Ali je nekdanja oblast res zlorabila institucijo za obračun s političnimi nasprotniki in ali je urad postal ključno orodje za prijateljsko izmenjavanje koristnih informacij med takratnim premierjem Janšo in srbskim predsednikom Vučičem?
Stroka opozarja, da je dejstvo, da je tako množično brskanje po bančnih izpiskih nenavadno. Še posebej, če vemo, da je urad lov sprožil zgolj na podlagi približno eno stran dolge anonimne prijave. Gre sicer za dovoljeno prakso, ki pa omogoča preprosto zlorabo, pojasnjuje nekdanji šef urada. Pri tem se takšna preverjanja opravijo postopoma in ne z več kot 200 zahtevki v tako kratkem obdobju.
"Ne gre samo za običajnost, gre tudi za vprašanje zakonitosti. Lahko si predstavljate, če bi kdor koli napisal kakršno koli anonimno prijavo in notri vrgel pet zneskov. Če s tem omogočiš sproženje enega mehanizma, kot je delovanje Urada, v tako obsežnem okviru, kot je bil tukaj, potem nekaj ni v redu v sistemu," pojasnjuje Klaudijo Stroligo, nekdanji direktor Urada RS za preprečevanje pranja denarja.
Kdo je Damjan Žugelj, ki je kot direktor sprožil akcijo le nekaj mesecev zatem, ko ga je čelo urada imenovala takratna Janševa vlada? Žuglja, nekdanjega direktorja Agencije za trg vrednostnih papirjev, ki že leta živi in tudi dela na Hrvaškem, smo poklicali za odziv. Ta je v daljšem pogovoru očitke označil za povsem neutemeljene, celo smešne. Pred kamero ni želel govoriti, s pojasnilom, da v Sloveniji že leta ne živi več in da se s Slovenci preprosto ne ukvarja.
Je pa v daljšem pisnem odgovoru Žugelj pojasnil, da so preiskavo sprožili na podlagi obsežne in natančne prijave. Krog akterjev pa naj bi se postopoma širil in na koncu skrčil. Naznanila so, kot konča Žugelj v pismu, predali organom pregona, ki lahko sume potrdijo ali pa ovržejo.
"Podate kazensko ovadbo, kar je po moje nezakonito v tem primeru, a storjeno s strani urada, ki je potem zavržena in se ugotovi, da podatki ne držijo. Ali govorimo o politični zlorabi ali ne, lahko presodite sami," dodaja Stroligo. Ne le neuspešen poskus lova na glave, tudi kadrovska politika, ki jo je vodila prejšnja vlada, kaže, tako Stroligo, na poskus politizacije sicer neodvisnega organa.
Kot še dodaja Stroligo, je pred približno dvema letoma dal izjavo, da je v uradu prišlo do majhnega državnega udara, na katerega nihče ni bil dovolj pozoren. "Tukaj ni samo odgovornost direktorja. Ne delam si iluzij, da v teh primerih zbiranja podatkov o rezultatih delovanja niso bili obveščeni tako minister za finance kot morda še kdo drug," pove.
Pristojni bodo morali zadevo podrobno raziskati, še dodaja Stroligo, in preveriti, ali so zbrani podatki morebiti uhajali iz urada. Tudi ta namigovanja je sicer Žugelj v svojem odgovoru kategorično zanikal.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.