Slovenija

'Žrtvam želimo sporočiti, da niso same'

Ptuj, 31. 03. 2025 18.02 | Posodobljeno pred enim dnevom

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Posnetki medvrstniškega nasilja, tokrat znova na Ptuju, vzbujajo skrbi na medmrežju in v širši javnosti. Kaj lahko naredijo žrtve, katere institucije poleg Policije so jim na voljo in kako se odzvati v primeru, da ste žrtev ali priča nasilju?

Na družbenih omrežjih se je najprej  pojavil posnetek novega medvrstniškega nasilja, ki naj bi se zgodilo na Ptuju. Skupina mladega fanta, ki mora klečati na tleh, udarja v obraz. Nato se je pojavil še en posnetek, na katerem naj bi domnevno isti storilci oklofutali žrtev.

Brezčutna dejanja otrok in najstnikov, kot na posnetkih s Ptuja, da so v porastu. In da na to stroka opozarja že desetletja. Pa vendar - da se soočamo s popolno neučinkovitostjo obravnav takih dejanj. Tako Leonida Zalokar, psihoterapevtka in ravnateljica Strokovnega centra Planina.  "V Sloveniji ni učinkovitega sistema, ki bi že v zgodnjem obdobju otrok vedenja prepoznal in jih vključil v ustrezne programe."

So pa starši. Da je premalo vedenja in preverjanja, kaj se sploh dogaja v družinah, kako starši vzgajajo - opozarja. "Če da starš otroku alkohol, je kazensko odgovoren, če mu da drogo, prav tako. Če mu da ekran, kar je dokazano škodljivo za možgane, pa ne odgovarja."  

Starši v ptujskem primeru skoraj zagotovo ne bodo odgovarjali za početje svojih otrok, tako pa pravnik Miha Šepec. Otroci, mlajši od 14 let, že po zakonodaji niso kazensko odgovorni. Ukrepajo lahko le socialne službe. "Staršem bi lahko pripisali odgovornost, če bi jim lahko pripisali, da je otrok tak zaradi njihove slabe vzgoje."  

Da bi morali take žrtve zato bolj zaščititi s spremembo zakonodaje, še opozarja Šepec. "Vsi se temu upirajo, premik se bo zgodil, ko se bo tudi v Sloveniji žal zgodil resen in hud primer, kot je bil tisti v Srbiji." In kot še doda - je bolj malo verjetno, da bo na Ptuju za dogodek sploh kdorkoli odgovarjal. Saj so storilci na posnetkih mlajši od 14 let. In ker dejanje ni kvalificirano kot posebno hudo - pa tudi tisti, ki so zanj vedeli in ga niso prijavili - niso odgovorni.  

Ptujski center za socialno delo: Žrtvam želimo sporočiti, da niso same 

O tem, da na Ptuju deluje tolpa mladostnikov, ki so nasilni, nimamo informacij, odgovarjajo na ptujskem CSD, kjer so za dogajanje izvedeli na spletu. Center za socialno delo v primerih medvrstniškega nasilja povabi na pogovor mladostnike in starše ter jim med drugim ponudi oblike pomoči, pojasnjujejo. "Zelo pomembno je, da mladostnik, ki je bil žrtev nasilja, o svojih stiskah čim prej spregovori in jih na tak način začne predelovati ter da se zaveda, da ni sam, da obstaja strokovna pomoč in je možno okrevanje. Zelo pomembno je tudi, kako se odzovejo starši, da svojemu otroku ponudijo pomoč, ga razumejo, da se čuti v domačem okolju varen, sprejet." 

Brcanje
Brcanje FOTO: Thinkstock

Prav tako je zelo pomembno, kako se odzovejo starši mladostnika oziroma mladostnikov, ki so izvajali nasilje, da ne gledajo vstran, da ne podcenjujejo dejanja svojega otroka, da ne iščejo razlogov za otrokovo dejanje zgolj v drugih ali drugje, ampak da se z njim pogovorijo, da poiščejo zanj ustrezno pomoč, kjer bo prav tako lahko predeloval svoja čustva in se učil obvladovati jezo, pozivajo. 

Prav tako je zelo pomembno tudi sporočilo družbe, da je nasilje nedopustno in da se konflikti, težave in zamere ne rešujejo na agresiven način, kakršnemu smo bili priča v dogodku, ki je bil včeraj na spletu, dodajajo. Zato je pomembno, da tudi institucije opravimo svojo nalogo, da se med seboj povežemo, pristopimo timsko, z namenom podpore in pomoči ter z namenom preprečevanja nadaljnjega nasilja, poudarjajo. 

Z vpletenimi bomo opravili pogovore in ravnali v skladu s svojimi pristojnostmi oz. pooblastili. "Žrtvam medvrstniškega nasilja in tistim, ki so priča nasilju, oziroma vsem, ki za nasilje izvedo, pa želimo sporočiti, da niso sami, da obstaja strokovna pomoč, ki jo bodo zagotovo rabili ob soočanju s posledicami nasilja in predelovanju čustev ob tem; predvsem pa naj obvestijo pristojne institucije v primerih neposrednega izvajanja nasilja, najprej Policijo, sicer pa jim lahko na centru za socialno delo ponudimo oblike pomoči, kot je svetovanje, prav tako jih bomo informirali o drugih oblikah pomoči v našem lokalnem okolju," sporočajo. 

Policija: Razlogi za nasilna dejanja različni 

V splošnem Policija pojasnjuje, da med pogostejša obravnavana kazniva dejanja, v katerih je bila osumljena oseba stara med 14 in 18 let, žrtev pa je otrok, ki še ni dopolnil 18 let, na območju PU Maribor uvrščajo: nasilništvo, povzročitev lahke telesne poškodbe, grožnje in prikazovanje, izdelava, posest in posredovanje pornografskega gradiva, izsiljevanje, neupravičena proizvodnja in promet s prepovedanimi drogami ter druge.

Razlogi za nasilna dejanja mladih so različni, od potrebe po dominantnosti, lahko je posledica vzgoje ali videnih vzorcev v družinskem okolju, ali pa zgolj dokazovanje in postavljanje pred drugimi, naštevajo. Nasilje lahko izvaja posameznik ali pa nasilje izvaja skupina mladoletnikov. Ne smemo zanemariti še dejavnike tveganja, kot so alkohol, prepovedane droge, nasilje v družini itd. O vseh dogodkih, s katerimi je Policija seznanjena, obvešča pristojne centre za socialno delo (ne glede na to, ali gre za protipravno ravnanje, kaznivo dejanje ali prekršek ali če dogodek ni v pristojnosti Policije).

Vse tovrstne primere je treba resno in strokovno obravnavati, predvsem pa takoj ob zaznanem nasilju. Največkrat so prve institucije, ki so seznanjene z medvrstniškim nasiljem, šole. Včasih o izkušnji nasilja spregovori otrok sam, včasih njegovi sošolci/vrstniki ali starši, veliko primerov (predvsem fizičnega nasilja) lahko zaznajo učitelji sami. Dejstvo je, da sta zaradi medvrstniškega nasilja prizadeta otrokovo dostojanstvo in fizična ali spolna nedotakljivost ter so kršene njegove pravice. Otrok lahko občuti strah, nemoč, krivdo in sram, poudarjajo. 

Pomembna je tudi vloga staršev, izpostavljajo tudi policisti: "Takoj, ko prepoznajo nenavadno obnašanje otroka, se morajo z njim pogovoriti. Lažje to storijo starši, ki ves čas komunicirajo z otrokom, se z njim pogovarjajo, jim otrok zaupa in tako jim bo zaupal tudi neprijetno izkušnjo.Pri tem še poudarjamo, da se je potrebno z otroki tako v šolskem kot domačem okolju ves čas pogovarjati, pridobiti njihovo zaupanje, da bodo znali in zmogli poiskati pomoč v primerih nasilja, obenem pa s tem otroke naučimo tudi odgovornega ravnanja."

 Kaj lahko storiš, če si žrtev nasilja? 

Policija poudarja, da morajo osebe, ki so žrtve medvrstniškega nasilja, vedeti, da to, kar se jim dogaja, ni njihova krivda! "Tisti, ki je nasilen, ravna narobe. Pravico imaš, da se počutiš varno." Zato policisti svetujejo: 

Ne čakaj in ne pristajaj na nasilje! Takoj spregovori o svojih težavah. Z odlašanjem in trpljenjem ne bo bolje. Ne dopusti, da se nasilje stopnjuje.

Če si žrtev medvrstniškega nasilja, ignoriraj nasilneža. Reci odločen NE in pojdi stran. Povej prijatelju. Povej v šoli. Povej doma staršem. Povej in zaupaj policistu. Vsako nasilje lahko prijaviš Policiji na 113.

Prav tako so pozvali vse, ki imajo kakršnekoli informacije o škodljivih ravnanjih – bodisi žrtve, vrstnike ali svojce – naj to nemudoma prijavijo Policiji. "Nasprotno pa odsvetujemo širjenje nepreverjenih informacij ali celo deljenje posnetkov dejanj, saj to lahko dodatno škoduje tako preiskavi kot žrtvam."

Z ustrahovanjem in nasiljem se nihče ne more spopasti sam, zato v šoli povej učitelju ali učiteljici, strokovnim delavcem, ravnatelju, sosedom ali komu drugemu, ki mu zaupaš! O tem govori tudi s svojimi prijatelji, morda ima kdo od njih podobno težavo. Tako lahko pomagaš tudi drugim, ki jih ustrahujejo ali izsiljujejo.

Kaj pa, če nasilje opaziš? Pomagaj žrtvi izsiljevanja. Mladostnik, ki ga izsiljujejo, ustrahujejo, zaničujejo itd., je prestrašen in osamljen, zato mu pomagaj. Bodi njegov prijatelj, vključi ga v svojo družbo, prisluhni mu, vprašaj ga o njegovi izkušnji in spodbudi, da o nasilju pove staršem in Policiji.

Povej staršem ali skrbnikom in skupaj stopite do učitelja!

Povej in zaupaj policistu! Policisti bodo ob prijavi preverili, kaj se je pravzaprav zgodilo in kdo so nasilneži. Nekateri dogodki imajo namreč tudi znake kaznivega dejanja ali prekrška. Pomembno je, da policist izve vse in da se ga žrtev ne boji.

Otrok ali mladostnik, ki je žrtev nasilja, je ujet v mrežo nasilnega ravnanja vrstnika oziroma vrstnikov. Velikokrat je ustrahovan in ga je strah povedati, kaj se mu dogaja. Pri otroku ali mladostniku, ki je žrtev nasilja, se lahko pokažejo posledice nasilja, kot so: depresija, slabo samovrednotenje in samospoštovanje, slaba samopodoba, sramežljivost, zadržanost, pasivnost, izolacija, slabši šolski uspeh in drugi dosežki, odpor do šole, pogosto obolevanje, poskusi samomora ... Prav zato je pomembno, da (pre)poznamo znake nasilja nad otroki in vemo, kaj storiti oziroma kako ukrepati, da bi ustavili nasilneža/-e in pomagali otroku ali mladostniku, ki je žrtev medvrstniškega nasilja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (118)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Grom.
01. 04. 2025 14.39
Ta vlada ni storila nič, da bi preprečila takšna dogajanja.
klementina147
01. 04. 2025 10.34
+3
Moj sin je bil žrtev medvrstniškega nasilja (psihičnega in fizičnega), in sicer s strani otrok iz mladinskega doma Malči Beličeve. Kljub ponavljajočim se incidentom šola ni ustrezno ukrepala. Namesto da bi zaščitili otroka, so ga kaznovali – čeprav je bil brez razloga pretepen. Ko ga je napadalec napadel, se je branil tako, da ga je odrinil, in v čustvenem afektu izrekel besede: "Pusti me, čef_r!" Zaradi tega je bil kaznovan kot domnevno nacionalno nestrpen, medtem ko napadalci niso doživeli nobenih posledic. Ko so ostali otroci opazili, da se ne zna braniti, da je čustven in da ga odrasli vedno krivijo, so to izkoristili. Nasilje nad njim se je nadaljevalo in dalo pobudo tudi ostalim, saj so ugotovili, da lahko brez posledic izmuznejo. Takšne situacije bi morali preprečiti že v samem začetku, saj se nasilje širi kot plevel, če ga ne odstranimo pravočasno. Šola veliko govori o pravičnosti, a v resnici ne ukrepa in si zatiska oči. Vsi otroci bi morali imeti enake pravice, ne glede na svoj položaj. Otrokom iz mladinskega doma se pogosto marsikaj dopušča in oprošča, ker so obravnavani kot "ubogi". Leta in leta sem se vodstvo šole obračala s prošnjami za pomoč, vendar je nismo nikoli dobili. Moj sin je otrok z odločbo, kar pomeni, da bi moral biti tudi zaščiten in deležen več razumevanja. Namesto tega je bil ponižan in kaznovan, medtem ko so nasilneži ostali nekaznovani. Ker šola ni ustrezno ukrepala, je nasilje trajalo, dokler ni bilo treba poiskati druge rešitve. Na koncu so ga pred nasiljem zaščitili drugi otroci, ki sem jih podkupila oziroma plačala za varovanje mojega sina. Ti otroci so bili pozorni na dogajanje, prepoznali nevarne situacije in pravočasno ukrepali, še preden bi se nasilje ponovilo ( tudi z njimi, če je bilo treba fizično obračunali ). Lahko me imate za najslabšo mati/ osebo. Vendar ko vidiš, kako leta in leta tvoj otrok trpi ( zapiranje vase, depresija,... ) ti nepreostane nič drugega kot da ustaviš udarce z udarci. Danes ima sin končno mir – ker se nihče več ne upa izživljati nad njim.
roten
01. 04. 2025 12.35
+1
NeXadileC
01. 04. 2025 09.38
+2
Ambesty je tiho, ker jim nihče od oblastnikov ni ničesar naročil. Brezkoristni so, vsaj nam, prebivalstvu, posameznikov da ne omenjam.
NeXadileC
01. 04. 2025 09.35
+4
"Žrtve niso same", je parola tistih, ki sedijo križem rok in prejemajo redno plače. Pravljice.
NeXadileC
01. 04. 2025 09.33
+1
Koliko takšnih pretepačev bo pa dobilo službe v policiji in varnostnih agencijah, in bodo nadaljevali represijo nad žrtvami?
123soba
01. 04. 2025 09.23
+3
Sedaj bo 50 nevladnih služb, policija in csd opravila razgovore s temi nasilneži. Pot je samo ena, brez vsega tega balasta. Plačati žrtvi vsak 10.000 €, in zapor za 5 let. Ampak ne počitnice - delat, da bo odplačal kazen žrtvi. V Ameriki arestantje delajo po 12 ur...
cakra
01. 04. 2025 09.03
+2
Problem nasilja in nezrele spolne igre ki se dogajajo po šolah in parkih so otroci žrtve svojih staršev oni so krivci za te dejanja otrok. To kar se zadnje dni dogaja po državi počnejo otroci ki niso napolnili niti 14 let. Če se vrnem v mojo mladost smo se vsak petek in soboto zvečer usedli z mizo je mama ali oče vzel v roke karte in smo od 19H do 22 kartali ob enem pa pogovarjali. Spomnim se kako nas je mama v teh starosti učila plest in odkrit pogovor o spolnost in to leta med 1970 do 1973. Kaj še danes počnejo to v družini. Osebno se mi takšni otroci smilijo in mi jih je žal.
Ici
01. 04. 2025 09.00
+8
Žrtve niso same? Res? Kdo, z imenom in priimkom, pa jih bo branil 24/7? Nihče. To so prazne, všečne in poceni floskule levičarjev. Ko si v tovrstnih težavah, ti ne pomaga ne Policija, ne šola, ne CSD....
detect
01. 04. 2025 08.59
+2
roten
01. 04. 2025 08.59
+5
Kje so danes vse te NVO organizacije ko je treba linčat debilne otroke in njihove starše
+2
sej pa niso tam zato da se kaj uredi....so tam zaradi nakazil
Smuuki
01. 04. 2025 08.52
+3
Ničelna tolerantnost do nasilja je način vzgoje v celem obdobju izobraževanja. Naj to ne ostane zgolj črka na papirju. Kdor se ne more sprijaznit s tem naj zapusti to okolje. Naj vstrahuje v izvorni domovini če mu bodo to pustili. Ne ne bodo mu. Tam bi mu takoj izvedli ročni vnos podatkov če ne more uvoziti cele datoteke. Tu se pa počutijo močne ker vedo da so zaščiteni kot ogrožena vrsta. S to zaščito smo pretiravali sebi in družbi v škodo pri prišlekih in naših podivjanih manjšinah. Dlje ko bomo odlašali vedno težje bomo pogasili ta požar. Na koncu bomo pogorelci vsi. Pa nam je tega res treba?
snupy1
01. 04. 2025 08.50
+3
Zrtve ne prijavljajo nasila iz preprostega razloga. Ali policija ne naredi svojega dela ali pa na koncu sodstvo zavrze primer. Tako zrtev ostaja sama.
Koronavirusovec
01. 04. 2025 08.55
+1
pozabil si omeniti da prijavljanje nasilja kot žrtev pogosto vede v še hujšo nasilje nad tebe, če oblasti ne ukrepajo
Koronavirusovec
01. 04. 2025 08.50
ko je nekega sošolca skupina sošolcev maltretirala, je bila dovolj ena batina s strani njega in so ga pustili na miru
Koronavirusovec
01. 04. 2025 08.54
to dokazuje da bodo posmehovalci pogumni samo do tokrat dokler njih naletijo kontra ukrepi
+1
takšen bi moral biti postopek za naše podkupljene sodnike , policiste, občinarje, politike, uradnike in ostale lopove državnega denarja, bi bil takoj red.
iziizi
01. 04. 2025 08.38
+5
Hahaha kakšen naslov niso sami ja res je več je takšnih
Smuuki
01. 04. 2025 08.22
+4
Tu obstaja samo ena rešitev. Enkrat ua vzgled reimgrirat družine ki so to kultura nasilja prinesle s seboj. Težko bo še komu na misel prišlo da bodo starši skupaj z otroci prisiljeni za stalno zapustiti slovenijo. Na tej točki se nasilje za vedno ustavi. Morda zveni kruto je pa edino učinkovito
Kuki_9
01. 04. 2025 08.16
-1
Tisti posnetek, ko so v podhodu jih je nekdo snemal, še preden je tistemu fantu eden od njih dal focn, tak da je velika verjetnost, da je vse zmenjeno med njimi, poznornost pač, samo, da se z njimi ukvarjamo
+3
tud če je zmenjeno so za v popravni dom : )
Žuža88
01. 04. 2025 08.07
-3
Kako bi vecina odraslih resila ta problem oz. konflikt? Z batinami. Kako otroci resujejo probleme in konflikte z vrstniki? Z batinami Kaj pocnejo starsi, ko otrok naredi problem? Mu grozijo. Kako otroci resujejo probleme? Grozijo. Otroci so samo projekcija odzivov in obnasanja odraslih ljudi. Kaj odrasli pocnejo, ko se otroci na igriscih zapletejo v konflikte? Grozijo drugim starsem, otrok pa jih posnema. Zal bojo mogl odrasli malo svoje podstresje pocistiti, in spremeniti svoje odzive v konfliktnih situacijah. Zal pa je to najtezji del vzgoje, da skontroliras in spremenis svoje odzive, ko si v konfliktu.
NotMe
01. 04. 2025 08.21
+2
Daj, umiri se. A da odrasli z batinami?! Ne vem, kje ti živiš. Odrasli imamo druge zelo učinkovite vzvode, pravna zaščita, kazenska odgovornost. Par stotakov deluje. Otrokom pa res ostane le batina
Žuža88
01. 04. 2025 08.23
+2
Preberi malo komentarje spodaj, kako bi odrasli ta konflikt, ki ga gledajo resili? Velika vecina komentatorjev je mnenja, da jih je treba nabit.
NotMe
01. 04. 2025 08.30
+3
Mnenja. A pa a kdo koga mahne? Ne. Sledijo prijave. Žal so pa pogosto neučinkovite.
NeXadileC
01. 04. 2025 08.04
+1
Ali se bomo morali oborožiti?
NeXadileC
01. 04. 2025 08.02
+4
Kaj storiti če Policija iz tega ali onega razloga, zlorabi zaupanje in pooblastila, ter podpira storilce, in postopa njima v prid, tudi če se ti obrneš na njih, ali k njim, na pomoč?
Žuža88
01. 04. 2025 08.15
-2
Podpira? Je dobro raziskati celotno situacijo. Mnogi otroci so nauceni ze iz predsolske dobe se postavljati v vlogo zrtve in mnogo otrok v tej vlogi zelo uziva. In tocno taksni otroci namenoma sprovocirajo konflikt, da potem spet iz sebe delajo zrtev. Zal so tukaj spet zafrknili starsi, ker se vedno postavljajo v bran svojemu otroku, kljub temu da konflikta niso spremljali od zacetka do konca in pojma nimajo kako se je vse skupak zacelo.