V oddaji Ena na Ena je 68-letni župan Ljubljane Zoran Janković povedal, da je zmotno prepričanje, da ves čas svojega delovanja hodi po robu zakona."To pravijo tisti, ki jih motijo moji dosežki. Delujem tako, da je vse videti, kot da sem na meji, a vsako zadevo preverim, vedno poslušam mnenje svojih sodelavcev, brez njihovega mnenja se nič ne zgodi," je razložil.
Leta 2006 je bil Janković s skoraj 63-odstotno podporo Ljubljančanov izvoljen za župana glavnega mesta. A kot pravi sam, mu že nekaj časa za petami sledijo štiri osebe, ki grenijo njegovo življenje in življenje njegovih domačih. "Govorim o Klemenčiču, ki je vodil KPK, Urošu Grošlju iz Fursa, tožilki Blanki Žgajnar in Tihomirju Žgavcu iz NPU." Kot je še povedal, je bil sam vedno prisoten na sodišču, ostale pa so le še tri nerešene zadeve, za katerimi naj bi prav tako stale omenjene štiri osebe. Preganjale naj bi ga zato, ker naj ne bi prodal delnic Mercatorja, katerega predsednik je bil do novembra 2005. Prav tako te štiri osebe krivi za šestmesečno prisluškovanje.
Primer s farmacevtko
Pogovor sta napeljala tudi na primer s farmacevtko. Janković naj bi zlorabil javni položaj v zameno za spolne usluge. Takrat ga je rešilo mnenje sodnice Mojce Kocjančič, žene ministra LDS Aleša Zalarja, ki je zagovarjala stališče, da prisluhi, ki so stari več kot dve leti, zastarajo."To je potegnil moj odvetnik iz sodbe ustavnega sodišča, ki je prvič ugodilo in odločilo v prid gospoda Franca Kanglerja. Na podlagi tistega primera se je to uporabilo tudi pri meni," svoj primer pojasnjuje župan.
Med pogovorom je bil strog tudi do tožilke Blanke Žgajnar: "Kaj pa, če je neodgovorna pri svojem delu? Če to dela v mojo korist, bi bil vesel, da tega sploh ne bi delala," je komentiral.
Župan je v glavnem mestu deležen velike podpore ljudi, ki pravijo, da Ljubljana raste, četudi si Janković vzame provizijo. Spet drugi pa pravijo, da napredek tega ne more upravičiti. Kot je povedal sam, nikoli ne jemlje provizije. "Nikoli ne boste našli nekoga, ki je rekel: Tukaj sem dal en evro in vzel milijonske zneske," je še dodal.
Ranko Mimović, nekdanji direktor KPL, je pred nekaj leti Policiji povedal, da je moral KPL od vsakega posla, ki ga je sklenil z Jankovićem, dati 10 odstotkov provizije, po njo pa da je hodil njegov sin Jure Janković. Gost je to dejanje zanikal in dejal, da je Mimovića videl dvakrat v življenju. "Govori pa se, da je imel obisk Policije v zaporu, kjer so mu ponudili nižjo kazen, če namoči Zorana Jankovića. Govori se tudi, da so ga ostali zaporniki nato pretepli."
Življenje županovih sinov
Voditelj oddaje Uroš Slak je pogovor nadaljeval z intimnejšimi temami, saj je župan, kot pravi sam, tudi velik družinski človek. Ima dva sinova, vnuka in dve vnukinji, do katerih goji posebno ljubezen. Svojima sinovoma je v času, ko je bil še direktor Mercatorja, omogočil, da je njuno podjetje Electa sodelovalo tudi z Mercatorjem. Sam sicer za sinova pravi, da sta izjemni osebnosti. "V Sloveniji ne boste našli take družine, v kateri so otroci toliko pretrpeli in še trpijo zaradi svojega očeta," še pravi in doda, da so jih afere še bolj zbližale. Povedal je tudi, da je v osmih letih, ko je vodil Mercator, Electa naredila pet poslov, od tega tri trgovine na svojih zemljiščih. "Vrednost teh petih poslov pa je bila manj kot en promil investicij Mercatorja."
A kot pravi Slak, sta bila sinova pod drobnogledom javnosti zaradi lastnih poslov, in ne zaradi svojega očeta. Jure Janković med letoma 2006 in 2010 ni prijavil 56.000 evrov prihodkov, zapravil pa je dva milijona tristo tisoč evrov. Župan je zagovarjal svojega sina, češ da je Jure takrat dobil posojilo v višini milijona evrov, ki ga sicer ni prijavil carini. "Moja sinova sta, če sta delala napake, zanje tudi plačala."
Politična opredeljenost
Janković se je v nadaljevanju pogovora opredelil kot levičarja. Kot pravi, je to postal zaradi odnosa do Ljubljančanov in sodelavcev. A do tega je bil Slak kritičen, saj mu številni očitajo, da je v nagovorih ljudstva res levičar, a da je v funkciji župana kapitalist.
Spregovorila sta tudi o stranki SDS, ki je Janković ne podpira zaradi treh razlogov: "Gospod Černač, ki mora skrbeti za evropska sredstva, poskuša Ljubljani odvzeti že odobrenih 14 milijonov evrov za kolesarske steze. Med 72 odobrenimi projekti je to edini projekt, ki ga še ni podpisal. Še huje je to, da poskuša SDS ustaviti evropski projekt čistilnih naprav in kanalizacije po Ljubljani. Tako daleč so šli, da so razveljavili pravnomočno dovoljenje." Dodal je, da v tem primeru po njegovem mnenju delujejo proti prebivalcem Ljubljane.
Ali Jankovića mika kandidatura na naslednjih volitvah?
"Odgovor je ne. So me vabili, ampak ne. Podprl bom opozicijo, ki bo po mojem mnenju zmagala na volitvah. Janez Janša je povzročil proteste, a odgovor na to je, da Ljubljana ne potrebuje ograj. Jaz sem podpornik opozicije, koga bom volil, pa še ne vem."
Tudi o županski kandidaturi še ni prepričan. Kot je povedal, bi, če bi bile volitve to nedeljo, kandidiral. "Kaj bo čez eno leto, ne vem, imam dober odnos s sodelavci in občani, ponosen sem nanje," je še razložil.
Odnos z Milanom Kučanom
Slak je gosta vprašal tudi o njegovem odnosu z Milanom Kučanom. Janković je dejal, da sta prijatelja in sta v dobrih odnosih. "Midva sva prijatelja, on ima svoje jasno stališče, tudi pove ga in ne potrebuje vodstva, niti ga ne potrebujem jaz. Imava pa številne pogovore o raznih temah."
Kot je povedal, ima za Ljubljano še veliko načrtov. Rog naj bi bil odprt čez eno leto, občani pa mu po njegovem mnenju ne odpuščajo vseh afer, vseeno pa spoštujejo dosežke pri spremembah v Ljubljani. "Ko govorimo o razvoju Ljubljane, mnogi pravijo, da je samo center mesta polakiran, ampak od 1200 končanih projektov jih je 900 zunaj centra mesta."
KOMENTARJI (565)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.