
Časopis Washington Post je poročal, da je ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld že pred tremi leti pridobil večja pooblastila za vohunske dejavnosti z ustanovitvijo posebnega Oddelka za strateško podporo v okviru Pentagona, ki po svetu izvaja samostojne obveščevalne akcije in s tem povezane tajne operacije, kar je bilo doslej v rokah osrednje obveščevalne agencije Cia.
Rumsfeld si je taka pooblastila ustvaril z preinterpretacijo zveznih zakonov, ki zadevajo tovrstne dejavnosti, glavni namen pa je bil tradicionalno nezadovoljstvo s Cia, ki ima večinoma drugačne cilje in interese kot Pentagon ali druge ameriške agencije.
'Operacija ikona'?
Rumsfeld naj bi se prav tako prepiral z direktorjem Cia Georgeom Tenetom v času vojne v Afganistanu, ob posegu v Iraku, ko so ameriški vojaki nenehno izpostavljeni napadom sovražnika, pa so "nefiltrirani" točni in hitri obveščevalni podatki toliko pomembnejši. Zamisel o ustanovitvi lastne vohunske službe, ki je imela od ustanovitve različna imena, med drugim tudi Operacija Ikona, naj bi nastala že konec leta 2001. Oddelek za strateško podporo naj bi z napotitvami vojaških obveščevalnih častnikov, lingvistov, zasliševalcev in tehničnih strokovnjakov v tujino deloval že od aprila 2002.
V tujini ti ljudje sestavljajo mreže tajnih agentov, zaslišujejo ujetnike in iščejo tarče za vojsko, med njimi pa so lahko tudi zloglasne osebnosti, objava imen katerih bi osramotila administracijo. To se dogaja predvsem v Iraku in Afganistanu, pa tudi v drugih neimenovanih državah, časnik pa objavlja del memoranduma načelnika štaba združenih poveljstev, generala Richarda Myersa Rumsfeldu, v katerem general omenja, da se je novi oddelek osredotočil na Somalijo, Jemen, Indonezijo, Filipine in Gruzijo. Največja sprememba s tem v zvezi je, da lahko zdaj tudi Pentagon sam izvaja vohunske obveščevalne dejavnosti v prijateljskih in manj prijateljskih državah, kar je bilo doslej izključno v rokah Cia oziroma njenega direktorata za operacije.

Pentagon ima sicer veliko obveščevalno birokracijo, namenjeno zbiranju in analiziranju podatkov, in posebno Obrambno obveščevalno agencijo (Dia), vendar sta bila obseg dela in pooblastila novega oddelka doslej skrivnost tudi za neimenovane izkušene kongresnike obeh strank, ki so se pogovarjali z novinarji Washington Posta. Oddelek je bil namreč ustanovljen in se financira brez posebne avtorizacije kongresa in s sredstvi, namenjenimi za druge potrebe. Pentagon pa naj bi tudi načrtoval širitev zmogljivosti in ustanovitev posebne vohunske šole, ki bi konkurirala tisti, ki jo vodi Cia.
'Siva lisica in tjulnji'
Poveljnik Oddelka za strateško podporo je polkovnik George Waldroup. Direktor Dia Lowell Jacoby je izrazil veliko zaupanje v Waldroupove sposobnosti in dejal, da so doslej dosegli že več vidnih uspehov. Waldroup deluje pod poveljstvom generala Byrona Browna, ki mu neuradno pravijo tudi vojaški poveljnik vojne proti terorizmu, saj poveljuje posebnim operacijam s sedežem v Tampi. Brown vodi skupino enot, ki se v ZDA imenujejo "posebne enote", uradno pa njihovega obstoja sploh ne priznavajo. Gre za dva oddelka kopenske vojske z imenom Delta Force, oddelek za elektronski nadzor, ki so mu nekoč rekli "Siva lisica", enoto obveščevalcev zračnih sil ter precej znano mornariško enoto Seal.