
Irci bodo v to edino neposredno izvoljeno evropsko institucijo izvolili 13 svojih poslancev, Čehi, ki bodo šli na volišča kot prvi iz novink, pa 24. Na Irskem evrovolitve potekajo hkrati z lokalnimi, zato opazovalci napovedujejo solidno volilno udeležbo. Na prejšnjih evropskih volitvah leta 1999 je volilo 50,5 odstotka volilnih upravičencev, na nacionalnih maja 2002 pa je glas oddalo 63 odstotkov volivcev.
V nasprotju z napovedmi, da naj bi bila volilna udeležba v novinkah višja, naj bi na Češkem oddalo svoj glas malo volivcev, po napovedih naj bi se volilna udeležba gibala celo pod 30 odstotki. V ospredju predvolilne kampanje na Češkem sicer niso bile evropske teme, temveč so kandidati predvsem poudarjali, kako se bodo v Bruslju borili za nacionalne interese države.
Volilni izidi bodo znani v nedeljo, po 22. uri, ko se bodo zaprla še zadnja volišča v EU.
Nizozemci objavili delne izide
Na volitvah v Evropski parlament so na Nizozemskem v četrtek slavili krščanski demokrati (CDA), ki so dobili 24,4 odstotka glasov, sledijo pa jim socialdemokrati (PvdA), za katere je glasovalo 23,7 odstotka volivcev. V prihodnem petletnem mandatu bosta imeli največji nizozemski stranki v Evropskem parlamentu po sedem sedežev, medtem ko jih Nizozemski pripada 27 od skupaj 732.
Nizozemske oblasti so delne izide volitev objavile kljub grožnji Evropske komisije s tožbo. Po prepričanju komisije je namreč v skladu z evropsko zakonodajo izide volitev prepovedano objavljati pred zaprtjem volišč v vseh članicah EU. Nizozemske oblasti na to odgovarjajo, da so objavljeni izidi le delni, torej še nepopolni in nedokončni.