Člani parlamentarnega odbora za kulturo, šolstvo in šport so danes kljub obstrukciji opozicijskih poslancev končali v četrtek začeto razpravo o dopolnilih k novelam zakonov o osnovni šoli ter organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI).
Po pričakovanjih je največ prahu dvignila razprava o financiranju zasebnega šolstva, a dopolnil kljub pomislekom glavnega tajnika Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) Branimirja Štruklja niso izglasovali. Na drugo branje so se ogorčeno odzvali tudi pri Dijaški organizaciji Slovenije. Predsednik odbora in član koalicije Branko Grims (SDS) vse očitke zavrača.
Opozicija obstruirala sejo
Sicer je današnje nadaljevanje seje potekalo brez opozicijskih poslancev, ki nadaljujejo obstrukcijo.
"Ker je bila zakonodaja že predmet obravnave v državnem zboru, smo pričakovali, da se bo vsaj na odboru odprl čas za razpravo o številnih protestih proti zakonu. Zato se nam je v opoziciji zdelo pametno, da bi naredili javno predstavitev mnenj. Ko smo to na odboru predlagali, so točko sicer uvrstili na dnevni red, ampak o njej smo odločali šele, ko je bila opravljena druga obravnava. Po tej je večina zakonov že zaprta za vse, kar bo javnost povedala o predlaganih," je o seji povedal Rudolf Moge (LDS). Dodal je, da je bila sicer razprava polna proceduralnih napak, diskvalifikacij in grobega vmešavanja predsednika odbora Grimsa v govore poslancev.
Razočarana je tudi poslanka SD Majda Potrata. Ostra je bila tudi predstavnica nepovezanih poslancev Majda Širca. "Sicer mislim, da je javna predstavitev mnenj samo še farsa, ker je koalicija s posilstvom, ki se je zgodilo obema šolskima zakonoma, tako rekoč zgodbo zaprla. Ta seja bo šla v zgodovino, ker je vlada na grob način utišala tiste, ki se jih najbolj boji, to pa so sindikati," je prepričana Širca.
100-odstotno financiranje zasebnih šol
Največ prahu med razpravo o noveli ZOFVI je dvignilo vprašanje financiranja zasebnega šolstva. Kljub dopolnilom, da naj bi delež javnega financiranja zasebnih šol ostal takšen kot do sedaj, torej 85-odstoten, so na odboru potrdili 100-odstotno financiranje zasebnih šol.
"Pozdravljamo razumno odločitev ministrstva, da je opustilo financiranje v osnovnih šolah po glavi učenca, sicer pa je bila obravnava zakonov zame zelo razočarajoča izkušnja," je proti koncu razprave dejal Štrukelj.
Štrukelj zahteva ministrovo opravičilo
Minister si je dovolil očitek na račun Štruklja: "Vi ste v resnici predstavnik SD, NP in samostojnega poslanca Slavka Gabra in že ves čas zavestno zastopate le en politični pol." Štrukelj je na ta očitek odgovoril, da zagovarja zgolj stališča, ki so bila sprejeta na glavnem odboru, ob tem pa dodal, da zahteva ministrovo opravičilo.
"Menim, da je bila obširna razprava na odboru zelo dobrodošla. Mislim, da se je zdaj izkazalo, kaj vse je do zdaj v javni razpravi stalo ob strani. Med drugim se je izkazalo, da se zdaj ukinjajo šolnine v zasebnih šolah in se s tem izenači možnost vseh staršev, da bodo lahko izbirali med vpisom otroka v javno ali zasebno šolo, če bodo ocenili, da je taka možnost bližje tistemu, kar jim daje slovenska ustava: pravica do vzgoje skladno z lastnim prepričanjem," je po razpravi povedal Grims.
Dodal je, da so sprejeli nekaj dopolnil, ki povzemajo ključne pripombe sindikata - iz zakona je v celoti odstranjeno določilo, ki je osrednja pripomba sindikata tudi pri zbiranju podpisov, da bi se financiralo osnovno šolo po glavi učenca. Še naprej bo ostalo financiranje po oddelkih.
Na odboru so sprejeli tudi sklep, da se javna predstavitev mnenj o obeh novelah zakonov opravi v petek, 21. septembra, okvirno med 11. in 15. uro v prostorih DZ. Na javno predstavitev mnenj bo odbor povabil vse zainteresirane in vabilo objavil tudi v vsaj enem slovenskem mediju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.