Pred novoletnimi prazniki se nekateri v banki ali trgovini zadolžijo za novoletne nakupe ali pa za potovanja. V bankah večinoma opažajo, da se v obdobju pred novim letom število posojil rahlo poveča. V Gorenjski banki so še dejali, da se povprečni zneski posojil v tem času gibljejo okrog 1000 evrov.
V Zvezi potrošnikov (ZPS) so naredili raziskavo, kje je najboljše vzeti posojilo in kakšna oblika je najcenejša. Posameznik lahko zaprosi za izredni limit na plačilni kartici ali pa najame posojilo pri banki. Tretja možnost pa je obročno odplačevanje izdelka v trgovini.
Pri nizkih posojilih je najcenejša PBS
V ZPS pravijo, da so obrestne mere za posojila praviloma nižje kot pri limitu, vendar je pri najemu posojila treba plačati še stroške odobritve. Zato je za krajši čas in nižje zneske lahko cenejši izredni limit, a le če ga potrošnik odplača dovolj hitro. Po raziskavi ZPS je bilo najcenejše posojilo za znesek 300 evrov v Delavski hranilnici. Sledili sta še Probanka, NLB in Hypo banka. Za najem 300 evrov posojila bi v Delavski hranilnici odplačali 315 evrov, v Probanki 318, v Hypo 319 evrov, v NLB pa 320 evrov. Najdražja posojila v izbranih bankah so bila v Poštni banki Slovenije in v SKB. Na PBS bi za najem 300 evrov posojila potrošnik plačal 338 evrov, v SKB pa 332 evrov.
Pri posojilu v višini 1500 evrov je bila najcenejša Hypo banka
Tudi za nekoliko višje zneske (na primer 1500 evrov) je izredni limit, a le če ga odplačujemo redno, saj se v tem primeru še vedno poznajo stroški odobritve in zavarovanja posojila. Tudi v tem primeru se izredni limit splača le, če ga odplačujemo redno in hitro, vsaj v pol leta. V nasprotnem primeru pa postane dražji. Po raziskavi ZPS se posojila med seboj razlikujejo za največ 46 evrov. Najcenejše posojilo za 1500 evrov za šest mesecev je bil po raziskavi ZPS v Hypo banki, NLB, Gorenjski banki in KD banki. V Hypo banki bi za 1500 evrov posojila za pol leta skupno odplačali 1535 evrov, v NLB bi odšteli 1547 evrov, v Gorenjski banki bi plačali 1548 evrov, v KD banki pa bi plačali 1549 evrov. Najdražje so PBS, Reiffeisen in NKBM. V PBS bi v pol leta za omenjeni znesek plačali 1581 evrov, v Reiffeisen 1577 evrov, v NKBM pa 1575 evrov.
Posojilo oziroma obročno odplačevanje izdelka v trgovini je praviloma dražje
V ZPS pravijo, da so posojila v trgovini praviloma dražja in niso ugodnejša. Izjemoma so bila ta posojila ugodnejša le za nekatere izdelke, kjer je trgovec prevzel stroške financiranja. Prednost takšnega posojila pa je, da potrošniku ni treba posebej hoditi v banko, saj vse uredi v trgovini.
V ZPS so potrošnikom še svetovali, da če je le možno, naj se izognejo zadolževanju. Veliko bolje pa je postopno varčevanje preko leta, saj se s tem izognejo plačilu obresti in tudi urejanju posojila. Če pa potrošnik najame posojilo, je cenejše povečanje limita ali izredni limit, vendar le, če se odplačuje disciplinirano. V primeru najema posojila pa je ta cenejši v banki kot v trgovini, še pravijo v ZPS.
Primerjavo posojil po različnih bankah si lahko preberete na tej povezavi.
Letos več zanimanja za novoletna potovanja
Po raziskavi Slovenske turistične organizacije (STO) si bo letos zimske počitnice privoščilo nekoliko več ljudi kot leta 2010. Od decembra 2011 do februarja 2012 namerava iti na dopust z vsaj eno nočitvijo 28 odstotkov Slovencev, kaže raziskava. Medtem ko je lani nameravalo na dopust z vsaj eno nočitvijo 23 odstotkov Slovencev.
Najbolj priljubljena destinacija je še vedno Slovenija. Lani je nameravalo 23 odstotkov obiskati kakšen del Slovenije, letos pa je takšnih 37 odstotkov. Poleg tega sta bolj obiskani še Avstrija in Italija.
Glavni motiv potovanja seveda ostajata počitek in sprostitev, precej oseb pa išče tudi aktiven oddih (22 odstotkov), kaže raziskava. V STO sicer navajajo, da v Evropi opažajo trend rasti povpraševanja po aktivnem oddihu.
Letos nameravajo slovenski turisti porabiti manj denarja za dopust, še kaže anketa. Povprečna cena zimskega dopusta je bila lansko zimsko sezono (2010/2011) 576 evrov, letos pa nameravajo anketiranci zapraviti za dopust 488 evrov.
Glavni razlog za nepotovanje pa ostaja pomanjkanje denarja, pa pomanjkanje časa ali pa predvideno potovanje v drugem času.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.