Slovenija

'Jesen v Sloveniji bo vroča'

Ljubljana, 08. 06. 2010 07.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Sindikati so bili pripravljeni na paket, pod pogojem, da se znižanje odpravnin iz zakona o delovnih razmerjih umakne. ''Odpravnine so že zdaj nizke,'' je povedal Rebolj in dodal, da takšni predlogi ne vodijo k večji fleksibilnosti in konkurenčnosti.

Vladna stran se je po današnjih pogajanjih s socialnimi partnerji odločila, da bo predlog sprememb zakona o delovnih razmerjih ter predloga zakonov o malem delu in o urejanju trga dela poslala v nadaljnjo obravnavo.

Vlada naj bi predloge vseh treh zakonov predvidoma obravnavala na seji prihodnji teden.

Tokrat se je tehtnica obrnila v prid delodajalcev, je po pogajanjih dejal premier Borut Pahor ter dodal, da je bila pri sprejetju zakona o minimalni plači v začetku tega leta nagnjena v prid sindikatom. "Če hočemo trajneje ohraniti napore sedanje vlade, da je Slovenija socialno pravična, potem moramo vzpostaviti pogoje, ki omogočajo vzdržnost te pravičnosti in socialnosti," je dejal Pahor. "Za to je potrebna konkurenčnost," je dodal. Glede pokojninske reforme ostajajo nekatera razhajanja, ker pa so opazni znaki približevanja, se bodo pogovori nadaljevali, je napovedal.

Sindikati in vlada o pokojninah - 4
Sindikati in vlada o pokojninah - 4 FOTO: Blaž Garbajs

Minister za delo Ivan Svetlik je dejal, da so se pri predlogu zakona o urejanju trga dela dogovorili, da se za starejše od 55 let, ki imajo več kot 25 let delovne dobe, podaljša možnost prejemanja denarnega nadomestila za brezposelnost s 24 na 25 mesecev.

Glede sprememb zakona o delovnih razmerjih je dejal, da naj bi se odpravnine zniževale postopno. Ob sprejetju sprememb bi odpravnine za "tiste, ki danes prejemajo tretjino plače za vsako leto dela, znižali na eno četrtino, čez leto dni pa bi potem odpravnino za vse znižali na eno petino plače za vsako leto dela".

Po zdaj veljavni pokojninski reformi iz leta 2000 je v letošnjem letu pogoj za polno upokojitev za moške 58 let starosti in 40 let delovne dobe, za ženske pa starost 56 let in osem mesecev ter 37 let in tri mesece delovne dobe.

V predlogu zakona o malem delu pa je po njegovih besedah dodatno predlagano, da bodo podjetja, ki imajo zaposlenih več kot 1250 delavcev, lahko na ministrstvo za delo poslala vloge, po posvetovanju z ekonomsko socialnim svetom pa jim bodo te tudi odobrene za primere, kot so sezonska in počitniška dela.

Sindikati napovedali stopnjevanje pritiskov

Kot je pojasnil generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole, so "z delodajalskega vidika ti trije zakoni oziroma njihovi predlogi sprejemljivi". Po njegovih besedah je sicer najbolj pomembno, da se vsi trije predlogi sprejmejo skupaj in da gredo na vlado oziroma v parlament v paketu.

"Prepričani smo, da je bolje, da sprejmemo zakone takšne, kot so na mizi, in da jih s časom izboljšujemo, tako kot je bila praksa doslej. Najslabše, kar je možno, je, da se nič ne zgodi in da smo v slepi ulici, ves čas pa prihajajo novi predlogi, problemi, ki jih ima gospodarstvo, pa ostajajo," je dejal Smole.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič na drugi strani z rezultatom srečanja ni zadovoljen. "Absurd je, da v 21. stoletju naši partnerji iščejo rešitev problemov v zniževanju odpravnin," je povedal in dodal, da konkurenčnosti podjetij ne znižujejo odpravnine delavcev temveč nesposobna vodstva podjetij. "To zagotovo ni prava pot. Vlada dela napako in naj se ne čudi v nadaljevanju, če se bo dogajalo marsikaj," je opozoril.

"V tem času je kapital močnejši, vlada ima napačno logiko," je prepričan Semolič, ki opozarja, da ni prav, da vlada zdaj popušča delodajalcem, ker je pred tem z dvigom minimalne plače popustila sindikatom. "Sedaj pa dela napako, ko zaradi tega nekritično sledi delodajalcem," je menil.

Sindikati in vlada o pokojninah - 7
Sindikati in vlada o pokojninah - 7 FOTO: Blaž Garbajs

Da sestanek ni bil uspešen, se je strinjal tudi predsednik Pergama Dušan Rebolj. "Neuspešen je bil zaradi tega, ker smo bili blizu dogovora in če bi se še dodatno usklajevali in iskali rešitve, sem prepričan, da bi prišli do skupnega dogovora," je dejal in opozoril, da dialoga ne razume tako, da vlada enkrat popusti sindikatom, drugič pa delodajalcem.

"Mi smo bili danes pripravljeni na paket, pod pogojem, da se znižanje odpravnin iz zakona o delovnih razmerjih umakne," je pojasnil Rebolj in dodal, da so odpravnine že zdaj "smešno nizke". Pojasnil je, da takšni predlogi, ki so bili danes na mizi, ne vodijo k večji fleksibilnosti in konkurenčnosti.

Pergam bo z drugimi sindikati zato začel izvajati sindikalne pritiske, je povedal Rebolj in opozoril: "Mislim, da bo vroča jesen v Sloveniji."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (53)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

sedonjaa
09. 08. 2010 15.43
zanima me kje bomo sploh delal,saj gredo skoraj vse firme v stečaj
ivo55
09. 06. 2010 14.22
Imamo sindikate in sindikaliste tako rekoč v proizvodnji in porabi. Eni in drugi hočejo več. Talenti že lep čas (pri)dobivajo, drugi pa izgubljajo in za povrh poslušajo očitke, da ogrožajo konkurenčnost in stabilnost države. Za mlade dela ni, za stare ni penzij, ker jih je že nekdo po-žrl. Nori svet oblasti talentov.
Titus01
09. 06. 2010 12.39
Trapi! Na obeh straneh. Oboji imajo prav, vendar težave ne morejo rešiti, po mojem mnenju zaradi neustvarjalnosti in demagogoije. Delavci imajo prav: Ko podjetja odpuščajo, so pogosto lahko privoščijo takšne odpravnine in je prav, da jih izplačajo. Vendar imajo prav tudi delodajalci: V recesiji, ko podjetja odpuščajo, da bi preživela, lahko visoke odpravnine podjetje pokopljejo, ker gre za preživetje, ne za odpuščanje tehnološkega viška. Zakaj ne bi ustavnovili posebnega sklada? V času gospodarske rasti bi morali vanj delodajalci vplačevati prispevke na zaposlenega, v času recesije pa bi se odpravnine financirale iz sklada, ne pa neposredno od delodajalcev? Ali pa bi podjetje lahko zaprosilo za državno posojilo za plačilo odpravnin. Ta pristopa lahko kombiniramo: Primarno sklad, subsidiarno možnost državnih posojil.
ivo55
09. 06. 2010 11.05
G .Pahor socialna pravičnost bi pomenilo to, da bi imeli v gospodarstvu za začetek 30. dni dopusta ( po Zakonu 20. ) in v državni upravi za začetek 20. dni ( ne 30. po nekih svojih KP - jih) to je le za začetek, potem bi pravičnost pomenilo neko drugo sorazmerje v višini plačila za delo..... sicer pa je Vaše beseda le izraz nepoznavanja realnosti in ( ali ) neko govorjenja na pamet ...
Tonček Balonček
09. 06. 2010 10.50
Zahtevamo Komunistično partijo, zakaj je ni?! Imamo "Obznano", je prepovedana?!
alterego
09. 06. 2010 10.03
pri nas "konkurenčnost" pomeni: poceni prostituiranje na trgu dela!
coctacola
09. 06. 2010 09.59
Sindikat je ventil nesposobne leve vlade. Delavcem podaljšuje trplejnje. Jih izčrpava in kroti, kot dober krotilec levov. Vladi bo zagotovil miren dopust za masten denar. Verjetno gredo sindikalni veljaki ravno tako na miren dopust, delavci bodo pa potrpežljivo čalali na "vročo jesen". V lokalnih gostilnah ob poceni pivu. Uboga raja.
Peter Kralj 1
09. 06. 2010 09.00
Tu se pa z novinarji enkrat močno strinjam. JESEN BO VROČA. Študentje so bili le manjhna uvertura za okus. Svoje pa bodo pridala še neurja, toča na vzhodu in potres na zahodu. V DEŽELO PRIHAJA LAKOTA!
kolcamož
09. 06. 2010 08.51
čas je ,da sindikate in revolucijo prevzamejo mladi energični,tipa fejst punce KATJE ŠOBA...ITD.
kolcamož
09. 06. 2010 08.48
BLA.... BLA...... BLA....koga so pa grki pa španci čakali,v jesen bo prepozn, že pred 5 leti je blo prepozn...
zulj001
08. 06. 2010 23.13
Vlada bo naredila po svoje,Semolič bo pa delavce eno soboto "sprehodil" po Ljubljani .....
Tonček Balonček
08. 06. 2010 23.07
Čisdto drugače je kot prej, ko je Janša vedno povprašal za soglasje, ha, ha, ha! Koga? ZDA, Vatikan, Avstrijske banke? Starino-Kosem Adrijano?
larifari1
08. 06. 2010 22.51
Ta vlada je pa zelo pametna, še posebej Pahor. Arbitražni sporazum je podpisal brez soglasja opozicije, delovna reforma bo šla naprej brez soglasja sindikatov, pokojninska reforma bo šla naprej brez soglasja sindikatov. Ja pa kaj? Saj Pahor je tako lep. pa pameten! On vse zna! On bo vse rešil! Jaz bom...... Ma halo. In Slovenčki vse to podpiramo. Bp kar držalo, da ima vsak narod takšno vlado, kot si jo zasluži.
am_staff
08. 06. 2010 22.19
Poletje je tu. Sindikati gredo na morje, namesto, da opravijo svoje poslanstvo.
Tonček Balonček
08. 06. 2010 21.53
Skrajni čas je, d apočistimo s temi aktualnimi politiki in oblast prevzamejo komunisti! Le formirati se še morajo! Nujne so nove Čebine!! Pa sploh ne bo potrebna revolucija, če se pojavi še ustrezna stranka krščanskih socialistov, bi njihopva koalicija gotovo dosegla večino in sestavila vlado. Ti špetiri med SD; SDS, LDS, SLS itd. so se smešni, čas in npotrebe sta jih povozili, ukvarjajo s es poplnoma marginalnimi zadevami, npr. brezni, proslavami, mejami, odlikovanji in podobnimi tretjerazrednimi temami, orjeo pa po našem premoženju, nekdaj že pridobljenimi pravicami in še in še. Pa še narod razdvajajo, kar ni dobro. To je edina točka, kejr se opozicija in koaliciaj strinjata. Pa da nas je treba oskubiti!
yarrick
08. 06. 2010 21.46
Tu pa vidim, da zelo "nepristransko" brišejo komentarje. Svoboda govora na kvadrat.Res hvala vam za spoštovanje pravice do svobode govora !!!? :S
yarrick
08. 06. 2010 21.44
Osebno sem zelo ZA to da se pri nas oblast zamenja, a ne z trenutno opozicijo. Ravno tako pa ne z katerimkoli pripadnikom podmladka vseh parlamentarnih(in neparlamentarnih)strank- bog ne daj da bi nova slovenija prišla na oblast. Če že moramo izpeljati tako zadevo, najdimo najprej nekoga, ki bo res delal za delavce in ne samo za svojo rit ter bogatel an račun delavcev in revnih. Dokler pa takega ne najdemo pa bo vsaka revolucija brezvezna, saj bo vsak naslednji še slabši kot oni pred njim.
ekskluziv.scena
08. 06. 2010 21.32
yarrick
08. 06. 2010 21.11
"Mislim da to lahko reši le revolucija iskreno sem prepričana da brez Molotovk in betonskih kock ne bo šlo. Seveda orej odstranit Semuliča in definirat borbo za delavske pravice na novo." Imeli smo revolucijo, leta 1991 ko smo sprejeli neodvisnost in jo podprli z ustavo. In kaj je prinesla ta "revolucija"? bedo in strah, poleg tega se je pa 20 let kradlo na veliko. Res me zanima kdo od naših "političarjev" je po vašem sposoben voditi slovenijo potem ko se "revolucija konča? vsi so lopovi in kdorkoli bo prišel na oblast bo najprej poskrbel zase in za svoje bližnje. pa gremo zopet od začetka kajne? Poleg tega pa poglejte kaj so prinesle revolucije po svetu. je v rusiji kaj bolje? ali pa v kaki latinsko ameriški državi? mogoče afganistan in irak?. ostajam brez besed nad splošno miselnostjo.
b77
08. 06. 2010 20.35
sindikati ste gibalo razvoja družbe obubožani slovencelnev