Številni verniki po svetu so se z mašami, procesijami in molitvijo spomnili 10. obletnice smrti matere Tereze, ki je svoje življenje posvetila pomoči najbolj ubogim v indijskem mestu Kalkuti.

Na sedežu reda misijonark ljubezni, ki ga je leta 1950 ustanovila prav mati Tereza, je že zjutraj mašo za pokojno vodil nadškof Lucas Sirkar, udeležile pa so se je nune iz reda in prostovoljci. Čez dan so bile v Kalkuti tudi številne procesije, ki se jih je udeležilo na stotine prvržencev matere Tereze, na poti pa so se ustavili na klinikah in šolah, ki je je za časa svojega življenja in delovanja odprla v revnih predelih mesta.
„Mineva 10 let odkar je naša preljubljena mati odšla v nebesa, svoje delo pa nadaljuje tudi od zgoraj,“ je povedala Terezina naslednica, sestra Nirmala. „Molimo, da bi tudi mi lahko dolgo delali za ljudi.“
Življenje posvetila ubogim
Dobitnica Nobelove nagrade za mir mati Tereza, katere privrženci upajo, da bo zaradi svojega dela kmalu razglašena za svetnico, se je 26. avgusta 1910 rodila v Skopju kot Agnes Gonxha Bojaxhiu. Kot setra Tereza je leta 1929 odšla v Kalkuto, saj naj bi dobila klic Boga, naj služiu najrevješim med revnimi.

Ko je 5. septembra 1997 v 88. letu starosti umrla, je njen red štel že skoraj 4000 redovnic, do takrat pa so po celem svetu ustanovili okoli 600 sirotišnic, menz, zavetišč za brezdomce in bolnišnic.
Vendar pa dela matere Tereze niso odobravali vsi. Kritizirali so jo predvsem zaradi tega, ker je jemala donacije haitijskega diktatorja Jeana Clauda Duvalierja in ameriškega finančnika Charlesa Keatinga. Mnogi pa so ji očitali tudi zavzemanje za uporabo kontracepcije.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.