Vladna stran se je po današnjih pogajanjih s socialnimi partnerji odločila, da bo predlog sprememb zakona o delovnih razmerjih ter predloga zakonov o malem delu in o urejanju trga dela poslala v nadaljnjo obravnavo.
Tokrat se je tehtnica obrnila v prid delodajalcev, je po pogajanjih dejal premier Borut Pahor ter dodal, da je bila pri sprejetju zakona o minimalni plači v začetku tega leta nagnjena v prid sindikatom. "Če hočemo trajneje ohraniti napore sedanje vlade, da je Slovenija socialno pravična, potem moramo vzpostaviti pogoje, ki omogočajo vzdržnost te pravičnosti in socialnosti," je dejal Pahor. "Za to je potrebna konkurenčnost," je dodal. Glede pokojninske reforme ostajajo nekatera razhajanja, ker pa so opazni znaki približevanja, se bodo pogovori nadaljevali, je napovedal.
Minister za delo Ivan Svetlik je dejal, da so se pri predlogu zakona o urejanju trga dela dogovorili, da se za starejše od 55 let, ki imajo več kot 25 let delovne dobe, podaljša možnost prejemanja denarnega nadomestila za brezposelnost s 24 na 25 mesecev.
Glede sprememb zakona o delovnih razmerjih je dejal, da naj bi se odpravnine zniževale postopno. Ob sprejetju sprememb bi odpravnine za "tiste, ki danes prejemajo tretjino plače za vsako leto dela, znižali na eno četrtino, čez leto dni pa bi potem odpravnino za vse znižali na eno petino plače za vsako leto dela".
V predlogu zakona o malem delu pa je po njegovih besedah dodatno predlagano, da bodo podjetja, ki imajo zaposlenih več kot 1250 delavcev, lahko na ministrstvo za delo poslala vloge, po posvetovanju z ekonomsko socialnim svetom pa jim bodo te tudi odobrene za primere, kot so sezonska in počitniška dela.
Sindikati napovedali stopnjevanje pritiskov
Kot je pojasnil generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole, so "z delodajalskega vidika ti trije zakoni oziroma njihovi predlogi sprejemljivi". Po njegovih besedah je sicer najbolj pomembno, da se vsi trije predlogi sprejmejo skupaj in da gredo na vlado oziroma v parlament v paketu.
"Prepričani smo, da je bolje, da sprejmemo zakone takšne, kot so na mizi, in da jih s časom izboljšujemo, tako kot je bila praksa doslej. Najslabše, kar je možno, je, da se nič ne zgodi in da smo v slepi ulici, ves čas pa prihajajo novi predlogi, problemi, ki jih ima gospodarstvo, pa ostajajo," je dejal Smole.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič na drugi strani z rezultatom srečanja ni zadovoljen. "Absurd je, da v 21. stoletju naši partnerji iščejo rešitev problemov v zniževanju odpravnin," je povedal in dodal, da konkurenčnosti podjetij ne znižujejo odpravnine delavcev temveč nesposobna vodstva podjetij. "To zagotovo ni prava pot. Vlada dela napako in naj se ne čudi v nadaljevanju, če se bo dogajalo marsikaj," je opozoril.
"V tem času je kapital močnejši, vlada ima napačno logiko," je prepričan Semolič, ki opozarja, da ni prav, da vlada zdaj popušča delodajalcem, ker je pred tem z dvigom minimalne plače popustila sindikatom. "Sedaj pa dela napako, ko zaradi tega nekritično sledi delodajalcem," je menil.
Da sestanek ni bil uspešen, se je strinjal tudi predsednik Pergama Dušan Rebolj. "Neuspešen je bil zaradi tega, ker smo bili blizu dogovora in če bi se še dodatno usklajevali in iskali rešitve, sem prepričan, da bi prišli do skupnega dogovora," je dejal in opozoril, da dialoga ne razume tako, da vlada enkrat popusti sindikatom, drugič pa delodajalcem.
"Mi smo bili danes pripravljeni na paket, pod pogojem, da se znižanje odpravnin iz zakona o delovnih razmerjih umakne," je pojasnil Rebolj in dodal, da so odpravnine že zdaj "smešno nizke". Pojasnil je, da takšni predlogi, ki so bili danes na mizi, ne vodijo k večji fleksibilnosti in konkurenčnosti.
Pergam bo z drugimi sindikati zato začel izvajati sindikalne pritiske, je povedal Rebolj in opozoril: "Mislim, da bo vroča jesen v Sloveniji."
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.