Kompromisni načrt, ki ga je predlagal mehiški zunanji minister Luis Ernesto Derbez, predvideva postopno ukinitev subvencij za izvoz kmetijskih pridelkov v bogatih državah, kar je že od nekdaj zahteva držav v razvoju, katerih kmetovalci zaradi teh subvencij ne morejo uspešno konkurirati tistim iz bogatejših držav. V zameno za ukinitev omenjenih subvencij pa bodo morale revnejše države odpreti svoja zaščitena tržišča kmetijskih pridelkov, kar je ena od glavnih ameriških zahtev, in privoliti v začetek pogajanj o pravilih glede tujih investicij, kar je eden glavnih ciljev Evrope in Japonske, vendar mu ostro nasprotuje več kot 70 držav, predvsem Indija in Malezija.
Na predlog se je že odzvala Evropska unija, ki ga je označila kot dobro podlago za nadaljnja pogajanja. Tudi predstavnik ZDA na konferenci v Cancunu je menil, da predlog vsebuje pozitivne elemente. Po drugi strani pa je bil brazilski zunanji minister Celso Amorim skeptičen. "Zaenkrat ne kaže, da bo to zadostovalo," je dejal.

Konferenco že od začetka spremljajo protesti, vendar se je na sobotnem shodu v Cancunu zbralo mnogo manj protestnikov, kot so pričakovali organizatorji. Ob pregradi, ki preprečuje vstop do hotelskega naselja, kjer poteka konferenca, se je zbralo le okoli 5000 ljudi. Protestniki so sicer podrli nekaj ograj, vendar policija ni posredovala, tako da je protest potekal mirno.
Usklajevalni proces se bo nadaljeval celo leto
Kot pravijo v slovenski vladno-parlamentarni delegaciji, ki jo vodi ministrica za gospodarstvo Tea Petrin, je bil na sobotnem zasedanju, ki se je začelo ob 21. uri in potekalo pozno v noč, dan v obtok spremenjen osnutek dokumenta z določenimi spremembami, za katerega se poskuša doseči kompromis.
Zasedanje se bo začelo pozno zvečer po lokalnem času in se bo predvidoma zavleklo v zgodnje ponedeljkove ure, so še povedali v slovenski delegaciji. Ker se večina zadev prepušča usklajevanju in odločanju po konferenci, se bo ta proces intenzivno nadaljeval v Ženevi vse naslednjo leto.