Čeprav so na Agenciji za okolje (Arso) napovedali, da se bo stanje zaradi onesnaženega zraka izboljšalo ta vikend, so zdaj izdali novo opozorilo o povišani onesnaženosti zraka. "Danes in v naslednjih dneh pričakujemo preseganja dnevne mejne vrednosti PM10 v dolinah in kotlinah celinske Slovenije," so zapisali na svoji spletni strani.
Povišane koncentracije so posledica povečanih izpustov zaradi ogrevanja in neugodnih vremenskih razmer, so pojasnili.
Danes je velika verjetnost za preseganje dnevne mejne vrednosti za delce PM10 v celinskem delu Slovenije. Možno je preseganje mejne vrednosti tudi v Kopru, v Novi Gorici pa preseganja na Arsu ne pričakujejo.
Tudi v nedeljo obstaja velika verjetnost za preseganje dnevne mejne vrednosti za delce PM10 v celinskem delu Slovenije. Možno pa je, da bo število delcev naraslo in preseglo mejne vrednosti tudi v Kopru in Novi Gorici.
Kaj lahko posamezniki storijo za izboljšanje stanja?
Arso priporoča, da v tem času ne kurimo lesa v pečeh in kaminih. Če se le da, uporabite druge možnosti ogrevanja. V stanovanjih in poslovnih prostorih, kjer se za ogrevanje uporabljajo tekoča ali trdna goriva, naj ljudje zmanjšajo ogrevanje. Namesto z avtomobili se na pot odpravite z javnim prevozom. Ne kurite na prostem.
Delež malih kurilnih naprav v skupnih emisijah delcev PM10 v Sloveniji je kar dvetretjinski. Najbolj onesnažujejo zastarele kurilne naprave na les, še posebno, če se v njih kurijo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka, svetujejo na Arsu.
Že ves teden vdihavamo precej onesnažen zrak
Delci PM10 so bili že ves ta teden zelo gosti. K temu pripomorejo avtomobilski izpusti, kurilna sezona, pa tudi vremenske razmere. V nižinah je namreč marsikje megla ali nizka oblačnost, medtem ko je v gorskem svetu jasno in predvsem topleje.
Najnižje ravni delcev so ob takih vremenskih razmerah običajno zgodaj popoldne, najvišje pa v večernem času, pravijo na Arso.
Ti sicer najbolj škodijo otrokom, starejšim in tistim z boleznimi srca, ožilja in dihal. Iz dihal vstopajo v telo in potujejo v različna tkiva, organe, kjer tudi povzročajo vnetje. V krvi med drugim povzročijo večjo viskoznost, nastanek krvnih strdkov, večajo krvni tlak, kar lahko vodi v nastanek možganske kapi. Zato velja nasvet, da se v tem času čim manj gibamo zunaj, na prostem.
EU zaostruje boj proti onesnaženosti zraka
Po Evropskem parlamentu so ta teden tudi članice EU potrdile direktivo, ki v pravni red EU vnaša zgornje meje nacionalnih emisij za ključne onesnaževalce zraka, po letu 2030 pa omejitve dodatno zaostruje. Cilj direktive je zmanjšanje tveganja za bolezni, število prezgodnjih smrti zaradi onesnaženega zraka pa naj bi se do leta 2030 prepolovilo.
Direktiva določa zmanjšanje emisij žveplovega dioksida, dušikovih oksidov, nemetanskih hlapnih organskih spojin, amoniaka in drobnih delcev s premerom manj kot 2,5 mikrometra. Evropska komisija je predlog zanjo v okviru paketa za kakovost zraka predstavila decembra 2013, parlament in članice EU pa so kompromis o njeni vsebini dosegle letos junija.
Francija bo zvišala subvencije za električne avtomobile
Težave z onesnaženjem zraka jemljemo zelo resno, je zagotovila francoska ministrica za okolje Segolene Royal. Tako bo država poslej ob nakupu novih električnih avtomobilov zagotovila do 10.000 evrov premije. To bo veljalo tudi za taksije.
Doslej je država s subvencijo podpirala le kupce, ki so doslej vozili dizelske avtomobile, premija pa je bila omejena na 6300 evrov.
Nakup električnega motorja bo od 1. januarja kupcu zagotovil 1000 evrov subvencije.
Vlada se je odločila tudi za uvedbo okoljske vinjete, ki bo v Parizu obvezna od 1. januarja. Vozila bodo razdeljena v več kategorij glede na izpuste, v primeru pretiranega onesnaženja pa bodo tako oblasti lahko prepovedale vožnjo najbolj umazanim vozilom.
Francoska prestolnica z okolico je v zadnjem tednu priča najhujšemu in najdaljšemu obdobju zimskega onesnaženja v zadnjih desetih letih. Predvsem je problematična količina trdih delcev v zraku. Onesnaženje je posledica industrije, prometa in ogrevanja.
Pariške oblasti so zaradi onesnaževanja uvedle različne ukrepe, med drugim so omejile vožnjo avtomobilov glede na lihe in sode številke na registrski tablici ter uvedle brezplačni javni prevoz. Podobne težave so se pojavile tudi drugod po Franciji.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.