Ker poslanci niso sprejeli omenjenih sprememb zakona, bodo lahko tudi v prihodnjem mandatu opravljali funkcije v organih lokalne samouprave. Predlog spremembe zakona o poslancih so vložili vodje koalicijskih poslanskih skupin Zares, SD, LDS in DeSUS. Predlog je predvideval nezdružljivost poslanske funkcije s katero koli funkcijo na lokalni ravni, tudi s funkcijo občinskega svetnika. Spremembe zakona bi se začele uporabljati ob prvih naslednjih parlamentarnih volitvah, s čimer bi bilo omogočeno prehodno obdobje, v katerem bi vsi poslanci končali mandate pod pogoji, pod katerimi so kandidirali.
Prvopodpisana pod predlog Cveta Zalokar Oražem (Zares) je pojasnila, da je bila medsebojna nezdružljivosti dveh voljenih funkcij že večkrat predmet presoje in odločanja v državnem zboru. Vendar zaradi takšnih in drugačnih razlogov, med katere lahko štejemo tudi vpliv županskega lobija, interesov in kalkulacij političnih strank, nikoli ni prišlo do rešitve.
Poslanka je priznala, da ima navzočnost predstavnikov lokalnih skupnosti v državnem zboru tudi določene pozitivne učinke, a so po njenih besedah v letih delovanja DZ vse bolj prihajale v ospredje negativnosti in slabe strani rešitve, ki poslancem omogoča istočasno opravljanje funkcij na lokalni ravni.
V prid nezdružljivosti opravljanja obeh funkcij po njenih besedah govori kar nekaj argumentov. Tako je treba ločiti državno in lokalno raven ter uveljaviti delitev oblasti, kadar prihaja do mešanja izvršilne in zakonodajne oblasti. Dvojno funkcionarstvo, ki ima vgrajeno kolizijo interesov, po njenem mnenju tudi prinaša neenakopraven položaj posameznih občin, saj je le manjšini omogočen neposreden vpliv prek svojih županov.
V SDS so k zakonu predlagali dopolnilo, po katerem bi nezdružljivost funkcij veljala samo za poslance mestnih občin, vendar so poslanci tudi tega zavrnili.
Deljeni tudi v strankah
Stališča poslank in poslancev, od katerih jih kar 53 opravlja tudi funkcijo na ravni lokalne samouprave – 24 je županov, šest podžupanov, 23 pa občinskih svetnikov – so bila deljena tudi znotraj poslanskih skupin. Ker je večina napovedala, da bodo njihovi poslanci glasovali po svoji vesti, do glasovanja ni bilo jasno, kakšna bo usoda zakona.
Pri glasovanju pa se je večina poslank in poslancev izrekla proti uzakonitvi nezdružljivosti funkcij. Proti takšni spremembi so glasovali tudi poslanci, ki hkrati opravljajo župansko funkcijo, med njimi med drugim Franc Pukšič, Franc Bogovič, Matjaž Zanoškar, Lojze Posedel in Renata Brunskole. Za nezdružljivost pa so se izrekli župani Damijan Perne, Vili Rezman in Bogdan Barovič.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.