
V obstreljevanju je ena od raket po navedbah humanitarne organizacije Zdravniki brez meja zadela tudi neko hišo in ranila tri osebe, med njimi enega otroka. Po besedah enega od voditeljev upornikov pa se vladna vojska pripravlja na novo ofenzivo, ki se bo najverjetneje začela danes ali jutri.
V trenutku, ko se ZDA sicer še odločajo, ali bodo v to državo, ki so jo pred 150 leti ustanovili osvobojeni ameriški sužnji, poslale tudi kopenske sile, sta se pred liberijsko obalo zasidrali ameriški ladji s helikopterji, USS Iwo Jima in USS Carter Hall, v nekaj dneh pa naj bi se jima pridružila še USS Nashville. Skupno je na teh ladjah okoli 2300 marincev, ki pa se do ustrezne odločitve Washingtona še ne bodo izkrcali v Liberiji.
V Liberijo, ki jo že dobrih 14 let pretresa državljanska vojna, je v ponedeljek prispel prvi kontingent 300 nigerijskih vojakov, ki bodo v okviru misije Zahodnoafriške gospodarske skupnosti (ECOWAS) skušali zagotoviti mir v tej državi. Ti vojaki, ki jih je na letališču pričakala navdušena množica domačinov, bodo sedaj pripravili teren za namestitev ostalih mirovnih sil ECOWAS. Ta je za mirovno misijo po poročanju ameriške tiskovne agencije AP obljubila 3250 mož, ki naj bi prišli iz Gane, Malija, Benina, Senegala in Toga. Mednarodne sile naj bi v Liberiji ostale do 1. oktobra, ko jih bodo zamenjale mirovne sile ZN.
Kot je danes pojasnil pomočnik generalnega sekretarja ZN za mirovne operacije Hedi Annabi, bodo mirovne sile v Liberiji najverjetneje oblikovali po modelu, ki so ga preizkusili v sosednji Sierri Leone. Tam je za konec državljanske vojne poskrbelo 17.500 vojakov ZN, podobno močne sile pa naj bi bile potrebne tudi v Liberiji.
Varnostni svet ZN je prejšnji petek na predlog ZDA sprejel resolucijo o ustanovitvi mednarodnih mirovnih sil za Liberijo, ki je osnova za napotitev zahodnoafriških sil v Liberijo kot tudi za sodelovanje ZDA v mirovni operaciji. Poleg tega resolucija predsednika Taylorja poziva, naj odide iz države. Predstavniki ECOWAS so v soboto po pogovorih s Taylorjem sporočili, da se bo slednji z oblasti umaknil 11. avgusta, ko bo lahko prisegel tudi nov voditelj. Ob tem Taylor ni želel povedati, kdaj bo zapustil državo, kar je v preteklosti večkrat napovedal. Taylorju je zatočišče ponudila Nigerija.