Fawziya Abdullah Youssef je bila stara vsega enajst let, ko jo je oče dal 24-letnemu kmetu iz Savdske Arabije za ženo. Kmalu je zanosila, zapletlo pa se je pri porodu, saj je po treh dneh mučnega rojevanja zaradi močnih krvavitev v bolnišnici v jemenskem mestu al-Zahra umrla. Stara je bila komaj dvanajst let.

V Jemnu, najbolj siromašni arabski državi, kjer prevladujejo plemenski zakoni, ni nič nevsakdanjega, če v zakon stopijo otroci. Več kot četrtina deklic se namreč poroči pred 15. letom starosti, kažejo najnovejše raziskave socialnega ministrstva.
Veliko število dogovorjenih zakonov je posledica siromaštva, zato se starši odločijo in svoje hčerke dajo v zakon za bogato kupnino.
''Gre za pogost pojav v Jemnu. Razlog je pomanjkanje izobraževanja, zaradi katerega številne deklice končajo v zakonih,'' je pojasnil Ahmed al-Quraishi, direktor društva Siyaj za človekove pravice, ki se bori za pravice otrok v Jemnu. Povedal je še, da natančnih statističnih podatkov o tem, koliko deklic vsako leto stopi v zakon, ni.
Razprava o dogovorjenih zakonih v muslimanskem svetu je vzdignila veliko prahu pred dvema letoma, ko je osemletnica iz Jemna sama odšla na sodišče, kjer je zahtevala ločitev od svojega 30-letnega moža. Februarja letos so zakonodajalci spremenili predlog zakona, po katerem je najnižje leto starosti za poroko 17 let. Mnogi so to označili za proti islamsko in predlog zakona poslali v parlament na še eno glasovanje.
KOMENTARJI (204)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.