
Mineva natanko deset let od velike tragedije ruske mornarice, nesreče jedrske podmornice Kursk, ki je z vsemi 118 člani posadke potonila na dno Barentsovega morja. Zastave po Rusiji bodo v spomin na umrle mornarje izobešene na pol droga, počastili pa jih bodo tudi z minuto molka. Pripadniki njihove severne flote bodo na mestu nesreče položili venec, spominske slovesnosti pa bodo potekale tudi v Moskvi in drugih delih države.
Oklevanje pri reševanju

Nesrečo več kot 150 metrov dolgega ponosa ruske mornarice je povzročila eksplozija v prostoru za torpede, za katero pa, kot so nato ugotovile ruske oblasti, ni bil odgovoren nihče. Moskva je ob tragediji oklevala glede sprejetja tuje pomoči za rešitev morebitnih preživelih. Zaradi tega odnosa je bil takrat mladi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je bil na oblasti le nekaj mesecev, deležen prvih hudih kritik. Med drugim so ga obtoževali, da je zaradi ohranitve vojaške skrivnosti žrtvoval mornarje.
Ruska vladna komisija je v zaključnem poročilu kot vzrok nesreče uradno potrdila eksplozijo enega od torpedov. Poročilo, objavljeno 1. julija 2002, je za 25 let dobilo oznako "tajno", javnost pa je izvedela le njegov zaključni del. V njem so med drugim zapisali, da so prvi mornarji umrli že nekaj sekund po nesreči, zadnji pa šest do osem ur pozneje. Možnosti, da bi koga rešili, naj ne bi bilo. Katastrofa Kurska je pomenila hud udarec za Rusijo kot pomorsko velesilo, ki se je že sicer ubadala s številnimi težavami.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.