Zdravniška stavka se nadaljuje tudi ta teden, celo v bolj zaostreni obliki, kar pa povzroča vedno več slabe volje tudi med pacienti. Veliko razburjenja je povzročila novica, da lahko ob odpovedih pregledov in operacij zdaj ostanejo tudi brez bolniških napotitev.
Iz sindikata Fides so v petek sporočili, da vzdrževanje poti naročanja ter izdaja zdravniških potrdil in zdravniških spričeval, na primer bolniških listov, ni obveznost zdravnikov v času stavke, razen v že znanih in objavljenih izjemah. "Predlagamo, da bolniki, ki v času zdravniške stavke ne pridobijo potrebne dokumentacije, zahtevajo od ministrstva za zdravje potrdilo, da dokumentov zaradi stavke ne morejo pridobiti," so navedli v sindikatu.
A v Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) poudarjajo, da so zdravniki tudi v času stavke dolžni zavarovanim osebam zagotavljati zdravstvene storitve, ki so nujne za socialno varnost zavarovanih oseb. V okvir teh zdravstvenih storitev med drugim sodi tudi obravnava zavarovancev z namenom uveljavljanja njihove začasne zadržanosti od dela zaradi bolezni ali poškodbe. Kot pojasnjujejo, zavarovane osebe zgolj na podlagi bolniškega lista pri delodajalcu dokazujejo svojo začasno zadržanost od dela ter pravico do nadomestila plače, zato šteje zdravniški pregled zaradi izdaje bolniškega lista za zdravstveno storitev, ki jo je treba zagotoviti tudi v času stavke.
"Če gre za začasno zadržanost od dela, za ugotavljanje katere je pristojen imenovani zdravnik ZZZS, je nujno potrebno, da izbrani osebni zdravnik pravočasno izda tudi listino "Predlog imenovanemu zdravniku", s katerim predlaga ugotavljanje potrebe po nadaljnji začasni zadržanosti zavarovanca od dela in na ta način zavarovancu omogoči nemoteno uveljavljanje pravic, ki mu iz tega naslova pripadajo (zadržanost od dela, nadomestilo plače)," pravijo na ZZZS.
V ZZZS so jasni: "Zaradi stavke zdravnikov ne sme biti ogrožena eksistencialna socialna varnost državljanov Republike Slovenije". Ministrstvo za zdravje so že pretekli teden pozvali, naj posreduje obvestilo vsem izvajalcem zdravstvenih storitev, da tudi v času stavke obravnavajo zavarovane osebe zaradi uveljavljanja začasne zadržanosti od dela, kar pomeni, da jim tudi v tem času izdajajo elektronske bolniške liste in izstavljajo listino "Predlog imenovanemu zdravniku".
Ministrstvo: Pravici do izdaje bolniških listov in dostopnosti na daljavo morata biti med stavko zagotovljeni
Danes so z ministrstva sporočili, da omejevanje dostopnosti pacientov do nujnih zdravstvenih storitev v času stavke ni dopustno. Izvajalci morajo poleg izdajanja bolniških listov omogočiti različne oblike naročanja. To poleg osebnega dostopa do ambulante velja za telefonsko in elektronsko naročanje, kot je določeno v zakonodaji. Nujna je tudi obravnava zavarovancev, ki potrebujejo potrdila za začasno zadržanost od dela zaradi bolezni ali poškodbe. Ohranjanje socialne varnosti državljanov mora biti v ospredju, tudi ob morebitnih stavkah zdravnikov.
V skladu z zakonom o delovnih razmerjih so zavarovanci dolžni pravočasno obvestiti delodajalca o svoji odsotnosti od dela, daljši od pet dni, ter ga seznaniti z razlogi za svojo odsotnost. Neupoštevanje tega pravila lahko privede do izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi. Zavarovanci težko naprej vedo, ali jim bo začasna odsotnost od dela naknadno odobrena, zato bi morebitne neupravičene odsotnosti nosili sami, opozarjajo na ministrstvu.
Glede zagotavljanja dostopnosti na daljavo zakon o zdravniški službi določa, da morajo zdravniki v času stavke izvajati vse storitve, katerih opustitev bi hitro privedla do nepopravljive hude okvare zdravja ali smrti. Prav tako morajo zagotavljati zdravstvene storitve za otroke do 18. leta starosti, bolnike nad 65 let, storitve v zvezi z nosečnostjo in porodom ter ukrepe za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni, so še pojasnili na ministrstvu.
Ministrstvo je tako javnim zdravstvenim zavodom že prejšnji teden poslalo dopis, v katerih jih opozarjajo, da imajo osebni zdravniki "ekskluzivno" dolžnost in hkrati možnost, da za paciente urejajo bolniške staleže, je po koncu današnjih pogajanj s Fidesom povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež.
Zdravniška zbornica: Treba je upoštevati tudi ustavno pravico delavcev do stavke
V Zdravniški zbornici Slovenije pravijo, da se sicer strinjajo s stališčem ZZZS, da je treba zagotoviti socialno varnost državljanov Republike Slovenije, vendar je pri tem treba upoštevati tudi ustavno pravico delavcev do stavke.
Zato so v zbornici ministrstvu za zdravje in ZZZS predlagali, da pripravita ustrezna navodila, s katerimi se bo doseglo uveljavljanje pravice delavcev (zavarovancev) do začasne zadržanosti z dela zaradi bolezni oz. poškodbe na način, da se ne bo posegalo ustavno pravico zaposlenih zdravnikov do stavke, ki jo veljavni zakoni že omejujejo.
Dodatno je zbornica ministrstvu in ZZZS predlagala, da naj se širšo javnost (zlasti delodajalce in računovodske servise) seznani, na kakšen način naj obračunajo plače oz. nadomestila plač, če bodo zaradi uveljavljanja pravice do stavke bolniški listi izdani naknadno.
Na ZZZS so potrdili, da so danes prejeli dopis, a se do njega še niso opredelili.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.