Odvetnik hrvaških varčevalcev Ljubljanske banke (LB) Milivoje Žugić je danes poslal odprto pismo slovenskemu in hrvaškemu premierju Borutu Pahorju in Ivu Sanaderju ter predsednikoma obeh držav Danilu Türku in Stjepanu Mesiću. V njem zahteva, naj politiki vključijo dolgove LB do hrvaških varčevalcev v trenutna pogajanja med državama. "Od takrat, ko sta Slovenija in Hrvaška podpisali pogodbo o premoženjsko-pravnih odnosih, v kateri sta se dve državi – točno pred desetimi leti – obvezali, da bosta uredili problem varčevalcev Ljubljanske banke, do danes, je umrlo 157 varčevalcev, ne da bi videli rešitev svojega problema," je zapisal Žugić.
Dodal je, da ima še 2000 varčevalcev zelo malo možnosti, da bi do konca življenja dobili svoj denar. "So stari, bolni in ogorčeni ker so pristojni ravnodušni. Denar, ki so ga varčevali v LB, je mnogim predstavljal vse prihranke," je poudaril Žugić.
Odvetnik je pri tem izpostavil, da bi denar iz LB nekaterim varčevalcem lahko rešil življenje. "Gre za žrtve politične ignorance, molka inštitucij, prestavljanja problema na raven abstrakcije. Omenjeni problem bremeni vsaj 140.000 ljudi, posredno pa veliko več," je poudaril.
"Glede uresničitve obveznosti iz omenjene pogodbe zaenkrat ni bilo narejenega nič," je opozoril Žugič. Ob tem je spomnil na razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v primeru Kovačić proti Sloveniji 3. septembra lani, ko je sodišče povabilo obe državi, naj čim prej uredita problem neprenesenega deviznega varčevanja, kar pomeni, da naj se lotita urejanja problema približno 140.000 varčevalcev, ki niso dobili svojega denarja, ki so ga imeli v zagrebški podružnici LB. "Brez prejudiciranja je bilo dogovorjeno, da je možno začeti od tega, do so varčevalci na Hrvaškem, denar pa v Sloveniji," je pojasnil Žugić.
"Zatorej je treba omenjeno vprašanje vključiti v korpus vprašanj, ki jih državi sedaj obravnavata, v tem korpusu pa naj bi ga končno za vselej uredili ugodno za varčevalce," je pismo najvišjim predstavnikom obeh držav sklenil odvetnik.
Janković: Denar bi morali vrniti
"Morali bi vrniti denar Ljubljanske banke. Eno je politika, sicer pa bi jim morali vrniti njihov denar, saj jih ne zanima, kje je bil denar in kdo je imel koristi. To je bila napaka," je v pogovoru za Jutarnji list dejal ljubljanski župan Zoran Janković.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.