"Odločitev je sprejel sabor, čeprav smo jo kot takratna opozicija kritizirali, pa jo moramo uresničiti in je nimamo namere spreminjati," je za časnik dejal Miomir Žužul.
Kot je dodal, razlogi za usklajevanje z Italijo in Slovenijo niso enaki, ob tem pa še pristavil, da je za Hrvaško ključno vprašanje članstvo v Evropski uniji in zvezi NATO. "Ostala vprašanja bomo sicer reševali, a niso tako pomembna," pojasnjue Žužul.
Kmalu tristranski pogovori o coni?
Tristranski pogovori o hrvaški razglasitvi ERC bodo po navedbah neimenovanih diplomatskih virov, ki jih je objavil današnji Vjesnik, olajšali tudi pogovore s Slovenijo o odprtih vprašanjih. Hrvaška pa tudi ne bo v neugodnem pogajalskem položaju z EU zaradi vprašanja, zaradi katerega je negodovala Evropska komisija, nasproti Hrvaški pa sta se zbližali tudi italijanska in slovenska zunanja politika.
Po takem razpletu dogodkov je postala ratifikacija sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju Hrvaške EU v nekaj urah gotova, oziroma, kot je dejal italijanski premier Silvio Berlusconi, vprašanje koledarja, še piše Vjesnik.
Slovenski premier Anton Rop je po srečanju z Berlusconijem ob robu vrha premierov štirilaterale v petek na Brdu pri Kranju povedal, da če na omenjenih tristranskih pogovorih na ravni namestnikov zunanjih ministrov ne bodo dosegli skupnega stališča glede ERC, bosta Rim in Ljubljana junija predlagala, da se v reševanje vključi tudi Evropska komisija. Če tudi to ne bo uspelo, pa bosta skupaj predlagala Hrvaški, da preloži izvajanje ERC, je povedal Rop.
Novi list: Vojna v Tivoliju uvod v vojno na Jadranu
Ožji kabinet hrvaškega premiera Iva Sanaderja, v katerem so bili ministri Miomir Žužul, Ivan Šuker in Dragan Primorac ter predsednik sabora Vladimir Šeks, so uspeli dobiti vstopnice za polfinalno rokometno srečanje med Slovenijo in Hrvaško v Ljubljani, za razliko od številnih hrvaških navijačev, ki jim je gostitelj vzel to pravico zaradi svojih nacionalističnih motivov, piše v reškem časniku Novi list novinar Branko Mijić. Razlog za to, da je hrvaški politični vrh kljub napadom na hrvaške navijače privolil v sodelovanje v slovenski maškaradi tiči v tem, da je Sanader že prej, na vrhu premierov štirilaterale, podpisal predajo glede zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC), ki jo je njegov predhodnik Ivica Račan spravil skozi v saboru in ki sta jo podprli tudi tedanja koalicija in desna opozicija.
Sanader je moral priznati napako Račanove administracije, ko je dejal, da "sabor v pravnem smislu ni naredil napake, nova vlada pa se zaveda večjega interesa za pogovore o tem problemu in je zanje tudi odprta". Z drugimi besedami, hrvaška razglasitev ERC je bila politična napaka glede na hrvaški splošno sprejeti nacionalni cilj - pot v EU.
Žal je politika pokazala, da ji je takrat, ko za pogajalsko mizo ne želi ali ne zna najti rešitve, vseeno, ali v svojo korist uporabi ribiče ali rokomet. Kjer ni razlogov za vojno, jih ustvarijo dnevnopolitični cilji, bodisi na morju ali v dvorani. Zato je Sanaderjevo sprejetje ponudbe za skupni ogled rokometne tekme dokaz šibkosti in priznanje neenakopravnega položaja Hrvaške in njenih državljanov glede na Slovence, ki svoj formalni vstop v EU uporabljajo kot argument legaliziranega nasilja na političnem in športnem področju, poudarja Novi list.