"Parafirani sporazum Račan-Drnovšek je veliko več kot kamen spotike. Je ena najhujših stvari, ki so bile narejene v času vlade premiera Ivice Račana. Parafiran je bil sporazum, ki je že prvi dan postal velik politični problem na zunanjem in notranjem področju. Že to je dovolj, da je moč reči, da je to katastrofalen sporazum," je v pogovoru za zadnjo izdajo zagrebškega tednika Globus poudaril hrvaški zunanji minister Miomir Žužul.
Kot je dodal, je vsebina parafiranega sporazuma tudi s stališča hrvaških interesov in možnosti izvajanja enako katastrofalna, poudaril pa je še, da je politična škoda tega sporazuma ogromna, kljub temu da nima mednarodno-pravne veljavnosti. Na vprašanje, v čem je torej problem, če parafirani sporazum nima mednarodno-pravne veljave, je hrvaški zunanji minister odgovoril, da je problem v tem, ker "Slovenci vztrajajo pri njegovem izvajanju".
Edina rešitev glede Savudrijske vale je arbitraža

"To je še eden od dokazov, kakšna škoda je bila narejena. Sedaj se vsaka slovenska vlada zaveda, vsaj tako predvidevam, da nikoli ne bodo mogli dobiti tega, kar je parafirano v tem sporazumu. Če pa bi Ljubljana v kakršnihkoli pogajanjih sprejela manj od tega, kar je navedeno v sporazumu, potem bi jih seveda obsodila njihova javnost," je poudaril Žužul. "Zaradi vsega navedenega je popolnoma jasno, da je edini način dolgoročnega dogovora glede Savudrijske vale v mednarodni arbitraži," je dodal. Minister sicer ni želel vnaprej napovedovati, kdo bi lahko bil arbiter. "Moramo se dogovoriti z Ljubljano, če bo to možno. Prepričan sem, da lahko najdemo skupen jezik glede tega, kdo bo delal arbitražo," je izjavil.
Če je Slovenija potrdila mejo na kopnem, bi jo lahko tudi na morju

Žužul ne vidi nobene potrebe za arbitražo cele meje. "Skupna mejna črta je rezultat dela mednarodne, Badinterjeve komisije. Zaradi načina, na katerega je mednarodna komisija potrdila meje na kopnem, ne vidimo razloga, zakaj tega ne bi naredila tudi na morju. Mislim, da je to najboljše tudi za Slovenijo in za Hrvaško, saj nihče ne bo nosil bremena tega, da je sprejel takšno ali drugačno odločitev. Mislim, da so naši prijatelji v Sloveniji imeli vtis, da takšna arbitraža ne bo potrdila tega, kar je bilo parafirano v sporazumu Račan-Drnovšek, in zato si politično prizadevajo, da se ji izognejo," je poudaril Žužul. Izrazil je prepričanje, da bo slovenska stran "končno sprejela, da bi kot prijateljski državi šli v to arbitražo, saj to ne bi bil ne prvi ne zadnji primer, da gresta dve prijateljski državi na mednarodno arbitražo".
Joras nori po določenem sistemu
V komentarju "primera Joras" je minister Žužul izjavil, da se ne bi želel ukvarjati s posameznikom, ki dela izpade, še posebej, ko gre za tujega državljana. "Mislim, da Jorasovo obnašanje pravzaprav govori vse o njemu. Dejstvo je, da obstaja določen sistem v 'tajmingu' njegovih incidentov in da se ekshibicionistični izpadi ne dogajajo popolnoma spontano," je poudaril Žužul. Na vprašanje, kdo po njegovem mnenju manipulira z Jorasom in ali to morda počne vlada v Ljubljani, je Žužul izrazil prepričanje, da "ne verjame, da bi kakršnakoli resna vlada, še posebej ne prijateljske države, uporabljala takšne metode". "Mislim, da gre prej za manifestacijo predvolilnega ozračja v Sloveniji. Menim, da bo slovenska vlada rešila primer Joras, saj gre navsezadnje za njihovega državljana na njihovem ozemlju. Najhuje, kar lahko sedaj začnemo, je medijska vojna," je še dejal Žužul za Globus.