
Po mnenju županje Marica Škoda (LDS) sprejeta pobočna trasa bodoče avtoceste prinaša slabše razvojne možnosti trebanjskemu gospodarstvu zaradi odmaknjenosti priključkov na bodočo avtocesto. "Posledično pomeni ta odločitev manj možnosti za gospodarski razvoj, s tem pa nižji standard prebivalcev, razvrednotenje nepremičnin ter tudi manjšo prometno varnost," je na tiskovni konferenci povedala Škoda.
Nihče od ministrov je ni želel sprejeti
Županja je pojasnila, da si je ves čas prizadevala, da bi sprejeli vsaj kompromisno rešitev v smislu nizko pobočne variante poteka avtoceste, s čimer bi ohranili obstoječo hitro cesto, neokrnjeno dolino reke Temenice ter velike gozdne površine Bukovja. "Civilna iniciativa ter občinski svet pa sta demagoško preprečila vsak dialog za razumno rešitev brez navajanja tehtnih argumentov," je poudarila županja.

Kot je dodala Škoda, je omenjena stališča želela predstaviti tudi predstavnikom vlade, vendar je nihče od ministrov ni želel sprejeti. Njeno stališče naj bi podpirali tudi gospodarstveniki oz. predstavniki največjih in najpomembnejših gospodarskih družb v občini ter večina Trebanjcev.
Odgovorna naj bi bila Civilna iniciativa
Odgovornost in posledice za potek trase avtoceste, lokacijo njenih oddaljenih priključkov ter prometno neurejenost Trebnjega je Škoda pripisala Civilni iniciativi in občinskemu svetu.
Med izoblikovanimi tremi predlogi poteka avtoceste mimo Trebnjega - dolinsko varianto z obvoznico, nizko pobočno, ki naj bi potekala za gradom, ter pobočno varianto po hribu Bukovje približno 70 metrov nad nivojem sedanje ceste - vlada odločila za izvedbo pobočne variante. Predvidena avtocesta naj bi tako presekala gozd z velikimi vkopi, viadukti in nasipi na pobočju Bukovja.