V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pravijo, da se minister Gaspari problema reševanja javnih financ loteva na napačnem koncu. Po njihovem prepričanju minister za razvoj vidi ''razvoj naše države v klestenju pravic njenih državljanov,'' kar je po njihovih besedah zaskrbljujoče.
O socialni kapici (postavitev zgornje meje plačevanja prispevkov, s katero bi nad neko mejo – recimo 1900 evrov – prenehali rasti prispevki, ki jih na plačo plača delodajalec), za katero se zavzema Gaspari, sindikalisti pravijo, da gre pri tem za zmanjšanje obveznosti najbogatejših in ''za veliko razumevanje nekaterih politikov do interesov bogatih in ignoranco do problemov delavcev, mladih in upokojencev v tej državi''.
300 milijonov evrov
Tako kot pred njim minister za delo je namreč tudi minister za razvoj Mitja Gaspari pred dnevi dejal, da bo v primeru nesprejetja pokojninske reforme v pokojninski blagajni na letni ravni zmanjkalo 300 milijonov.
12 slovenskih ekonomistov meni, da je predlagani zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju korak v pravo smer. Poudarjajo, da je zvišanje starostne dobe za upokojitev najmanj slaba od možnosti za rešitev problema pokojninske blagajne.
"Očitajo mu, da ponuja zgolj višje ovire za upokojevanje oziroma krčenje že uveljavljenih pravic. Med slabimi rešitvami, kot so znižanje razmerja med pokojnino in plačo, dvig prispevne stopnje ali zvišanje starostne dobe, je slednja zagotovo najmanj slaba," so o novem zakonu, o katerem bomo 5. junija glasovali na referendumu, zapisali ekonomisti. Prepričani so, da v sedanjih razmerah novi zakon prinaša precej več koristi kot škode in da "prednosti daleč odtehtajo pomanjkljivosti".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.