
"Pozdravljeni, moje ime je Thea. Čez mesec dni se bom poročila." Tako se začne blog bodoče neveste, ki v njem opiše svoja pričakovanja glede poroke, poročne noči, skupnega življenja z bodočim možem Geirom, s fotografijami opremi podatke o izbiranju poročne obleke, jedilnika in cerkve, v kateri bosta dahnila usodni da.
Nič nenavadnega, če Thea ne bi bila stara 12, Geir pa 37 let!
Blog, ki se je na spletu pojavil pred nekaj tedni, je po svetu sprožil osuple odzive in zgražanje, Geir je za kratek čas postal najbrž najbolj osovražen moški na planetu – opisan kot nekdo, ki bo svoji bodooči ženi prepovedal izobraževanje, kariero veterinarke, o kateri sanja, in od nje na poročno noč celo zahteval spolne odnose.
Na dan poroke je Thea pred oltarjem rekla ne. Iz cerkve je odšla sama. Večina deklic, ki jih doleti usoda otroške neveste te možnosti nima.
Thea namreč ni resnična oseba. Je obraz v zadnjem času najbrž najbolj šokantne in razvpite kampanje norveške organizacije Plan Norge, ki je s tem inovativnim pristopom opozorila na problem, ki se ga večina zaveda le v izjemno oddaljenem kotičku možganov. Po načelu "problemi tretjega sveta se nas ne tičejo".
Thea je s svojo pojavo otroškim nevestam dala obraz, ki odstopa od stereotipa – angelska plavolaska, Evropejka, prisiljena v situacijo, ki jo večinoma pripisujemo islamskim državam in državam, ki jim je še vedno blizu plemenska ureditev.
Resnica je seveda precej drugačna. V zakone so prisiljene tudi Evropejke. Že res, da večinoma potomke priseljencev, a to ne more biti izgovor za prakso, ki bi že zdavnaj sodila na smetišče zgodovine.
"Zgodba" Thee in Geira je svet pustila zaprepaden. Večina se je strinjala, da je uporaba šokantnih reklamnih praks v takšnih primerih upravičena. Vprašanje je le, kako dolgo bo trajal učinek in kakšen bo. Žal najbrž precej kratkoročen po vzoru ugotovitve glavnega lika filma Hotel Ruanda, ki je dejal: "Ljudje bodo rekli, moj Bog, saj to je grozno, nato pa nadaljevali z večerjo."
V organizaciji, ki je pripravila kampanjo, vendarle upajo na dolgoročnejši učinek, a dejstvo je, da ne takšne organizacije, ne Združeni narodi doslej v boju proti problemu otroških nevest niso bili uspešni. Vsak dan je v takšne zakone prisiljenih 39.000 deklet, vsako leto se je prisiljeno poročiti 14 milijonov deklet, nekatere so ob poroki stare zgolj 8 let.

Kampanja je zaznamovala tudi tiste, ki so v njej sodelovali. Theo je odigrala 12-letna Maja iz Stockholma. "Igrati otroško nevesto je bilo izjemno težko. Gre za sprevrženo, a pomembno temo. Številka otroških nevest je grozljiva. Želela sem jim dati obraz in opozoriti, da si zaslužijo biti otroci kot sem jaz – da hodim v šolo in se igram s prijatelji," je povedala igralka, ki je vesela, da je kampanja doživela globalni odmev, podprli pa so jo tudi znani obrazi, na primer igralec Ashton Kutcher.
Osovraženega Geira je odigral igralec Halvard Holmen: "Situacija je bila groteskna. Stal sem pred oltarjem in gledal nesrečnega otroka, ki hodi proti oltarju, da se poroči z mojim likom. Bil sem v Bangladešu in na lastne oči videl otroške poroke in kako uničijo življenje deklic," je dejal. Sodelovanje v kampanji mu je prineslo kar nekaj težav, saj je bil deležen zmerljivk tistih, ki so ga prepoznali, pa tudi tistih, ki doslej še niso ugotovili, da je šlo zgolj za kampanjo osveščanja javnosti. A sodelovanja ne obžaluje niti za trenutek. "Kot oče 16-letnega dekleta sem kampanjo doživel kot močno osebno izkušnjo, vesel sem, da sem sodeloval v tako pomembnem projektu," je dejal.
Olaf Thommessen, prvi mož organizacije, ki je pripravila kampanjo, je po koncu pozval k več politične volje svetovnih voditeljev v boju proti prisilnim otroškim porokam.
"Kampanja je okrepila javno zavedanje o problemu. Ljudje niso več pripravljeni tiho gledati, kako se vsaki dve sekundi eno deklico proda v prisilni zakon, ampak zahtevajo ukrepanje," je dejal in izrazil upanje, da bo Norveška prevzela pobudo v globalnem merilu. Njihova vlada je namreč obljubila takojšnje ukrepe vsaj, ko gre za šolanje deklic, ki jim je omejena pravica do izobraževanja. Na ta račun namreč na leto ostane praznih 65 milijonov šolskih klopi.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.