"28. novembra bomo v Ljubljani pripravili velike demonstracije z močno sporočilno vrednostjo,“ je na današnji novinarski konferenci napovedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Tako bodo izrazili nestrinjanje s predlagano pokojninsko reformo in zahtevali dvig minimalne plače. "Tako se ne da več živeti, premiki se morajo zgoditi nemudoma. Na dvig najnižje starostne meje za upokojitev na 65 let za nobeno ceno ne bomo pristali, ta cilj je absolutno nedosegljiv. Delodajalci teh delovnih mest nimajo danes in jih ne bodo imeli jutri. Edini izhodi v tem primeru bodo, da gredo ljudje med brezposlene, se invalidsko upokojijo ali na bolniško. 40 let dela je dovolj, tak človek ima pravico do polne pokojnine," je še dodal.
Nasprotujejo torej dvigu najnižje starostne meje za upokojitev na 65 let, pa tudi izenačitvi upokojitvenih pogojev za moške in ženske in predlaganemu obdobju 35 let za izračun pokojninske osnove. Slednje bi po njihovih izračunih lahko pomenilo tudi do 10 odstotkov nižje pokojnine. Zato od vlade zahtevajo pogajanja in podpis dogovora o pokojninski reformi po zgledu dogovora iz leta 1999.
Na protestu bodo hkrati zahtevali dvig minimalne plače s sedanjih 431 evrov neto na 600 evrov neto, ki je po Semoličevih besedah nujno potreben in za katerega je poleg delodajalcev odgovorna tudi država, "ki je dolžna zagotavljati raven minimalne plače, ki zagotavlja dostojno življenje". Več kot 150.000 delavcev prejema nekaj več kot 500 evrov neto plače, navaja Semolič.
"Menimo, da so izhodišča pokojninske reforme izrazito sovražna do slovenskega delavca," pa je dodala Lučka Böhm, izvršna sekretarka ZSSS, in povedala, da so za vlado in ministrstvo za delo pripravili 19 stališč. "Zahtevali bomo pravično pokojninsko reformo. Naš predlog ni eden in edini. Želimo se pogajati o reformi, ki bo pravična za povprečnega delavca, kajti dosedanja izhodišča tega ne omogočajo.“
O nadaljnjih informacijah, uri in mestu zbora demonstracij danes niso spregovorili in bodo javnost še obvestili.
Vlada bi pristala na 562 evrov
Kot je znano, so se člani ESS na včerajšnji seji, ki je bila namenjena ekonomsko-socialnemu položaju zaposlenih, strinjali, da je sedanja minimalna plača glede na življenjske stroške prenizka in bodo nadaljevali pogovore.
Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Miloš Pavlica pa je zagotovil, da se vlada zaveda, da sedanja minimalna plača ne vzdrži, in je naklonjena zviševanju minimalne plače. Po njegovih besedah bo vlada ponovno pretehtala potrebe po spremembi dohodninske zakonodaje "v smeri, ki bo dala možnost za povečevanje minimalne plače".
Najnižji življenjski stroški znašajo 562 evrov, je ugotovitve ministrstva za delo ponovila državna sekretarka na ministrstvu Anja Kopač Mrak. Tako je sedanja minimalna plača prenizka in jo je treba zvišati, si pa "ne moremo privoščiti takojšnjega skoka na to višino". Zato je po njenem potreben dogovor socialnih partnerjev, na kakšen način dvigniti minimalno plačo. Strinjala se je, da je potrebno ustrezno stimulativno okolje za prestrukturiranje gospodarstva.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.