
Podporniki društva so se zbrali pred zgradbo sedeža zveze na Linhartovi cesti v Ljubljani, od koder so najprej krenili proti sedežu Komisije za preprečevanje korupcije, nato pa prek železniške postaje nadaljevali pot proti ministrstvu za kulturo. Pred ministrstvom je folklorna skupina odplesala kolo, nato pa so ob prepevanju srbskih pesmi krenili še v središče mesta na ljubljansko Tromostovje ter naprej pred ministrstvo za notranje zadeve, državno tožilstvo, okrožno, višje in vrhovno sodišče.
Pred začetkom shoda je predsednik zveze Saša Gajić povedal, da je želijo s skromno skupino, ki se je zbrala, opozoriti na nepravilnosti in diskriminacijo, ki se Srbom dogaja v Sloveniji. "S prijavami za dodeljevanje evropskih sredstev se trudimo že devet let, vendar nobeno od naših društev teh sredstev še ni prejelo," je dodal Gajić. V zvezi menijo, da se "s strani državnih institucij diskreditirajo tisti, ki se iz manjšine politično organizirajo ali pa se borijo za ljudske pravice", je še povedal predsednik zveze.
Na to, da je zveza žrtev diskriminacije, ki naj bi jo pri dodeljevanju evropskih sredstev izvajalo kulturno ministrstvo, je njen predsednik opozoril že na petkovi novinarski konferenci. "Korenine je korupcija v Sloveniji že pognala," je prepričan. Po njegovih besedah je korupcija v vseh porah življenja, tudi v policijskih in sodnih vrstah ter drugih državnih institucijah.
Pred mesecem dni so v zvezi prav tako napovedali protest. Z njim so želeli izraziti nezadovoljstvo ob neuspešni prijavi na razpis za izbor operacij za večjo socialno vključenost pripadnikov ranljivih družbenih skupin na področju kulture, s katerim so želeli pridobiti sredstva za vzpostavitev in delovanje prve srbske internetne radio-televizije, poimenovane IRTV Srbska diaspora. Združenje književnikov pa naj bi sredstva uporabilo za mentorsko jezikovno in kulturno oz. umetniško usposabljanje kandidatov, ki bi temeljilo na srbskem jeziku, pri čemer je bila med drugim predvidena tudi ustanovitev srbske knjižnice v Ljubljani.
Prva srbska stranka v Sloveniji
Po protestu pa so popoldne ustanovili tudi prvo srbsko stranko v Sloveniji Socialno stranko Srbov Slovenije. V prostorih društva so prebrali njen program in statut, katere "osnova je enotnost slovenskih Srbov z zahtevo za priznanje naše največje srbske manjšine v Sloveniji". V zvezi so navedli, da se program stranke zavzema za ohranjanje jezika in pisave ter kulturno-verske identitete Srbov v Sloveniji. "Smo za dostojno življenje in enotnost vseh slovenskih državljanov, ne glede na versko, nacionalno ali kulturno identiteto," so pojasnili.
Za predsednika stranke so izbrali Gajića, ki je povedal, da zdaj sledi še vložitev potrebne dokumentacije za uradno registracijo stranke.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.