Zavedamo se, da je v Sloveniji možno z referendumi preprečiti nujne spremembe zakonodaje. Zato podpiramo zaostrovanje pogojev za razpis referenduma, nasprotujemo pa uvedbi kvoruma, je danes na tradicionalnem taboru NSi v Ormožu povedala predsednica stranke Ljudmila Novak.
Dejala je, da bi bil po sedanjem dogovoru parlamentarnih strank referendum veljaven, če bi se ga udeležilo 35 odstotkov volivcev. V NSi pa nasprotujejo kvorumu, saj menijo, da se s tem omalovažujejo vsi tisti volivci, ki se redno udeležujejo volitev in referendumov.
"Potuho pa dajemo tistim, ki ostanejo doma in ne opravijo svoje državljanske dolžnosti. S kvorumom ne spodbujamo aktivnega državljanstva, zmagovala pa bo pasivnost. Tudi zapis v člen ustave, da na referendumu ni mogoče odločati o človekovih pravicah, je vprašljiv. Varovanje človekovih pravic je že zapisano v ustavo," pravi Novakova.

Po njenih besedah poljudno sklicevanje na človekove pravice nam lahko znova navrže zakon v stilu družinskega zakonika, pri katerem so se nekateri prav tako sklicevali na nedefinirane človekove pravice.
"Samo varčevanje ni dovolj za izhod iz krize"
Novakova ocenjuje, da samo varčevanje ni dovolj za izhod iz krize, zato je vlada že predlagala nekaj spodbudnih ukrepov, ki jih je gospodarstvo že pozdravilo. Vlada bo prav tako julija poslala v DZ paket ukrepov za spodbujanje gospodarske rasti in za odpravo birokratskih ovir, ki onemogočajo hitro ukrepanje in otežujejo poslovanje gospodarstvu in tudi državljanom.
Novakova meni, da šele ko bomo opravili svojo domačo nalogo, lahko pričakujemo tudi zanimanje tujih vlagateljev za naložbe v Sloveniji. Napovedala je tudi, da bo vlada jeseni poslala v DZ tudi paket ukrepov, ki bo prinesel bistvene novosti glede trga dela in bolj prožno delovnopravno zakonodajo, saj se sedanja kaže kot velika ovira za novo zaposlovanje.
Novakova je izrazila tudi zadovoljstvo, da so bili prvi zagovorniki družinske politike in so kot stranka bistveno pripomogli k temu, da se sredstva za varstvo otrok v vrtcu in pri porodniških dopustih niso tako drastično zmanjšala. "Prav spodbudna družinska politika v preteklih letih je pripomogla k izboljšanju slabe demografske slike, zato ji moramo posvečati veliko pozornosti in naklonjenosti," meni predsednica NSi.
Poudarila je, da se v stranki zavedajo, da je treba racionalizirati javno porabo in trošiti toliko, kot pridelamo, kot zmore državna blagajna. Pri tem je opozorila, da se prevečkrat dogaja, da gledamo na probleme preko svojega žepa in premalo preko možnosti plačnikov in dolgoročnih ukrepov, ki bodo privedli do pravih ciljev.

Zver: Moja kandidatura ne izhaja iz preteklosti, ampak iz pomena prihodnosti
Tradicionalnega tabora, ki je v prvi vrsti namenjen druženju in na katerem se je danes zbralo več kot 3000 članic in članov ter simpatizerjev stranke, se je udeležil tudi evropski poslanec in predsedniški kandidat Milan Zver, ki bo na jesenskih volitvah nastopil tudi s podporo NSi.
Moja kandidatura za predsednika države ne izhaja iz preteklosti, ampak iz pomena prihodnosti, je povedal Zver. Kot pravi, je ponosen na to, da je njegova kandidatura skupna kandidatura SDS in NSi, vendar je sam ne razume strankarsko.
Dejal je, da je preteklost tista, ki nas določa, vendar je treba poudariti tisto, kar nas povezuje. Kot predsedniški kandidat Zver ocenjuje, da Slovenija mora biti prijazna država, v kateri bi bili vsi državljani prvorazredni.
V svojem nagovoru je opozoril, da je danes veliko pogrebnikov, ki želijo pokopati evro in EU. Meni, da se moramo zavzemati za takšno EU, ki ne bo ječa narodov, temveč takšna organizacija, v kateri bi se vsaka članica uveljavila kot zrela članica.
Ob robu tabora se je Zver odzval na sobotno izjavo predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića, da bo v zvezi s predsedniškimi kandidati "uporabil Lukšičev stavek, ki je med kandidaturo za predsednika stranke dejal, da je glas za Boruta Pahorja glas za Janeza Janšo".
Zver meni, da gre za dokaj neprijetno strateško igro, ki pomeni poriniti Pahorja na desno in s tem njemu odvzeti kisik oziroma politični prostor. "Ampak jaz sem prepričan, da jim ta igra ne bo uspela. Slovensko volilno telo je že tako izobraženo, usposobljeno, ima določene izkušnje, da na tako velike 'štose' ne bo nasedlo," je še dejal Zver.
Novakova pa je povedala, da so Zvera podprli, ker ocenjujejo, da je dober kandidat, zelo širok človek z evropskimi izkušnjami in miroljuben. Prepričana je, da bo imel Zver dober, enak odnos do vseh državljanov.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.