
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je v prvem odzivu preselitev Romov iz Dečje vasi pri Ambrusu v postojnski nastanitveni center označil za konec pravne države, je o dogajanju obvestil pristojne institucije Sveta Evrope (SE), so povedali v uradu varuha.
Hanžek se boji, da utegne takšno ravnanje postati signal za ostale, torej vzorec ravnanja v prihodnje. Izrazil je začudenje nad odločitvijo vlade, ki je popustila naščuvani množici, ob tem pa podprl napoved predsednika romskega društva Novo mesto Zorana Grma, ki je zaradi preselitve Romov napovedal pritožbo na pristojne evropske institucije.
Šolski minister in predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti Milan Zver je na očitke odgovoril, da je država v tem konfliktu poskušala storiti vse, da bi ljudem zagotovila najvišjo stopnjo varnosti, istočasno pa je pristopila k trajnemu reševanju problematike. Menil je, da so ravnali odgovorno. Ob obisku ambruških Romov v Postojni je napovedal iskanje trajne lokacije zanje.
Ukrepi romske skupnosti?

Kot je dejal predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc, je vlada Romom iz Ambrusa ponudila tri rešitve, ki jim bodo omogočile vrnitev v njihovo občino. Če pa do pozitivnih ukrepov ne bo prišlo, bo romska skupnost morala ukrepati.
Po sobotni zaostritvi razmer med krajani Ambrusa in Romi iz Dečje vasi je ob posredovanju ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja prišlo do dogovora, da se Romi preselijo na drugo lokacijo. Čeprav so Romi nastanitveni center v Postojni sprva želeli zapustiti, je njihov predstavnik Mirko Strojan po srečanju z Zverom zatrdil, da bodo ostali tri tedne.