Danes je v teku predvolilnega boja aktualno dogajanje v državi komentiral tudi predsedniški kandidat Milan Zver. Meni, da je ta jesen izjemno ključnega pomena, saj da se bomo odločali, ali bo Slovenija ohranila neko suvereno pozicijo, ali se bomo iz težav izvlekli sami ali pa bomo to morali narediti po diktatu iz tujine.
Pri tem je komentiral tudi držo sedanjega predsednika države in njegovega tekmeca Danila Türka, za katerega pravi, da bi moral delovati bolj povezovalno. Po njegovem mnenju bi moral večkrat in bolj intenzivno poskusiti pomiriti napetosti med ključnima političnima akterjema v državi Janezom Janšo (SDS) in Zoranom Jankovićem (PS). Namesto tega dela največjo napako in ne zamudi prilike, da ne bi odprl fronte z vlado, pravi in dodaja, da je tako bolj faktor blokade kot stabilizacije političnih razmer, kar da daje potuho Igorju Lukšiču in Jankoviću, da ne podpirata reform. "V politiki se veliko bolj dribla,'' je bil nazoren Zver in ob tem omenil nasprotovanje PS in SD pri zapisu zlatega fiskalnega pravila v ustavo.
Kandidat za predsednika pravi, da sta se v Sloveniji oblikovala dva pristopa k iskanju rešitve iz krize. Prvi pristop je reformistični, ki ga je ubrala trenutna vlada in ki ga Zver podpira, drugi pristop pa je po njegovih besedah napačen. "Oblikoval se je pristop stare šole slovenskih ekonomistov, ki kot smo lahko slišali iz srečanja pri predsedniku republike, pravi, da položaj ni tako slab, da gre pogosto za psihološke učinke, da zakaj bi sanirali bančni sistem, da agencije, na katero bi prenesli slabe terjatve bank, ne potrebujemo, da je treba dokapitalizirati slovenske banke, da zapis zlatega fiskalnega pravila v ustavo ni potreben in podobno,'' pravi. Tak pristop po njegovem mnjenju pomeni "dolgoročno umiranje slovenije na obroke''. Mnogo bolj je zadovoljen z realnim konceptom vlade. "Je moderen, odprt, proevropski koncept, ki temelji na skrčenju preobilne države,'' je dejal.
Zavrnil je tudi tezo predsedniškega tekmeca Türka, da Sloveniji ni treba zakonsko implementirati določb evropske pogodbe o stabilnosti, ki jo je 19. aprila letos izglasoval državni zbor. Kot pravi, v ratifikaciji jasno piše, da mora Slovenija v enem letu implementirati v domač pravni red pravila tega pakta. Predsednik Türk je torej popolnoma napačno interpretiral, ko je dejal, da je pogodba postala veljavna že s samo ratifikacijo, je prepričan Zver.
Nekdanji šolski minister je znova poudaril, da je vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo nujno potreben, zavzel pa se je tudi za obdavčitev denarja, ki je odtekel v davčne oaze. Nedavni prvi pozitivni odzivi sindikatov na pokojninsko reformo se mu zdijo dobri, kažejo pa na to, da se očitno pri nas lažje pride do dogovora s socialnimi partnerji kot do političnega dogovora.
Zver: Pahorjevih stališč ne posvojijo niti člani ali organi SD
Kandidat za predsednika Borut Pahor je sicer v torek priznal, da je njegova vlada napačno diagnosticirala glavni problem, s katerim se je država soočila v začetku recesije. Po Zverovih ocenah je to sicer hvale vredno in nekaj pove o Pahorju, vendar "njegovo stališče glede tega nima tako velike teže", saj da njegovih stališč ne posvojijo niti člani ali organi SD.
Zver ob tem priznava, da je tudi sam storil veliko napak, zagotovo pa ne take, da bi z njo po nepotrebnem zadolžil državo.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.