Predsednik vlade Janez Janša, minister za šolstvo in šport Milan Zver, minister za okolje in prostor Janez Podobnik in minister za notranje zadeve Dragutin Mate so se v Ivančni Gorici sestali z županom Jernejem Lampretom in predstavniki krajanov, je za 24ur.com povedal predsednik krajevne skupnosti Ivančna Gorica Tone Kralj. Skupaj so poskušali najti rešitev nastale situacije, ki se je po odhodu družine Strojan iz postojnskega nastanitvenega centra še dodatno zapletla. Sestanek se je končal brez konkretnih zaključkov, je povedal Podobnik, saj so se odločili, da svoje stališče najprej predstavijo Strojanovim. Vladna delegacija naj bi se zato iz Ivančne Gorice odpravila na sestanek s predstavniki Strojanovih. Množica krajanov, ki so pred občinsko stavbo čakali na konec sestanka, je predstavnike vlade izžvižgala.
Kot je za 24ur.com povedal Jernej Lampret, to ni bilo zadnje srečanje. Dejal je, da pričakuje, da bo država uredila stvari. na vprašanje, kaj namerava kot župan občine storiti, pa je odgovoril: "Naši sklepi so jasni." Več ni želel povedati, saj naj bi javnost o dogajanju na sestanku obveščal premier Janša. Lampret je že pred enim mesecem večkrat izjavil in ponovil, da podpira zahteve krajanov. »Treba je najti novo lokacijo in zagotoviti mir. Situacija je zelo napeta. Za šale in igro ni več prostora.«
Strojanovi iz Postojne proti Ambrusu
Romska družina Strojan je popoldne zapustila Postojno, potem ko je skoraj štiri tedne čakala na novo lokacijo za trajno preselitev. "V Ambrus se ne bomo vrnili, saj nas je strah," je popoldne izjavil Mirko Strojan. Kot je dejal pred nekaj urami nameravajo prespati nekje v gozdu v okolici Grosupljega. Miha Strojan pa je kasneje za 24UR povedal, da se nameravajo vrniti na svojo zemljo v Ambrus. Dodal je, da so na pomoč poklicali tudi druge Rome, skupina Romov iz okolice Novega mesta naj bi se že zbrala ob njih.
"Če se bodo oni podprli med seboj, se bomo tudi mi," je dejal. »Vračamo se domov, na svoje dvorišče, kjer smo živeli zadnjih 40 let.«, je še dodal Miha Strojan. "Mi smo poklicali druge Rome. Če se bodo oni uprli proti nam z orožjem ali koli, se bomo tudi mi. Mi hočemo na pošten način nazaj, nobenega ne bomo napadli. Naj dajo blokade stran, pa bo vse v redu. Če pa ne, pa ne vem, kako bo", je še zatrdil Miha Strojan.
Družina Strojan se je še v prvih jutranjih urah nahajala v Višnji Gori. Uradnih podatkov, zakaj se je policija odločila, da družine ne spusti naprej, še ni. Kot je za 24ur.com povedal romski svetnik Zoran Grm, čakajo na policijske okrepitve, ki jih bodo pospremile v Ambrus. "Tam bodo počakali, dokler vlada ne bo našla primerne lokacije," je še povedal Grm in dodal, da jih bo med bivanjem v Dečji vasi varovala policija.
"Iz Postojne smo odšli, ker nas predstavniki države vlečejo za nos. Vseeno pa še vedno čakamo, da nam minister za šolstvo in šport Milan Zver najde primerno lokacijo, kjer bomo lahko živeli," je še dejal Mirko Strojan. Še vedno pa se z morebitno vrnitvijo Strojanovih ne strinjajo krajani Ambrusa, ki so takoj pripravili množične proteste.
Policija odredila izredni nadzor
Policija in specialne enote so popolnoma zaprle cesto, ki vodi od Zagradca do Ambrusa in skozi zaporo niso spuščali nikogar. V Ambrusu ter na cesti proti Zagradcu se je po nekaterih ocenah krajanov zbralo med 700 in tisoč oseb.
Po besedah predstavnika zbora krajanov Ambrusa Milana Muhiča je posebna policijska enota proti razjarjenim krajanom uporabila tudi silo. »Dogajanje je preseglo že meje nekega normalnega civiliziranega ravnanja. Ljudje so zbegani,« je za 24ur.com povedal Muhič. V Ambrus naj bi pripeljalo tudi reševalno vozilo, po neuradnih podatkih pa naj bi bili v Dečji vasi ranjeni trije domačini. Ena ženska naj bi imela poškodovano roko, en moški pa naj bi utrpel poškodbe glave. Generalni direktor policije Jože Romšek je že odredil izredni nadzor, da bi ugotovili, kako je do tega prišlo.
Da so policisti za miritev strasti uporabili tudi prisilna sredstva, je potrdila tudi Martina Gramec, tiskovna predstavnica PU Ljubljana. »V Ambrusu je več predstavnikov policiji. Tam so zato, da zagotovijo varnost ljudi in premoženja,« je za nas še povedala Gramčeva. Strasti so se po zadnjih podatkih že malo umirile, krajani pa so nadaljevali miren protest ob policijskih zaporah.
Vsi za mirno rešitev
Romski svetnik Grm dejstva, da so Strojanovi zapustili Postojno, ni želel komentirati, medtem ko je predsednik krajevne skupnosti Ambrus Alojz Šinkovec poudaril, da je v njihovem interesu, da se stvari uredijo na tih in miren način.
Minister za šolstvo in predsednik Vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti v odstopu Milan Zver je za 24UR povedal, da so Strojanovi izbrali najslabšo možnost, saj je danes z njimi obiskal kar nekaj lokacij, s katerimi je bila družina zadovoljna. "Ena od njih je bila zelo primerna, zelo lepo urejena hiša z dvema stanovanjema, kjer smo jih poslušali trajno ali naseliti ali vsaj začasno, do, recimo, spomladi ali do konca šolskega leta, v tem času pa bi jim uredili trajno lokacijo. V začetku jim je bila celo lokacija všeč, kasneje so si premislili in se odločili tako, kot so se odločili. Po mojem mnenju so zbrali najslabšo možnost," je za 24UR komentiral Zver. Ocenil je, da bi bila omenjena prehodna rešitev, ko bi družina Strojan prezimila v omenjeni hiši, nato pa bi jim zgradili trajno bivališče na izbrani lokaciji, najboljša.
Zver obžaluje odločitev družine, da zapusti Postojno, in poudarja, da je sedaj na potezi policija, ki mora zagotoviti varnost ljudi. Dodal pa je, da policija ne more trajno reševati problema. »Potrebno bo tudi s prostorsko-ureditvenimi ukrepi doreči situacijo, ki je v Ambrusu. Tu je na potezi (okoljski) minister Janez Podobnik,« je dejal. Zver je menil, da so Strojanovi najverjetnje že v Ambrusu. “Ne vem, če se bodo Strojanovi lahko prebili do svojega prebivališča. Neodgovorno je, da so s sabo vzeli tudi otroke, navkljub temu, da so vedeli, kaj se dogaja”, je še dejal Zver.
Lokacije na območju Kočevja in Ribnice?
Neuradno smo izvedeli, da so si trije člani družine Strojan skupaj z ministrom Zverom zgodaj popoldne na območju Kočevja in Ribnice ogledovali štiri lokacije, kamor bi se družina lahko preselila. S tremi ponujenimi lokacijami naj se Strojanovi, ki so si to območje ogledovali že drugič, ne bi strinjali, ena pa naj bi jim ustrezala.
Ko so tamkajšnji krajani izvedeli, da obstaja možnost, da se družina preseli k njim, so organizirali dežurne straže. Ovire na cestah so postavili na več lokacijah, med drugim na območju Grčarice in na cesti Ljubljana – Ribnica – Kočevska Reka. Krajani, bilo naj bi jih približno 300, so podrli več dreves, ki so jih zmetali na ceste. Poleg tega so prehodi onemogočeni tudi z ovirami, ki jih sestavljajo traktorji in tovorna vozila, je za 24ur.com povedal predsednik krajevne skupnosti Kočevska Reka Zlatko Ficko in dodal, da bodo krajani na stražah vso noč.
Vedno bolj obupani
»Strojanovi so pod velikim pritiskom. Ne vedo, kaj naj storijo. Za zdaj bodo ostali v Postojni, a le še za kratek čas,« je za 24ur.com še pred odhodom Strojanovih iz Postojne povedal Bogdan Miklič in dodal, da bodo morali ta problem očitno rešiti Romi, saj je država odpovedala. »Zelo nezadovoljen sem z delom vlade. Zavlačujejo in za dovoljenje sprašujejo krajane območij, ki so po njihovem mnenju primerni za družino Strojan. To ni stvar krajanov, temveč države. Sprašujem se, kako na slovensko romsko problematiko gledajo države EU,« je dejal Miklič.
Na petkovem srečanju romskih društev iz Kočevja, Posavja, Dolenjske, Bele Krajine so sicer poudarili, da je bila odločitev ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja, da izseli ambruške Rome, popolnoma nepravilna in nepremišljena, saj romske družine Strojan ne bi smeli izseliti z zemljišča, ki je že 12 let last njihova last. »Strojanovi so postali slovenski begunci. Moti me, ko v medijih in komentarjih slišim besedo cigan. Romi smo in ne cigani. Tudi Romi morajo nekje živeti, saj so tudi oni Slovenci,« je za nas še povedal Miklič. Udeleženci petkove okrogle mize so nameravali v nedeljo v Postojni obiskati izseljeno družino. »Pomagali jim bomo. Če bodo želeli, jih bomo iz Postojne odpeljali na druge lokacije. Tudi v Ambrus. To bi storili tajno in brez medijske pozornosti. Poskrbeli bomo tudi za njihovo varnost in o dnevu preselitve obvestili policijo,« je, še preden so Strojanovi zapustili Postojno, kjer so v čakanju na rešitev preživeli več kot tri tedne, izjavil Miklič.
Predsednik krajevne skupnosti Ambrus Alojz Šinkovec se je na to odzval s trditvijo, da se krajani z vrnitvijo Strojanovih še vedno ne strinjajo. »Na svojo roko se ne smejo vračati v Ambrus. Vlada še vedno išče novo lokacijo. Tukaj niso dobrodošli in za to so sami krivi. Sami so naše zaupanje izrabili. Če se vrnejo, bomo zagotovo protestirali,« je za 24ur.com povedal Šinkovec.