
Zadnje deževje je ponovno sprožilo ugibanja o tem, ali ne bi bilo smiselno, da pristojni po izlitju vsebine sodov s strupenimi snovmi v bližini vodnega zajetja Globočec na Dolenjskem začasno zaprejo tamkajšnjo vodarno. Analize vode, ki jih opravljajo vsakodnevno, so sicer vzpodbudne, vendar strokovnjaki svarijo, da tudi po enem tednu nevarnost še zdaleč ni mimo.
Hidrogeolog Zvone Mencej je sicer že prejšnji teden komunali predlagal, da bi bilo bolje preventivno začasno zapreti vodarno. Kljub temu, da območje zelo dobro pozna, pa njegovega mnenja niso upoštevali. "Menim, da je nevarno čakati," je za 24ur povedal Mencej. "Morali bi hitro najti nadomestni vir vode in vodarno zapreti."
ZPS poziva odgovorne službe

Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je vladne organe, zadolžene za varovanje zdravja in okolja, ob tem pozvala, naj javno pojasnijo, s katerimi ukrepi bodo preprečili nadaljnje škodljive posege v okolje in kako bodo kaznovali kršitelje. Kot pojasnjujejo v zvezi, je na tem območju tudi veliko kmetij, ki vodo iz vodnega zajetja uporabljajo za napajanje živali, zato lahko strupene snovi vstopijo v prehransko verigo tudi po tej poti in resno ogrozijo zdravje potrošnikov. Ob tem dodajajo, da je ena temeljnih potrošnikovih pravic pravica do življenja v zdravem okolju in s tem pravica do zdrave vode.
Od pristojnih občinskih in republiških organov zahtevajo, naj javnost obveščajo o rezultatih testiranj pitne vode na tem območju, občanom pa omogočijo tudi vpogled v rezultate testiranj, kar jim zagotavlja tudi zakonodaja.
Zahtevajo še, da pristojne oblasti pripravijo načrt testiranj vode, tako na vodnih zajetjih kot na vodovodnih pipah občanov. Testiranj pa ne bi smeli opravljati le dobavitelji vode, temveč tudi neodvisne strokovne institucije. S pomočjo rednih testiranj se lahko zmanjša tveganje škode, ki bi jo onesnažena voda povzročila zdravju občanov, poudarjajo v zvezi.
Vrednosti strupenih snovi so "v okviru normativov"

Na ljubljanskem zavodu za zdravstveno varstvo sicer zagotavljajo, da so njihove analize vode ažurne in da bi pravočasno odkrili onesnaženost vode. V grosupeljskem komunalnem podjetju Zavodu jim verjamejo na besedo. "Dosedanje ugotovitve kažejo, da je stanje vodooskrbe normalno, voda ima zdravstveno ugodno ustreznost," je povedal direktor Komunalnega podjetja Grosuplje Tomaž Rigler.
Vodarna Globočec oskrbuje kar 5 tisoč prebivalcev Suhe Krajine. Policija medtem nadaljuje s preiskavo o malomarnem dejanju. Trije kriminalisti, ki so se pri delu z nevarnimi sodi zastrupili, eden izmed njih huje, kot smo izvedeli, dobro okrevajo.