Spomnimo, da je na novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) državni svet pred časom izglasoval odložilni veto. Minister za šolstvo in šport Milan Zver pričakuje, da bo državni zbor ponovno sprejel ZOFVI, poleg tega pa zavrača očitke glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ) Branimirja Štruklja, ki je na današnji novinarski konferenci poslance pozval naj glasujejo proti.
Pogajanja niso več mogoča?
"Štrukljeve trditve, da smo pripravljeni zakon še spreminjati zavračam," je na današnji novinarski konferenci poudaril minister Zver v odgovoru na Štrukljeve trditve, da je iz govora ministra v državnem svetu razbral, da je pripravljen na možna dodatna pogajanja. "Poleg tega v tem trenutku pogajanja že zaradi proceduralne narave niso več mogoča," je še dodal Zver. Sedaj je na državnem zboru da zakon ponovno potrdi ali zavrne. Zver je še povedal, da bo po njegovih informacijah zakon ponovno sprejet.
Zver je navedel glavne prednosti novele zakona o šolstvu, ki bi bile ob možnem negativnem izidu referenduma ali ob zavrnitvi v državnem zboru blokirane. "Te spremembe so preveč potrebne, da bi jih kar tako blokirali," je situacijo ocenil Zver. Če zakon ne bi bil sprejet, tako ne bi bilo pravne podlage za brezplačne učbenike v osnovnih šolah, prav tako ne bi bilo zakonske podlage za brezplačno podaljšano bivanje v petem razredu osnovne šole.
Nesprejetje zakona bi slabo vplivalo na kakovost šolstva
Blokirana bi bila tudi implementacija bolonjskega procesa. Spremenjen zakon o šolstvu je podlaga za spremembo študijskih programov za učitelje, kar bi bilo v primeru zavrnitve zakona zaustavljeno. Novela zakona o šolstvu tudi uzakonja nov način organiziranja pouka - modernizacijo finančnega in administrativnega sistema (MOFAS), ki je poskusno vpeljana že v dveh tretjinah slovenskih šol, zakonske podlage zanjo pa še ni.
Zastoj bi bil tudi v razvoju kakovosti šol, saj z novelo zakona določajo tudi samoevaluacijo in evaluacijo kakovosti. Po novem sistemu evaluacije omogočajo tudi večjo vpletenost staršev. Novela zakona omogoča tudi vstop gospodarstva v poklicne in strokovne šole, saj do sedaj ni bila uzakonjena privatizacije teh šol. Po mnenju ministra je to dobro, saj lahko slovenska podjetja v sodelovanju pri izobraževanju v kakovost le tega marsikaj doprinesejo.
Glede vprašanja zvišanja odstotkov financiranja javnih programov, ki se izvajajo na zasebnih šolah, pa je minister dejal, da s tem popravljajo ustavno neenakost, hkrati pa z zakonom prepovedujejo šolnine. S tem je minister odgovarjal na očitke, da se bosta po morebitni uveljavitvi novega zakona pojavila elitizem in segregacija. Kot je poudaril, sami ne uvajajo zasebnega šolstva, saj je bilo le to uzakonjeno že leta 1996 v času prejšnje vlade.
Tudi o zaščiti otrok pred pedofili
Poleg vseh teh sprememb je minister poudaril tudi spremembe, ki jih novela vnaša na področja ščitenja otrok pred pedofili. Po prejšnjem zakonu je bil pedofilom prepovedan vstop v sistem, z novim zakonom pa je omogočena tudi izključitev posameznikov iz sistema. Pravne podlage v okviru evropskih norm pa tudi ne bi bilo za učenje slovenščine za tujce.
Minister Zver je še poudaril, da se SVIZ pritožuje tudi nad določenimi točkami, ki v tej noveli zakona sploh niso predvidene in da so se dobro leto usklajevali z najrazličnejšimi socialnimi partnerji tudi s SVIZ. Minister Zver je še povedal, da pogreša šolsko zbornico, ki bi lahko v sodelovanju z ministrstvom tudi obravnavala in ustvarjala nove zakone.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.