V Vipavi so na 6. kongresu Nove Slovenije (NSi) delegati dosedanji predsednici Ljudmili Novak zaupali tretji mandat na čelu stranke. Novakova je bila sicer edina kandidatka za vodenje NSi v prihodnjih dveh letih, zanjo pa je od 265 delegatov glasovalo 259 delegatov. Novakova je poudarila, da je vesela več kot 97-odstotne podpore delegatov. Po njenih besedah izvolitev pomeni naporno delo, saj je "v časih, ko ima politika veliko nezaupanja s strani državljanov, posebej težko voditi vladno stranko".
Novakova je sicer v popoldanskem nagovoru delegatom ocenila, da je trdnost koalicije izjemnega pomena, "saj alternative tej vladi, ki v izredno težkih razmerah vodi državo, ta hip ni". Po njenem za sprejem najnujnejših ukrepov potrebujejo dialog, dogovor, spoštovanje dogovora in zavezništvo.
Po besedah Novakove si je NSi težko prigarala vrnitev v parlament, vendar tudi obstanek ni samoumeven. Zato je posvarila, da ne smejo "zaspati". Ne nasilje, ne nove volitve, ne nova vlada, pač pa odgovorno ravnanje pretežnega dela slovenske družbe nas po njenem mnenju lahko popelje iz krize. Izpostavila je pomen odgovornega ravnanja vseh treh vej oblasti.
Dotaknila se je tudi vala protestov v državi in dejala, da organizirani protesti dajejo občutek, kakor da je vse narobe in glavno krivdo za to nosi vlada. Sama pa je prepričana, da so problemi veliko globlji, da "niso od včeraj" in da niso prišli z mandatom te vlade. Novakova razume zahteve po boljši in bolj pravični državi. Ob tem pa je obsodila nasilje, ki ga po njenih besedah nekateri "spodbujajo, drugi pa celo plačujejo, da bi to divjanje povzročilo žrtve in s tem razloge za nemire in odstranitev vlade". Policistom pa se je zahvalila za delo.

Po njenem mnenju je jasno, da so državljani nezadovoljni, ko poslušajo prepire politikov, sindikalne, študentske in državljanske proteste, "hkrati pa jih pozivamo k zategovanju pasu". "Toda vse to bi še prenesli, ko ne bi iz dneva v dan poslušali zgodb o korupciji, tajkunih, čez noč obogatelih državljanih, ki svoje premoženje skrivajo v davčnih oazah ali pa se izogibajo poravnavi dolgov in svoje prebivališče prijavljajo na varnih otokih," je dejala. Po njenih besedah je sramota za slovensko sodstvo, "ki skoraj nobenemu od takšnih goljufov ne uspe ničesar dokazati, odvzeti in jih obsoditi".
Zver se je NSi zahvalil za podporo
Poleg delegatov se je kongresa udeležilo tudi okoli 300 drugih članov in privržencev stranke. Prišel je tudi Milan Zver je na kongres prišel, da bi se NSi zahvalil za podporo na predsedniških volitvah. Zver je med nagovorom dejal, da je NSi pomemben partner za izhod iz krize. Poudaril je, da je ta stranka pomembna tako za sedanjost kot preteklost. Dejal je še, da NSi podpira vrednote, ki so jih zagovarjali prvi zagovorniki demokracije.

Delegati sprejeli resoluciji
Delegati kongresa NSi so sicer sprejeli tudi resoluciji o odgovorni politiki v Sloveniji in v svetu. V nosilni resoluciji Odgovorna politika NSi navaja, da država zdaj najbolj potrebuje odgovorne politike, ki bodo, ne glede na javno priljubljenost, podpirali ukrepe za javnofinančno konsolidacijo, ukrepe za izboljšanje poslovnega okolja in ukrepanje za povečanje učinkovitosti sodstva. Med drugim navajajo zapis fiskalnega pravila v ustavo in podporo zagonu novih infrastrukturnih naložb na podlagi javno-zasebnega partnerstva.
V resoluciji so navedli tudi predloge NSi za odpravo političnih blokad in ukrepe za učinkovitejše sodstvo. Pestra razprava se je vnela glede možnosti odpoklica župana, pri čemer so člani kongresa podali različne predloge in nazadnje sklenili, da iz resolucije črtajo stavek, ki je govoril o spremembah te zakonodaje. O tem bo stranka še razpravljala. V razpravi so se slišale tudi kritike na poslansko skupino, češ da pri delovanju ne postavlja v ospredje področja družinske politike.
Minister za obrambo Aleš Hojs je med drugim dejal, da je ena glavnih nalog stranke prizadevanje, da bi bilo pravo čim bližje pravičnosti. Po njegovem prepričanju so potrebne korenite spremembe v sodstvu, ob čemer ga čudi, da v zadnjih dneh od "najeminentnejših pravnikov poslušamo, kako pravna država ne deluje". Sicer pa Hojs, čeprav to po njegovih besedah ne bi bilo v prid NSi, zagovarja uvedbo večinskega volilnega sistema.
Minister je ocenil, da bi spremembe političnega sistema lahko prispevale k pomiritvi razmer, ki so zaradi vala protestov napete, "če ne bo podpihovanj in sil", ki po njegovem mnenju stojijo v ozadju protestov.
Premier in predsednik SDS Janez Janša je sicer ob predstavitvi predlogov za reformo političnega sistema kot eno od možnosti – če bi bilo to potrebno za sprejetje ukrepov in deblokado Slovenije – omenil tudi predčasne volitve ali pa razširitve koalicije.
NSi po besedah Hojsa nikakor ne more govoriti o tem, da bi apriori pristajala na kakršne koli povezave. Če bi prišlo do rekonstrukcije vlade, se bodo o tem, ali bodo v njej ali ne, odločali takrat, ko bo jasno, kdo bi lahko bil potencialni partner, je dejal. Ob tem je poudaril, da NSi z vsako od strank, ki so danes v parlamentu, zagotovo ne bi šla v koalicijo.
KOMENTARJI (1939)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.