Po več kot enoletnem boju za Titovo cesto v Radencih župan občine Roman Leljak še zmeraj vztraja, da bi cesto preimenoval v Cesto osamosvojitve Slovenije. "Na Titovi cesti v Radencih je konec junija v vojni za Slovenijo stal Alojz Gaube, pripadnik jugoslovanske ljudske armade, ki jo je ustanovil Josip Broz Tito. Gaube je umrl točno na tem mestu, kjer stojim jaz, se pravi na Titovi cesti," razlaga Leljak.
Županu se predlog preimenovanja zdi smiseln, saj je v Radencih veliko žrtev totalitarnega sistema Josipa Broza Tita. Njegovemu mišljenju pa nasprotuje Franc Vukajč pripadnik civilne iniciative. "V tej ulici se stanovalci počutimo dobro, to je ulica, v kateri živimo nekateri že 50 let, ulica nosi ime, ki ima zgodovinski pomen," meni Vukajč.
Župan obljublja, da bi pokril stroške, ki bi nastali pri spremembi naslova
Kako na županov predlog gledajo nekateri od stanovalcev na Titovi cesti? "On zahteva, da jaz spremenim mojo ulico in enostavno krši moje človekove in ustavne pravice." "Brezveze, da se glede tega pogajajo. Če je Titova, naj tako tudi ostane." "Titova cesta zaenkrat ostaja taka, kot je. Zakaj ni asfaltirana? To je trenutno njegova zadeva in verjetno ne bo, dokler je Titova."
Stanovalcem, ki jih skrbijo stroški zaradi spremembe naslova, pa župan sporoča, da bo vsakemu občanu izplačal sto evrov, čeprav so dejanski stroški okoli 36 evrov. "Župan se lahko igra z denarjem, ki ni njegov, denar je dejansko naš," obljubo komentira Vukajč. "Ne bom odnehal zaradi gospoda Alojza Gaubeta, ki je tukaj umrl od vojske, ki jo je ustanovil Josip Broz Tito," pa odgovarja župan Leljak.
Se bodo Radenčani v prihodnosti sprehodili po Titovi cesti ali po Cesti osamosvojitve Slovenije? Na ta odgovor bomo morali še malo počakati.
KOMENTARJI (195)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.