Na Okrožnem sodišču v Ljubljani se je začelo sojenje nekdanjemu župniku župnije Kašelj-Zalog Franciju Frantarju. Prva obravnava je potekala le nekaj minut, saj je njegov zagovornik Boris Grobelnik zahteval izločitev senata, ki naj bi bil okužen, ter nekaterih dokazov v spisih. Obravnava je tako preložena za nedoločen čas, saj mora predsednik sodišča odločiti o izločitvi sodnika oziroma sodnega senata. Frantar se bo zagovarjal kot nedolžen.
Odvetnik je poleg tega zahteval odpravo pripora, saj se je, kot trdi, Frantar sam vrnil v domovino. "Moj klient bo dal obljubo, da bo ves čas na razpolago sodišču v Sloveniji, da Slovenije ne bo zapustil. Njegovi sorodniki pa so pripravljeni dati tudi varščino," je povedal Grobelnik.
Frantar, ki se je med leti 2002 in 2004 izognil sedmim obravnavam in nato izginil neznano kam - izkazalo se je, da je deloval v misijonu v Malaviju - naj ne bi pobegnil, ampak odšel na zdravljenje. "Nazaj v Slovenijo je prišel na poziv sodišča. Niti se ni skrival, bil je na zdravljenju. Potem ko je izvedel, da ga slovesnko sodišče išče, se je vrnil," je dejal Grobelnik, ki s tem utemeljuje zahtevo po odpravi pripora.
Več let spolnega izkoriščanja
Frantarja, ki je v Spodnjem Kašlju maševal kar 25 let, je leta 2000
ovadila domačinka, ki naj bi jo obtoženi leta 1990 in 1991 spolno
zlorabljal, ko je bila stara šele deset let. Pooblaščenka danes 25-letne oškodovanke Tjaša Strobelj je povedala, da je njeno stranko zlorabljal več let. Dejala je, da je izkoristil njeno zaupanje in napovedala, da bo zahtevala odškodnino.
Tožilstvo je proti Frantarju že pred več kot petimi leti vložilo obtožbo zaradi kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let, in proti njemu sprožilo tudi sodni postopek, ki pa se zaradi Frantarjevega odhoda v Afriko ni nikoli končal. Ljubljanski policisti so Frantarja prijeli 19. oktobra in je od takrat v priporu na Povšetovi.
Obtožba Frantarju očita nadaljevano kaznivo dejanje spolnega napada na osebo, mlajšo od 15 let. Obtožili so ga po tretjem odstavku 183. člena kazenskega zakonika, ki se med drugim nanaša tudi na duhovnike, ki svoj položaj zlorabijo za spolno občevanje z osebo, ki še ni stara 15 let in jim je bila zaupana v učenje, vzgojo, varstvo ali oskrbo.
Cerkev trdi, da ni vedela nič
Kot je znano, so predstavniki slovenske katoliške cerkve ves čas Frantarjevega izginotja trdili, da s tem niso imeli nič in da je duhovnik ljubljanske nadškofije v Afriko odšel samovoljno. K njegovemu prijetju pomagala niti mednarodna tiralica in evropski priporni nalog.
Tiskovni predstavnik ljubljanske nadškofije Andrej Saje je pojasnil, da je v interesu Cerkve, da se primer čim prej razišče. »Cerkev ga je pozvala večkrat, v zadnjem času še posebej pogosto, naj se vrne in naj sodeluje v postopku,« je septembra zatrdil Saje.
Društvo pričakuje obsodboZa mnenje o postopku proti Franciju Frantarju, pa tudi Karlu Joštu, še enem duhovniku, proti kateremu poteka sodni proces zaradi obtožbe o pedofiliji, smo zaprosili Janjo Škerjanc, predsednico Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve, ki je, kot pravi, prvo začelo opozarjati na dogajanja v cerkvenih krogih.
Za 24ur.com je povedala, da je prepričana, da je Cerkev vedela za Frantarjev beg v tujino. »Cerkev je morala vedeti, saj mu je nekdo moral dati dovoljenje, da je lahko odšel v tujino,« je prepričana Škrjančeva.
Duhovnik na begu
Domnevni spolni napadi na mladoletnico naj bi se dogajali v cerkvici svetega Andreja in v župnišču v Spodnjem Kašlju, kjer je Frantar maševal kar 25 let.
Ko je bila ovadba že vložena, ga je takratni ljubljanski nadškof Franc Rode premestil najprej v Dolenjo vas pri Ribnici, kasneje pa v samostan Olimje v Podčetrtku.
Pred približno dvema letoma je Frantar od tam izginil neznano kam. Šele poleti se je na spletni strani župnije Kovor pojavila informacija, da deluje v misijonu v Malaviju. Vrh slovenske cerkve takrat na vprašanje, ali je vedel, da je obtoženi duhovnik v Afriki, ni dal jasnega odgovora. Drago Ocvirk, ki je vodil slovensko misijonsko središče, pa trdi, da o tem ni vedel ničesar. »Jaz sem zvedel, da je tam, iz medijev. In sem potem Stanku Rozmanu, ki je misijonar v Malaviju, poslal pismo in ga vprašal, kaj je s tem. In je povedal, da Frantar pri njemu opravlja organizacijske zadevek, pisarniške zadeve,« je razložil.
Sredi septembra je duhovnik izginil tudi iz Afrike. Vrnil se je v Slovenijo, kjer pa ga policija kljub razpisani tiralici ob prehodu meje ni prijela. Za časnik Dnevnik je RKC 19. oktobra potrdila, da se je Frantar vrnil v Slovenijo. Ko so z Dnevnika klicali policijo, o duhovnikovi vrnitvi niso vedeli nič, zvečer pa je policija sporočila, da je Frantarja aretirala.
Septembra je Frantarjev odvetnik sicer obvestil sodišče, da je njegov klient pripravljen priti na obravnavo, ni pa povedal, da je v Sloveniji, saj naj bi se Frantar bal aretacije. Aretirali so ga šele mesec dni po njegovi vrnitvi v domovino, 19. oktobra.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.