Predsednik uprave Pivovarne Laško Dušan Zorko je glede številnih ugibanj o tem, kaj je bila vsebina pogovorov pri predsednici vlade Alenki Bratušek, povedal, da beseda ni tekla ne o posameznih kupcih ne o prodajni ceni Mercatorjevih delnic. Bratuškova se je seznanila s postopki, do rešitev pa se ni opredeljevala.
Enako pa pravijo tudi v Mercatorju. Po njihovih besedah je bila na sestanku Bratuškovi predstavljena problematika stanja Mercatorja in kompleksnosti reševanja tega izziva.
Kabinet Bratuškove: Ne sestanku o Mercatorju ni bilo govora o posameznih elementih prodaje
Na očitke so se danes znova odzvali tudi v kabinetu Alenke Bratušek, kjer so prav tako ponovili, da na sestanku premierke s prvima možema Mercatorja in Pivovarne Laško ni bilo govora o posameznih elementih prodaje največjega slovenskega trgovca. Tema pogovora so bile po njihovih navedbah težave obeh velikih slovenskih družb in povezanost njunih usod.
Bratuškova po navedbah njenega kabineta ni nikoli zamolčala nikakršnih dejstev v zvezi s sestankom s Balažičem in Zorkom, še manj pa je o njem lagala, kot se ji je v četrtek tudi očitalo.
V kabinetu so spomnili, da je predsednica vlade javnosti ta teden že povedala, da država po "nepregledni prodaji leta 2005" ni več lastnik Mercatorja in da ga zato ne prodaja.
"Tako na sestanku ni bilo govora o posameznih elementih prodaje, torej niti o kupcih, niti o ceni, kaj šele o odločitvi prodajalcev," pravijo v kabinetu.
Na sestanku so sogovorniki po njihovih pojasnilih govorili o težavah, s katerimi se srečujeta Mercator in Pivovarna Laško zaradi njune velike zadolženosti, o odnosih podjetij z dobavitelji in o potencialnih posledicah različnih scenarijev razvoja družb na njuno poslovanje ter na usode zaposlenih in povezanih družb.
V kabinetu pravijo, da je Bratuškova z Zorkom in Balažičem govorila zato, ker sta zaradi prodaje Mercatorja leta 2005 družbi neločljivo povezani, padec enega podjetja pa bi lahko pomenil tudi padec drugega.
Na sestanku so se, tako v kabinetu, dotaknili tudi dviga davka na dodano vrednost (DDV), pri čemer je Bratuškova na sogovornika apelirala, da s 1. julijem dviga DDV ne prelijejo v končne cene.
V premierkinem kabinetu zagotavljajo, da se Bratuškova strogo drži pravil korporativnega upravljanja in v konkreten postopek prodaje ni nikoli posegala. Je pa po njihovem prepričanju njena dolžnost, da je "o tako pomembnem poslovnem dogodku, kot je razvoj največjega slovenskega trgovca in s tem tudi reševanje Pivovarne Laško, seznanjena"
Zato se je in bo, kadar bo to v interesu države, največjih podjetij in njihovih zaposlenih, z vodstvi teh podjetij po potrebi tudi sestala, dodajajo.
Bratuškova v zvezi s prodajo slovenskih podjetij zastopa stališče, da mora prodaja vseh podjetij potekati v skladu s predpisi in transparentno, pri čemer sta pomembna najvišja ponujena cena in vstop strateškega partnerja.
Obenem se zavzema za veliko mero previdnosti v postopku prodaje in zagovarja visoko profesionalne kriterije, ki naj zagotovijo, da bodo novi lastniki dejansko omogočali razvoj in dosegali stabilnost podjetij.
Bratuškova je na sestanku zato izrazila pričakovanje, da se bo v nadaljnjih postopkih v zvezi z obema podjetjema največji možni meri zaščitilo slovenske dobavitelje in zaposlene, so še zapisali v kabinetu.
KOMENTARJI (278)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.