Paragvaj je zgrožen, ker vlada ne dovoli, da bi 10-letna deklica, ki je bila posiljena, splavila. 10-letno deklico, ki je zdaj že v petem mesecu nosečnosti, naj bi posilil njen očim.

Družina deklice od oblasti zahteva splav. Deklica namreč ne sme splaviti, saj je v Paragvaju splav prepovedan z zakonom, izjemoma ga dovolijo le, če nosečnost ogroža življenje matere.
Družina se je zato obrnila tudi na Amnesty International, ki skupaj z nekaterimi drugimi organizacijami za človekove pravice, zdaj pritiska na paragvajsko vlado. Prepričujejo jo, da je že dekličina starost dovolj velik razlog, da dovolijo izjemo. Prav tako pa so prepričani, da bi moral zakon dovoliti splav tudi v primeru, ko je ženska posiljena.
"Fizični in psihološki učinek prisiljevanja te mladoletnice, da donosi nezaželenega otroka, je enak mučenju," pravi Guadalupe Marengo iz Amnesty International. "Paragvajske oblasti ne morejo samo sedeti in mirno gledati, kako posiljen otrok trpi še večje muke," je dodala.
Očim, ki naj bi jo posilil, na begu
Da je deklica noseča, so ugotovili po tem, ko so jo pripeljali v bolnišnico, ker je imela hude bolečine v spodnjem delu trebuha. To je sprožilo kriminalistično preiskavo. Tožilstvo trdi, da naj bi 10-letnico posilil njen očim. Sodišče je nato zanj izdalo sodni nalog, a je ta že na begu. Aretirali so tudi dekličino mamo, ki ji grozi kazen zaradi opustitve dolžnosti skrbnega ravnanja.
Prav mati posiljene deklice je sicer ministrstvo za zdravje zaprosila, da hčerki odobrijo splav, a so jo zavrnili. "Ni nobenega znaka, da je zdravje deklice ogroženo, zato v nobenem primeru nismo za prekinitev te nosečnosti," je dejal minister za zdravje Antonio Barrios. Minister je še dejal, da bodo deklico po porodu premestili v zavetišče, sodišče pa bo odločilo, kdo bo prevzel skrbništvo nad 10-letnico in njenim otrokom.
Amnesty Inernational skuša prepričati paragvajsko vlado, da spremeni zakon in v takšnih primerih dovoli izjeme, saj je nosečnost pri tako mladih ženskah nevarna za zdravje, ker njihova telesa še niso povsem razvita.
Poročilo Združenih narodov iz leta 2013 ugotavlja, da v nerazvitih državah vsako leto rodi okoli 2 milijona deklet mlajših od 14 let. Mnoge nato trpijo zaradi številnih zdravstvenih težav, ki so posledica nosečnosti ali poroda. Po njihovih ocenah pa vsako leto umre okoli 70 tisoč mladostnic zaradi zapletov med nosečnostjo ali pri porodu.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.