Po vedno glasnejših kritikah iz koalicijskih vrst na račun dela župana in njegove ekipe je mariborski župan Andrej Fištravec danes sprejel odločitev, da razpusti koalicijo. Kot je dejal, želi s tem "narediti prostor za odgovorne odločitve in zastavljene projekte ter s tem zagotoviti prihodnost mesta".
V prvi vrsti želi Fištravec z razpustitvijo koalicije, ki jo je sklenil na začetku lanskega leta, razbremeniti mestni svet deljenja mestnih svetnikov na koalicijo in opozicijo. "V mestnem svetu ne bo več koalicije in opozicije, 'naših' in 'njihovih', temveč bodo mestni svetniki in župan," je povedal v današnji izjavi za javnost. Tako naj bi v prihodnje namesto računanja na podporo koalicije iskal soglasje v mestnem svetu za vsak posamezen projekt.
Ob podpisu koalicijske pogodbe, ki je med drugim vsebovala zloglasno obljubo o zagotovitvi 5000 novih delovnih mest, je imela koalicija v sestavi Liste župana Andreja Fištravca, Gasilcev Maribora, DeSUS, Stranke mladih - Zeleni Evrope in NSi 23 glasov v 45-članskem mestnem svetu. Čez nekaj časa so se začeli izstopi iz županove svetniške skupine, zato je koalicijska moč pri sprejemanju odločitev v mestnem svetu pešala.
V zadnjem času so postajale vedno glasnejše kritike tudi od drugih koalicijskih partnerjev. Po poročanju časnika Večer je prejšnji teden o izstopu iz koalicije začel razmišljati DeSUS, ki je doslej veljal za ključnega partnerja.
"Mesto Maribor pri sprejemanju odločitev, ki so pred mestnimi svetniki, ne potrebuje delitev, temveč odgovorno in strokovno ravnanje vseh, brez politikantstva in populizma," je danes pojasnil župan. "V prihodnje bodo opravljeni razgovori z vsemi deležniki, da se začrta pot naprej. Delovanje Mestne občine Maribor poteka nemoteno naprej," je dodal.
Odgovornost do mesta in do ljudi ob sprejemu ali zavrnitvi odločitev je po besedah Fištravca od zdaj naprej na vsakem svetniku, svoje odgovornosti pa se zaveda tudi župan. "Sam bom še vedno nosil odgovornosti, ki jih imam kot župan s svojim programom in zavezami iz koalicijske pogodbe, ki jih prevzemam nase," je povedal.
Za razpustitev koalicije se je, kot je dejal, odločil po razgovorih s koalicijskimi partnerji in drugimi svetniškimi skupinami v mestnem svetu. "Pritiski na mestne svetnike se stopnjujejo že dalj časa. To med drugim vodi v manj konstruktivne ali celo nekonstruktivne seje mestnega sveta, zaradi česar trpijo uresničevanja pomembnih projektov za razvoj mesta," je pojasnil. "V prvem mandatu, ko v mestnem svetu nisem imel niti enega svetnika svoje liste niti koalicije, je mestni svet sprejel vse pomembne odločitve," je poudaril.
Nazadnje so se na mestnem svetu kresala mnenja zaradi elaborata za odvajanje odpadne vode, ki bi bil podlaga za dvig komunalnih položnic, ter soglasja podjetju Snaga za najem posojila za gradnjo sortirnice odpadkov. Kritik je Fištravec med drugim deležen tudi zaradi domnevno prevelikega vpliva njegovih najožjih sodelavcev na čelu s svetovalcem Markom Kovačičem ter pogostih menjav direktorjev mestne uprave.
'Politični manever'
Današnjo odločitev mariborskega župana Fištravca, da razpusti koalicijo, v mestni opoziciji razumejo le kot politični manever. "Vse, kar šteje, je le in izključno nepreklicni odstop župana Fištravca," je na primer izpostavil mestni svetnik Sašo Papp. Naj razmisli o odstopu, županu svetujejo tudi v SMC, SDS, LPR in NLS.
Vodja kluba samostojnih svetnikov Aktivni Maribor Papp, ki je pred letom dni skupaj s še tremi drugimi člani izstopil iz svetniške skupine Liste župana Andreja Fištravca in tako omajal moč koalicije v mestnem svetu, ocenjuje, da so današnje izjave župana absurd. "Ravno on in njegova ekipa namreč vedno zavrne vse, kar ni njihovo. Zdaj, ko mu pri vsakem zamahu teče voda v grlo, bi pa sodeloval s svetniki le na programski ravni. To je popolnoma neresno in še ena izjava za v politične anale," je povedal.
Po besedah Pappa je očitno, da ima Fištravec v svojih vrstah še večje težave, kot se je predvidevalo v zadnjem času. "Vse, kar šteje, je le in izključno nepreklicni odstop župana Fištravca. Če želi res dobro za Maribor, bo to tudi storil. Vse ostalo so le preigravanja in še zadnji zamahi pred politično utopitvijo Fištravca in njegove ekipe," je opozoril.
V prav tako opozicijski Listi za pravičnost in razvoj (LPR) ocenjujejo današnjo potezo župana za "slepilni manever in norčevanje iz volivcev z namenom, da postane njegovo delovanje in delovanje javnih podjetij popolnoma brez nadzora", je povedala mestna svetnica omenjene stranke Lidija Divjak Mirnik. Tudi ona je pozvala župana k takojšnjemu odstopu. "V LPR bomo vsem svetniškim skupinam predlagali takojšnjo razpustitev mestnega sveta in nove volitve, ki bodo omogočile nadzor nad porabo javnega denarja," je dodala. Sami imajo sicer v mestnem svetu le dva sedeža, zato bodo potrebovali pomoč številnih svetniških kolegov.
V Fištravčevi svetniški skupini županovo odločitev razumejo. "Vsi, ki smo aktivni udeleženci v mestni politiki, kot tudi tisti, ki jo redno spremljajo, vemo, da je delitev na 'vaše in naše' predstavljala krč. Ta krč je sedaj župan s svojo odločitvijo sprostil in presekal gordijski vozel," je povedal vodja Liste župana Andreja Fištravca Saša Pelko.
Prepričan je, da bo že na naslednji seji mestnega sveta boljše vzdušje. Po ocenah Pelka "se bo zdaj bolj evidentno videlo, katere svetniške skupine in svetniki so konstruktivni in kdo bo destruktiven, populističen in politikantski".
V SMC, ki je druga najmočnejša sila v mestnem svetu, takoj za Fištravčevo listo, so takšno odločitev župana pričakovali. "Razmere v mestu so takšne, da Maribor nujno potrebuje suvereno ekipo z močno podporo v mestnem svetu. Vsak dan, ko mesto vodijo tisti, ki tega ne zmorejo, je za Maribor izgubljen dan," je povedal mestni svetnik SMC Andrej Špenga. Od župana pričakuje pojasnila in predstavitev nadaljnje vizije vodenja mesta, zatem pa se bodo odločili o nadaljnjih korakih. "Županu predlagamo, da razmisli o svojem odstopu," je dodal.
Predstavniki Nove ljudske stranke Slovenije (NLS), stranke nekdanjega župana Franca Kanglerja, izpostavljajo, da Fištravec "pelje igro, s katero se več skoraj nihče izmed mestnih svetnikov ne more strinjati". "Današnje ravnanje župana kaže tudi na njegovo nekredibilnost in nesposobnost, saj vedno išče krivca drugje in ne pri sebi in svojih najtesnejših sodelavcih. Prav bi bilo, da bi odstopil, saj je več kot očitno, da ni sposoben vodenja," so sporočili.
Po ocenah mestnega svetnika SDS Renata Škerbinca gre za še eno izmed vrste politikantskih potez mariborskega župana, ki jih mesto, ki je na finančnem in moralnem dnu, ne potrebuje. "S takšnim nadaljevanjem vodenja občine do konca mandata je bankrot mariborske občine neizbežen. Edina rešitev za Maribor je takojšen odstop župana Fištravca in razpustitev mestnega sveta ter predčasne volitve," je prepričan.
V dosedanji koalicijski partnerici DeSUS bodo najnovejšo potezo Fištravca komentirali v četrtek po seji mestnega odbora stranke.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.