Slovenija

Na ZPS opozarjajo na sporne prakse spletne platforme za prodajo vstopnic

Ljubljana, 06. 06. 2019 16.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Zvezi potrošnikov Slovenije ponovno opozarjajo na težave, s katerimi se srečujejo potrošniki pri nakupu vstopnic za različne dogodke na spletni patformi Viagogo, kjer lahko posamezniki in podjetja preprodajajo vstopnice za različne dogodke.

Zaradi pomanjkanja transparentnosti na omenjeni spletni platformi, ki na prvi vtis deluje kot spletna stran uradnega prodajalca vstopnic, se namreč potrošnik hitro znajde v položaju, ko nič hudega sluteč kupi vstopnico, za katero se izkaže, da je nekajkrat dražja kot pri uradnem prodajalcu. Slednje pa po navadi ugotovi šele po nakupu, ko je že prepozno. "Potrošnikom svetujemo, da kupujejo vstopnice le pri uradnih oz. pooblaščenih prodajalcih. Le tako bodo lahko prepričani, da za vstopnico ne bodo plačali več, kot je določil organizator," opozarja Matjaž Jakin iz Svetovalne pisarne Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS).

Fotografija je simbolična.
Fotografija je simbolična. FOTO: Dreamstime

V praksi popolna neučinkovitost nadzornih organov

Težave pa se pojavijo tudi v primeru sankcioniranja spornih praks. Na ZPS pojasnjujejo, da je glede na to, da je družba Viagogo registrirana v Švici, nadzorni organi ne morejo kaznovati. "Tu se v praksi pokaže popolna neučinkovitost nadzornih organov in zakonodaje, ki naj bi ščitila potrošnike, saj splet žal ne pozna državnih meja," opozarjajo v slovenski potrošniški organizaciji.

Poleg zavajanja potrošnikov z vtisom, da gre za uradnega prodajalca, na ZPS v primeru Viagogo med ključnimi težavami izpostavljajo tudi to, da so splošni pogoji, kjer so opisane pravice in dolžnosti potrošnikov, na voljo le v angleščini. Problematična je tudi netransparentnost končne cene, ki jo potrošnik plača (izjemno visoki so tudi stroški rezervacije, ki so skriti), zahtevan vnos osebnih podatkov kupca, vključno s številko kreditne kartice, in to še pred navedbo končne cene in zavajanje, da Viagogo 100-odstotno jamči za dostavo veljavnih vstopnic.

Na ZPS poudarjajo, da se s podobnimi težavami srečujejo povsod po svetu, vendar do zdaj nadzornim organom navedenih spornih praks ni uspelo preprečiti. Ker skupne rešitve znotranj EU še ni na vidiku, so se pri ZPS odločili, da se skupaj z Evropsko potrošniško organizacijo BEUC in švicarsko potrošniško organizacijo FRC, ki je v Švici začela obsežno kampanjo ozaveščanja potrošnikov o pasteh nakupovanja na omenjeni spletni strani, da se pridružijo širši kampanji ozaveščanja z organizacijami iz Belgije (Test Achats/Test Aankoop), Češke (Dtest), Finske (Kuluttajaliitto – Konsumentförbundet ry) Poljske (SKP & Fundacja Konsumentow), Slovaške (SOS) in Španije (OCU).
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

macehav
06. 06. 2019 18.04
+1
Deset let prepozno so šli v akcijo na ZPS. Sama že večkrat raje nisem šla na koncert, kot da bi se pustila olupiti platformi Viagogo.
User416781
06. 06. 2019 21.13
Viagogo je samo posrednik. Cen vstopnic ne postavlja Viagogo. In vsak se sam odloči, koliko je pripravljen plačati.
proofreader
06. 06. 2019 18.02
+3
Saj tudi na bolhi in avtonetu najdeš nategune.
User416781
06. 06. 2019 21.10
Zakaj nateguni? Pač nekdo kupi vstopnico in jo da na splet po dvojni ceni. In če jo nekdo kupi, se je za to odločil sam, prostovoljno in zavestno. To ni nateg.
Samo?lovek
06. 06. 2019 17.35
+6
Nadzor organov je v praksi VEČKRAT neučinkovit, kot učinkovit.