Tujina

Bush iz puba domov

London, 21. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški predsednik Bush je končal štiridnevni obisk v Veliki Britaniji, ki so ga ves čas spremljali protesti.

Bush je popoldne iz Londona pripotoval v manjše rudarsko mesto Sedgefield na severu Anglije, kjer se je ponovno srečal z britanskim premierom Tonyjem Blairom. Njegov prihod so spremljali burni protesti kakih 500 nasprotnikov ameriškega posredovanja v Iraku.

Po navedbah policije so med vsemi demonstracijami, ki so jih pripravili med obiskom Busha, aretirali 77 ljudi, večinoma zaradi vinjenosti in kršitve javnega reda in miru.

Tony in Cherie Blair sta z zakoncema Bush najprej popila čaj v Blairovi skromni viktorijanski hiši, nato pa so se vsi štirje odpravili v prenatrpan lokalni pub Dun Cow Inn, kjer jih je čakal topel sprejem. Za kosilo so jim med drugim postregli s tradicionalnim "fish and chips", ki ga je predsednik kot abstinent poplaknil z brezalkoholnim pivom. "Počutim se dobrodošlega. To je prelep del sveta," je ob tem dejal Bush, ki je v pubu pokramljal tudi z okoli 70 povabljenimi krajani. Nato sta ameriški predsednik in njegova soproga s helikopterjem poletela do bližnjega letališča Teesside, od tam pa z Airforce One nazaj v ZDA.

Sedgefield, Blairov volilni okraj, je bil iz varnostnih razlogov skoraj popolnoma blokiran. Prebivalci so morali na primer umakniti svoja vozila, vsi odvodni kanali, poštni nabiralniki in smetnjaki pa so bili ali zapečateni ali zavarjeni.

Laura in George Bush zapuščata Veliko Britanijo (Foto: Reuters)
Laura in George Bush zapuščata Veliko Britanijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bush predstavil novo politiko za Irak

Bush je v prvem pogovoru za kak arabski časnik, savdski časnik Ašhark al Avsat dejal, da ameriška administracija podpira pospešitev predaje oblasti iraškim oblastem, kar naj bi se zgodilo do konca junija. Bush je za časnik s sedežem v Londonu dejal, da je sedaj bolj realistično, da bi Iračanom predali oblast še pred sprejetjem nove iraške ustave.

Ameriški predsednik je ponovil, da Iraka ne bodo zapustili, dokler ne bo končana njihova misija in vzpostavljen svobodni Irak. Kot je ocenil Bush, je v Iraku moč zaznati pozitiven razvoj, kot je npr. povečanje števila zaposlenih v ministrstvih, medtem ko okoli 1300 Iračanov sedaj dela v organih državne varnosti in sodeluje s koalicijskimi silami. Ameriški predsednik je tudi izrazil željo, da bi obiskal Irak, vendar ni povedal, kdaj naj bi se to zgodilo.

Ob Bushevem obisku v Veliki Britaniji pa je danes Pentagon v Londonu pripravil srečanje o obnovi Iraka kakih 250 gospodarstvenikov iz držav, ki sodelujejo v ameriško-britanski koaliciji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.