Večina meni, da je pokojninska reforma nujna, a mnenja se krešejo pri vprašanju, kakšna naj ta bo. Tako je državna sekretarka na ministrstvu za delo Anja Kopač Mrak znova dejala, da so pri oblikovanju reforme poskušali doseči sprejemljiv kompromis za vse strani, a je bilo težko priti do soglasja s sindikati, saj so bila njihova izhodišča po mnenju Kopač Mrakove nesprejemljiva.
Odgovorila je tudi na najbolj pogost argument zoper pokojninsko reformo – ta sploh ne bi bila potrebna, če bi zaposlili vse brezposelne. Kopač Mrakova je pojasnila, da bi s tem povečali delež delovno aktivnih za 12,8 odstotka, še vedno pa bi v pokojninski blagajni zmanjkalo 400 milijonov evrov. S staranjem prebivalstva se, kot pravi, stanje samo poslabšuje.
Kaj s fizičnimi delavci, ki delajo že od mladih let?
O delavcih, ki so se zaposlili pred 20. letom starosti na težkih delovnih mestih in se bodo prisiljeni upokojiti pred 65. letom ter bodo po mnenju sindikatov imeli nižje pokojnine zaradi odbitkov, je državna sekretarka poudarila, da nikomur, ki se je zgodaj zaposlil, ne bo treba delati do 65. leta.
Dodala je, da se bodo na koncu prehodnega obdobja brez odbitkov in z višjo pokojnino kot danes lahko upokojili prej. Pri tem poudarja, da se bodo pri tistih, ki so se zgodaj zaposlili, ti pogoji zaostrovali počasneje. Upoštevani pa bodo tudi časovni bonusi za otroke in za služenje vojaškega roka.
Vodja sektorja za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Nataša Trček je o zavarovancih, ki so pred letom 2000 delali na težkih delovnih mestih in so imeli priznano bonifikacijo ter so jih po tem letu preusmerili v nov sistem, dejala, da pripravljajo nov zakon na tem področju, ki bo poskušal rešiti problematiko teh zavarovancev. Dodala je, da pokojninski zakon ta problem že rešuje, in sicer tako, da bomo vsi zavarovanci solidarno prispevali za tiste, ki delajo na težjih delovnih mestih.
Kakšna je formula usklajevanja pokojnin?
Glede očitka sindikatov o formuli usklajevanja pokojnin, ki naj bi poslabšala razmere med povprečno plačo in starostno pokojnino, je državna sekretarka povedala, da se bodo po novem zakonu pokojnine usklajevale enkrat letno. Rast pokojnin bo vezana na rast plač in rast inflacije. Pokojnine pa ne bodo smele pasti pod realno vrednost, kar je varovalka za ohranjanje realne vrednosti pokojnin, meni Kopač Mrakova.
Banka Slovenija za reformo
Svet Banke Slovenije podpira izvedbo pokojninske reforme. V primeru njene zavrnitve opozarja na nevarnost poglabljanja neravnotežja na področju javnih financ. Ob zavrnitvi pokojninske reforme bi se močno znižala zmožnost države na področju izvajanja potrebnih strukturnih reform in nujne konsolidacije javnih financ. Kot pravijo, bi se verjetno zato poslabšala tudi bonitetna ocena države in s tem zvišale obrestne mere za zadolževanje v tujini. Tako bi se poslabšal dostop do virov financiranja na mednarodnih finančnih trgih za državo, banke, podjetja in posameznike, kar bi znižalo konkurenčnost in gospodarsko rast.
V Svetu Banke Slovenije opozarjajo, da je Slovenija med bolj izpostavljenimi državami zaradi staranja prebivalstva ter ima visoko pričakovano rast izdatkov za zdravstvo in pokojnine. Brez prilagoditev v pokojninskem sistemu je po njihovih ocenah zato mogoče pričakovati, da bodo v prihodnje potrebni strožji ukrepi, saj drugače ne bo mogoče zagotoviti sredstev za pokojnine v sedanjem obsegu. Če bo do tega scenarija prišlo, bi morali biti ti strožji ukrepi usmerjeni v zajezitev proračunskih izdatkov. Povečevanje davčnih obremenitev in prispevkov bi namreč po prepričanju sveta še dodatno poslabšalo konkurenčnost in možnosti za okrevanje gospodarstva, ki so ga krizne razmere močno oslabile.
ZSSS: Prihajajo po naše pokojnine
Predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so dejali, da so bili pripravljeni na kompromis, a na takšen, ki bo ljudem prijazen. "Rešitev za pokojninsko blagajno je v zaposlovanju," je dejal sekretar ZSSS Andrej Zorko, ki pravi, da graditi konkurenčnost države na račun ljudi in s pomočjo varčevanja, ni prava rešitev. Potrebujemo nove prilive, pravi.
Sicer pa na poziv predsednika vlade Boruta Pahorja, da sindikati predstavijo svoj predlog pokojninske reforme, pravijo, da se prek medijev z vladno stranjo ne bodo pogovarjali. Predlog sicer imajo, a o njem ne bodo govorili, dokler njihov predsednik Dušan Semolič ni prisoten. Prav tako pa poudarjajo, da so predlogi za urejanje razmer na pokojninskem parketu večinoma tudi že objavljeni na njihovi spletni strani.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.