Novico je za 24ur.com potrdil odvetnik blejske župnije Danijel Starman, ki je prepričan, da ima Cerkev veliko možnosti za zmago. V sodbi vrhovnega sodišča, s katerim je denacionalizacijski postopek pravnomočno zaključen, gre po besedah Starmana za korenit preobrat v dosedanji sodniški praksi. Ob tem je Starman dodal, da gre za nevaren precedens, ki pomeni diskriminacijo v denacionalizacijskih postopkih in oteževanje vračanja premoženja denacionalizacijskim upravičencem.
Starman je pritožbo v imenu blejske župnije na ustavno sodišče vložil danes opoldan. Župnija namreč še vedno vztraja, da je upravičena do tega, da otok dobi v last in posest, medtem ko ga kulturno ministrstvo v postopku denacionalizacije cerkvi ni vrnilo, saj gre, po njihovem mnenju, za naravni in kulturni spomenik državnega pomena.
Kot je pojasnil Starman, v pritožbi ni izrecno predlagal prednostne obravnave primera, pričakuje pa, da se bodo sodniki sami odločili za tovrstno obravnavo. Računa, da bo sodišče izdalo začasno odredbo, s katero bi preprečilo, da bi ministrstvo za kulturo Blejski otok že pred razrešitvijo ustavnega spora dalo v zakup oziroma v upravljanje nekomu drugemu. Tako je Starman predlagal, da se zadržijo vse aktivnosti ministrstva glede priprave javnega razpisa za novega upravljalca otoka, za katerega je do zaključka denacionalizacijskega postopka skrbela blejska župnija. In če s pritožbo na Ustavno sodišče Cerkev ne bo uspela, vidi Starman le še pot v Strasbourg, na sodišče za človekove pravice.
Da se bodo najverjetneje pritožili, je blejski župnik Janez Ambrožič napovedal takoj, ko je bila znana odločitev vrhovnega sodišča, še posebej pa po sestanku s predstavniki ljubljanske nadškofije 13. marca, ki so ga podprli v boju za otok. Ta pa bo, vztraja župnik, nekoč spet cerkvena last.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.