Divjanje ciklona Nargis je v Mjanmaru za seboj pustilo katastrofalne posledice. Oblasti ocenjujejo, da je umrlo 22.500 ljudi, zelo verjetno pa bo žrtev še veliko več.
Samo v mestu Bogalaj je umrlo 10.000 ljudi, pogrešajo jih še vsaj 3000. Kot je povedal zunanji minister Noppadol Pattama, so uspeli vzpostaviti stike tudi z najbolj prizadetim območjem okoli delte Irrawady. Ocenjujejo, da je v vsej državi skupaj pogrešanih kar 41.000 ljudi.
Ciklon Nargis je pustošil minulo soboto. V prestolnici Mjanmara Jangon, kjer živi pet milijonov ljudi, oblasti razdeljujejo čisto vodo, mesto pa je še vedno brez elektrike.
Združeni narodi so že napovedali čimprejšnjo pomoč. Ameriško veleposlaništvo v Mjanmaru je že odobrilo 250.000 dolarjev pomoči, Indija pa je napovedala, da bo poslala dve ladji pomoči s hrano, oblačili in zdravili. Vojaška hunta, ki je na oblasti v Mjanmaru, je sporočila, da bo vesela vsakršne zunanje pomoči.
Vseeno pa katastrofa ni kaj prida zmotila oblastnikov. Za 10. maj še vedno načrtujejo izvedbo referenduma o novi ustavi, ki bi še bolj utrdila vojaško oblast v Mjanmaru.
Slovenija bo prispevala pomoč
Vlada Republike Slovenije je na seji sprejela sklep, da se za odpravljanje posledic ciklona v Mjanmaru nameni sredstva humanitarne pomoči v višini 50 tisoč evrov. Vojaška hunta, ki vlada v državi, je končno zaprosila mednarodno skupnost za pomoč, vendar še vedno ne dovoli vstopa v državo vsem humanitarnim in nevladnim organizacijam, ki so ji že ponudile pomoč.
S tem v zvezi je slovensko predsedstvo EU v posebni izjavi izrazilo pričakovanje, da bodo mjanmarske oblasti sodelovale z mednarodnimi humanitarnimi organizacijami ter sprejele ustrezne ukrepe, da pomoč pride neposredno do ljudi, ki jo najbolj potrebujejo, so še zapisali v sporočilo za javnost.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.