Včeraj popoldne je na Gorenjskem, natančneje v občini Preddvor, nastala za naše kraje redka kopenska tromba ali po angleško "landspout", ki po obliki spominja na tornado, vendar gre v tem primeru za manj nevaren pojav. Tornado, kakršen je pred enim mesecem divjal na Češkem, se namreč na tla spusti iz vrteče supercelične nevihte, te pa včeraj popoldne nismo imeli.
Za razliko od superceličnega tornada se razvoj takšne trombe začne pri tleh, in sicer se lahko zaradi zelo tople podlage in hladnega zraka v višinah zračni tlak nad manjšim območjem toliko zniža, da se pojavi vrtinec. V primeru nestabilnega ozračja se lahko vrtenje s tal prenese v višje plasti ozračja. Ker se zrak pri dviganju ohlaja, pride do kondenzacije in nastanka lijakastega oblaka.
Vetrovi v tako nastalem vrtincu dosegajo hitrosti do okoli 80 kilometrov na uro, kar v primerjavi s superceličnimi tornadi ni veliko. Kljub temu lahko tromba povzroči nekaj škode, kar se je zgodilo tudi včeraj.
Precej pogosteje kot nad kopnim pa trombe nastajajo nad morjem. Zelo pogoste so predvsem jeseni, ko se ozračje že ohlaja, morje pa ostaja razmeroma toplo. Trombe, tako kopenske kot vodne, so običajno sicer le kratkotrajni pojavi, trajajo le od 5 do 15 minut in se skoraj ne premikajo.

KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.