Skupščina ZZZS je na današnji seji razpravljala o poročilih o poslovanju zavoda v letih 2008 in 2009. Dnevni red skupščine so na predlog generalnega direktorja zavoda Sama Fakina razširili tudi z informacijo o finančnem poslovanju v prvem četrtletju letošnjega leta in s podatki o projekciji poslovanja v letošnjem letu.
Kot je znano, zadnje projekcije strokovnih služb Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kažejo, da bi zavod letošnje leto lahko končal z okoli 100 milijoni evrov primanjkljaja, kljub vsem varčevalnim ukrepom, ki so jih vpeljali že lani.
A predstavnik vlade v skupščini Stane Vencelj z ministrstva za finance je danes predstavljene izračune in predlagane ukrepe ocenil kot preuranjene. Po njegovih besedah so projekcije zavoda pripravljene na slabših podatkih od tistih Urada za makroekonomske analize (Umar) in ministrstva za finance in se zna zgoditi, da bo do konca leta zadeva že "manj tragična".
Predvsem bi po prepričanju Venclja morali počakati z zahtevami o poseganju v plače. Po njegovih besedah v tem trenutku še ni jasno, ali bodo tretjo in četrto uskladitev plač v javnem sektorju zamaknili ali morebiti celo umaknili. Dokler pa to ni jasno, bi po mnenju Venclja vsak tak sklep prejudiciral zadeve. Po njegovem mnenju bi se v primeru zelo slabe situacije tudi vlada začela pogovarjati o zadolževanju.
Ostri do izjav Venclja
Predstavnik delodajalcev v skupščini Igor Antauer je izjave Venclja zavrnil z oceno, da je neodgovorno odlagati problem pod mizo. "To je, kot da bi se virus z Gregorčičeve preselil na Župančičevo," je bil kritičen do Vencljevih pozivov, naj se še malo počaka.
Kritičen do izjav Venclja je bil tudi predstavnik delodajalske strani v skupščini Bor Rozman. "Tale blagajna se približuje stečaju. Če se ne bomo lotili ukrepov, tudi bolečih, se ne bo konec leta o čem pogovarjati," je opozoril. Vencljevo opozorilo, da zavod pri svojih izračunih še ni upošteval ocen Umarja, pa je zavrnil rekoč, da "Umar zadnjih osem let še enkrat ni dal pravilne napovedi" in se torej na take napovedi ne gre zanašati.
Predstavnica zavarovancev v skupščini Lučka Böhm je komentirala nekatere od predlaganih interventnih ukrepov. Glede predloga o omejitvi oz. zmanjševanju zaposlovanja v zdravstvu je dejala, da je to stvar managementa posameznih javnih zavodov. Kar se tiče predloga po zamrznitvi ali zamiku plač v zdravstvu pa je menila, da bi morali podpisnike kolektivne pogodbe pozvati, naj se ponovno usedejo k pogajanjem, ne pa da se skuša v plače posegati na ta način.
Predlog jim ni bil všeč
Predstavniki delodajalcev in zavarovancev so se strinjali, da jim predlog ukrepov, kot so ga dobili na mizo, ni všeč. Oblikovali so skupen sklep, s katerim so zavodu naložili, da do 14. maja pripravi simulacijo finančnega rezultata - prihodkov in odhodkov -, do 30. junija pa še kvantificiran predlog ukrepov, s katerim naj seznani upravni odbor zavoda. Ta naj bi nato "ukrepal dalje".
Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je člane skupščine spomnil, da so zavod že lani obvezali, da se ne sme zadolževati. Četudi bi najeli kredit in če bi jim ga katera banka sploh dala, pa ga tako ne bi mogli vrniti, je dejal Fakin. "Vsi smo na isti ladji, ki se potaplja," jih je opozoril.
Glede sklepa skupščine, naj izračune pripravijo še enkrat z upoštevanjem podatkov za dodaten mesec, pa je poudaril, da maja ali pa 30. junija številke ne bodo nič drugačne kot danes.
Ob upoštevanju novih izhodišč Umarja bi se ocena primanjkljaja za letošnje leto po besedah Fakina zmanjšala za 10 milijonov evrov. Zavod ima še za okoli 55 milijonov evrov prihrankov iz prejšnjih let, kar pomeni, da bi jim za pokritje takega primanjkljaja zmanjkalo 40 milijonov evrov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.