Božič je praznik, ki ga po svetu praznuje več kot milijarda kristjanov. Slednji obhajajo božič kot praznik učlovečenja Božjega sina Jezusa Kristusa. Katoliški verniki so že opolnoči začeli praznovati v cerkvah po vsem svetu. Praznovanje se je nadaljevalo tudi čez cel prazničen dan.
Cerkev Jezusovega rojstva v Betlehemu so verniki napolnili do zadnjega kotička, več sto pa jih je polnoč dočakalo okoli znamenite cerkve, postavljene na kraju, kjer naj bi se rodil Jezus Kristus in ki je za kristjane eden najbolj svetih na svetu.
Vodja katoliške cerkve v Sveti deželi Fuad Tual je ob polnočnici molil za mir na Bližnjem vzhodu, zbranim v baziliki Jezusovega rojstva pa je sporočil, da tišina božične noči preglasi hrup orožja. "Mir Betlehemu in vsem prebivalcem Svete dežele," je dejal latinski patriarh nekaj metrov od jame, v kateri se je po verovanju kristjanov rodil Jezus.
"To noč bo tišina jame glasnejša od zvoka topov in avtomatskih pušk," je Fuad Tual sporočil romarjem z vsega sveta, ki so prišli praznovat božič v Betlehem na okupiranem Zahodnem bregu. "Tišina jame daje življenje tistim, katerih glasove so zadušile solze in ki so poiskali zavetje v tišini in nebogljenosti," je dejal. Polnočnice se je tradicionalno udeležil tudi palestinski predsednik Mahmud Abas.
"Jok vdov in otrok je pomešan s hrupom topov in avtomatskih pušk," je nadaljeval Tual, ki je pridigo daroval v arabščini in francoščini. Mir je po njegovih besedah rešitev za vse spore in razlike. "Vojna ne prinaša miru, zapori ne zagotavljajo stanovitnosti," poudaril. "Niti najvišji zidovi ne zagotavljajo varnosti," je Tual namignil na osem metrov visok betonski zid, ki ločuje Betlehem in Jeruzalem.
Kljub napetostim v Izraelu se je v Betlehem letos zgrnilo toliko ljudi, ki so želeli božič doživeti prav tam, da v celem mestu ni ostala prosta niti ena postelja v hotelski ponudbi. S tem pa se je ob letošnjem božiču vrnilo tudi upanje, da bo v Sveti deželi ponovno zaživel turizem.
Prav ob božiču sicer vse manjša krščanska skupnost na območju Betlehema, ki se nahaja na zahodnem bregu v Izraelu, celemu svetu pokaže, da še vedno obstaja in da v Izraelu ne obstajata zgolj muslimanska in judovska skupnost.
K miru na Bližnjem vzhodu je v božični polnočni maši pozval vrhovni poglavar rimskokatoliške cerkve papež Benedikt XVI., ki je polnočnico tradicionalno daroval v baziliki sv. Petra v Vatikanu. Pozval je h "koncu" sovraštva in nasilja na Bližnjem vzhodu, kamor naj bi se prihodnje leto na obisk odpravil tudi sam. "Pomislimo tudi na Betlehem, kraj, v katerem se je rodil Jezus in ki ga je Božji sin tako zelo ljubil. Molimo, da bi se tam ustalil mir ter da bosta sovraštvo in nasilje pojenjala."
Papež je v maši, ki se je udeležilo več deset tisoč vernikov in turistov, obsodil zlorabo otrok v vseh oblikah. Po njegovih besedah morajo kristjani narediti vse, da bi preprečili trpljenje otrok brez domov, družin, otrok, zlorabljanih v pornografske namene, spolno in drugače zlorabljanih, in vseh, ki niso blagoslovljeni z mirnim in lepim otroštvom.
Na tisoče vernikov, ki so se na Trgu sv. Petra začeli zbirati že okoli 20. ure, je povsem zapolnilo vatikansko baziliko. Tisti, ki vanjo niso uspeli vstopiti, so lahko mašo spremljali preko dveh velikih zaslonov na trgu kot tudi preko televizijskega prenosa. Polnočnice, ki je potekala v več jezikih, med drugim tudi v indijskem hindiju in kamerunskem ewondu, se je poleg kardinalov, škofov in duhovnikov udeležil tudi diplomatski zbor, akreditiran pri Svetem sedežu, pa tudi predsednik italijanskega senata Renato Schifani.
Pred polnočnico je papežev državni tajnik, kardinal Tarcisio Bertone, odkril jaslice, ki so jih na Trgu sv. Petra začeli postavljati že sredi novembra. Po odprtju, ki mu je sledilo molitveno bdenje za mir, je papež na oknu svojih delovnih prostorov v apostolski palači prižgal luč miru in vernikom, ki so se zbrali na trgu, podelil svoj blagoslov.
V tradicionalni božični poslanici mestu in svetu (urbi et orbi) je papež z glavnega balkona vatikanske bazilike sv. Petra ponovno pozval k miru na Bližnjem vzhodu in drugih predelih sveta ter opozoril na razmere v Afriki.
Voščilo tudi v slovenščini in prvič v islandščini
Božični poslanici, ki jo je papež prebral v italijanščini, so sledila voščila v 64 jezikih, tudi v slovensščini, prvič pa tudi v islandščini, in podelitev apostolskega blagoslova. "Božje dete naj vam podeli svoj blagoslov." S temi besedami je papež zaželel vesel božič slovenskim vernikom. Tradicionalni papežev božični nagovor je prenašalo več kot 90 televizijskih postaj z vsega sveta.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.