Novoimenovani ljubljanski nadškof metropolit Stane Zore je v ljubljanski stolnici prejel škofovsko posvečenje, zatem pa je tudi uradno prevzel vodenje ljubljanske nadškofije.
S polaganjem rok je Zoreta na slovesnosti, ki se je začela ob 15. uri, v nadškofa kot glavni posvečevalec posvetil apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz, nato pa so nanj roke položili še vsi preostali navzoči škofje iz Slovenije in tujine, med njimi tudi kardinal Franc Rode. Še pred tem so prebrali papeško listino o Zoretovem imenovanju in prisluhnili Januszovi pridigi, v kateri je spregovoril o vlogi in pomenu škofa.
Nuncij Janusz je poudaril, da od novega škofa pričakujejo veliko in da se mora vsak katoliški škof zavedati, da je naslednik apostolov, pri čemer so njegove naloge, da posvečuje, uči in vodi. Navedel je tudi besede papeža Frančiška, da morajo biti škofje dobri pridigarji, ljudje molitve in pastirji, ki so blizu ljudem.
Spomnil je, da prvič v 550 letih zgodovine ljubljanske škofije slednjo prevzema frančiškan, in izpostavil, da je škofija tudi sicer prepojena z navzočnostjo in pastoralno aktivnostjo frančiškanov. Različne poti, ki jih je mogoče izbrati na kratki poti od frančiškanov ob ljubljanskem Tromostovju, kjer je Zore deloval pred tem, in do sedeža ljubljanske nadškofije, pa je nuncij uporabil za ponazoritev svoje želje, kako naj bi potekalo Zoretovo delo. "Na poti od Prešernovega trga do stolnice lahko izberete enega od treh mostov, ki se stekajo in se povežejo na drugi strani brega. Morda je občasno v škofiji tako, da škofijski duhovniki izberejo en most, redovniki in redovnice drugega in verniki tretjega. Moje in naše želje so, da bi ta različnost poti, ki je upravičena, vodila do stolnice, do škofa kot porok edinosti, da bi skupaj šli pod njegovim vodstvom Kristusu naproti," je dejal.
Še pred posvetitvijo je Zore javno izpovedal vero in pripravljenost skrbeti za oznanjevanje neokrnjenega nauka, ob posvetitvi pa je prejel tudi zunanja znamenja škofovske službe – škofovski prstan, škofovsko pokrivalo (mitro) in pastirsko palico. Ko se je obred posvetitve končal, je apostolski nuncij Zoreta povabil, naj sede na svoj nadškofovski sedež, in ga s tem tudi uradno umestil na čelo nadškofije.
Za svoje škofovsko geslo si je Zore izbral svetopisemske besede Veselite se v gospodu. Izbral si je tudi svoj grb, v katerega so umeščeni zlata zvezda, lipova vejica in simbol frančiškanov. Zvezda predstavlja Marijo, vejica z lipovimi listi njegovo domačijo v Znojilah, frančiškanski simbol pa redovniško vejo, iz katere prihaja. V grbu so tri barve – bela, modra, rdeča – ki napeljujejo tudi na slovenske narodne barve.
Zore: Veselite se v Gospodu in veselja vam ne bo nihče vzel
Zore se je ob koncu maše sprehodil po cerkveni ladji in prvič kot nadškof blagoslovil vernike. Nato je v nagovoru zbranim izrekel več zahval. Med drugim je izrazil hvaležnost papežu Frančišku. "Kakor sem v duhu pokorščine sprejel imenovanje, tako želim v duhu edinosti z njim sodelovati pri služenju celotnemu Božjemu ljudstvu in sodelovati pri oznanjevanju evangelija," pravi. Zahvalil se je tudi svojim predhodnikom na škofovskem sedežu, posebej nadškofu Antonu Stresu in Andreju Glavanu. Kot pravi Zore, po njuni zaslugi sprejema nadškofijo, ki je ves čas ostajala zvesta poslanstvu služenja ljudem.
Hvaležnost je izrazil tudi svojim pokojnim staršem. "Vzgajala sta me v veri in me učila moliti. Ob njiju sem spoznaval vrednost dela in ob njiju sem se učil spoštovati človeka in stvarstvo," je dejal. Ob tem se je spomnil svojih sester Cirile in Jožice ter brata Francija. Omenil je tudi sošolca Jerneja, ki ga je v prvem letniku gimnazije povabil k frančiškanom v Kamniku. Svojim sobratom frančiškanom se je zahvalil za besede spodbude, za zgled življenja, za pričevanje vere in navdušenja v služenju Bogu in ljudem, za potrpljenje in odpuščanje, ki ju je bil deležen.
Prav tako se je za navzočnost zahvalil vsem predstavnikom političnega, gospodarskega, kulturnega in znanstvenega sveta. "Verjamem, da si bomo v pristnem spoštovanju in iskrenem sodelovanju vsak na svojem področju prizadevali za dostojanstvo vsakega, zlasti pa najbolj obrobnega in pomoči potrebnega človeka. Sveti Frančišek bi rekel, da so ti ljudje naši gospodarji, mi pa smo v njihovi službi," je dejal.
"Vsem vam, pomembnim in preprostim, učenim in neukim, zdravim in bolnim, starim in mladim, svetim in grešnim, vsem kličem: Veselite se v Gospodu in vašega veselja vam ne bo nihče vzel. Mir in dobro, bratje in sestre," je nagovor zaključil novi nadškof.
Jamnik: Postali ste kapetan odlične ekipe duhovnikov
Zoreta so ob koncu pozdravili še predstavniki laikov ter redovnikov in redovnic ljubljanske nadškofije, v imenu vseh duhovnikov pa mu je čestitke izrekel ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. "S posvečenjem in umestitvijo ste postali kapetan, če se izrazim v jeziku športa, odlične ekipe duhovnikov. Res je, da ta ekipa ni več rosno mlada, toda ohranja močno duhovno kondicijo, hoče delati skupaj, ohranja pogum pri odločanju, ob vsej raznolikosti darov in različnih mnenjih zna in želi igrati skupaj," je dejal. Kot pravi pomožni škof, se veselijo Zoretove besede, njegovega nasmeha in pogleda, ki je usmerjen naprej in vedno znova spominja na ljubeči Božji pogled, ki z neskončno potrpežljivostjo, upanjem in dobroto išče prav vsakega človeka na tem svetu.
Slovesnost se je sklenila z nadškofovim blagoslovom in odhodom sprevoda iz stolnice.
Slovo od frančiškanov
Pred slovesnostjo se je v cerkvi Marijinega oznanjenja na Tromostovju od Zoreta poslovilo več kot 50 njegovih sobratov frančiškanov, vsi so ga blagoslovili s križem na čelo. Med drugim so mu podarili ključe frančiškanske hiše na Tromostovju, kjer je vedno dobrodošel, frančiškanski križ, duhovniško oblačilo in vrtnice v spomin na različne frančiškanske skupnosti po Sloveniji in tudi nekatere v tujini. Prireditve ob slovesu so se udeležili številni verniki ter tudi drugi duhovniki, redovniki in redovnice.
Zore se je ob tem zahvalil za vse, kar je z njimi smel doživeti, med drugim doživljati, kako je lepo biti kristjan in frančiškan. "Iskreno vam želim, da veselje našega Božjega otroštva vsak na svojem mestu živimo naprej," je dejal.
Zore je kot 36. škof na čelu te škofije nasledil Stresa, ki je konec julija lani hkrati s tedanjim mariborskim nadškofom Marjanom Turnškom odstopil s te funkcije; k odstopu ju je papež Frančišek pozval zaradi vloge pri poslovnih odločitvah, ki so privedle do finančnega zloma mariborske nadškofije. Od tedaj je ljubljansko nadškofijo kot apostolski administrator vodil novomeški škof Glavan, mariborsko pa vodi celjski škof Stanislav Lipovšek.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.