Socialni marketing Iz principa je danes v središču Ljubljane odprl Hišo strahov, ki skozi simulacijo nasilnega okolja naslavlja problematiko nasilja nad ženskami in dekleti. Hiša strahov je sestavljena iz ogleda več tematskih sob, ki prikazujejo različne oblike nasilja ter razbremenilnega pogovora z obiskovalci.
V Sloveniji se veliko nasilja zgodi za štirimi stenami, je ob odprtju Hiše strahov poudaril državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan. "Takšni projekti so pomembni, ker nam odpirajo oči, da to nasilje obstaja, kakšno obliko ima, kako ga prepoznati in kako se proti njemu boriti. V sklopu širše kampanje se pogovarjamo tudi o tem, kako ga bodo bolje prepoznali centri za socialno delo, sodišča, socialni delavci, politika in seveda tudi javnost," je dejal.
Tanja Rudolf Čenčič iz socialnega marketinga Iz principa je razložila, da so projekt, ki sicer poteka že tretje leto zapored, letos zasnovali z namenom naslavljanja specifičnega tipa nasilja, in sicer gre za problematiko nasilja nad ženskami in dekleti. V prvem prostoru hiše je predstavljena skrajna oblika družinskega oziroma partnerskega nasilja in sicer femicid, ki se tudi v slovenski družbi vse pogosteje pojavlja.
V naslednji sobi je predstavljeno nasilje med zmenkanjem, s katerim želijo prikazati prve znake nasilja v zvezi, je še dodala.
Tretja soba medtem naslavlja nasilje, ki ga nad ženskami izvajajo moške avtoritete. Predstavljene so situacije povezane s spolnim nadlegovanjem na delovnem mestu, spolnim nasiljem v športu in prikaz spolnega nadlegovanja v nočnem življenju. Po besedah Rudolf Čenčič pa je zelo pomembna tudi zadnja soba, v kateri je predstavljen virtualni svet in primeri spletnega nasilja nad dekleti.
"Namen projekta je na inovativen, izkustven način prikazati različne oblike nasilja zato, da ljudi po eni strani senzibiliziramo do tega pojava, da bi ga lažje prepoznavali bodisi pri sebi ali pa v svoji okolici, da bi se znali nanj odzivati in da bi jih nekako opolnomočili in spodbudili k temu, da bi poiskali pomoč in izhod iz tovrstnih odnosov," je poudarila Rudolf Čenčič.
Po podatkih nevladnih organizacij se je število primerov nasilja nad ženskami v zadnjih letih povečalo za 20 odstotkov. Mnoge žrtve nasilja niti ne prepoznajo, še več pa je takšnih, ki iz kroga nasilja ne znajo izstopiti. Hiša strahov bo odprta do 31. oktobra vsak dan od 16. do 20. ure na Rimski cesti 3. Vstop je prost. Uresničitev projekta je omogočilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.