ZZZS je na pobudo Europe Donne prenovil navodila za ravnanje ob bolniškem staležu, ki jih dobi vsak zavarovanec, ko mu zdravnik odredi bolniško. V Europi Donni so bili kritični predvsem do tega, da se je bolnikom z rakom omejevalo gibanje v času bolniške, saj to po njihovem prepričanju ne pripomore k rehabilitaciji.
Bistvena sprememba pri prenovljenem navodilu je ta, da naj bi bilo bolnikom, ki jim zdravstveno stanje to dopušča, dovoljeno tudi gibanje, morda celo izven kraja bivanja. Vendar ob pogoju, da osebni in lečeči zdravnik tako priporočita in da osebni zdravnik tako priporočilo zabeleži tudi v zdravstveni karton, je danes pojasnila vodja zdravstvene komisije pri ZZZS Gabrijela Dšuban.
Navodilo naj bi bilo prilagojeno zdravstvenemu stanju bolnika, naj ga ne bi oviralo pri začasni zadržanosti z dela in naj bi mu omogočalo čim hitrejšo rehabilitacijo ter vrnitev na delovno mesto, pravi Dšubanova.
Že doslej naj bi se bolniku, v kolikor je to bilo priporočljivo za njegovo zdravstveno stanje, v času bolniškega staleža dovolilo tudi gibanje izven doma, poudarjajo na ZZZS. Da se to ni izvajalo, pa je verjetno "kriva" pomanjkljiva komunikacija med bolnikom in zdravnikom.
Zavod sicer odobri več kot 99 odstotkov vseh vlog za bolniški stalež. Na zavodu so lani prejeli 258.183 zadev oz. vlog za bolniški stalež. V 2,2 odstotka so se zavarovanci pritožili na odločitev zavoda, na podlagi česar je ZZZS izdal 5674 odločb, zoper katere je bilo vloženih 200 tožb na delovno in socialno sodišče. To je po besedah generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina zelo malo.
Fakin je sicer danes opozoril, da je Slovenija v evropskem vrhu po številu bolniških dni na aktivnega prebivalca. Najmanj bolniških odsotnosti je v podjetjih, kjer veliko vlagajo v odnose, taka podjetja pa po njegovih besedah tudi nimajo pretiranih težav v času recesije.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.