Tako je Amnesty International (AI) Slovenija v centru Ljubljane organiziral simbolično odtisovanje rok, s katerim se je v Sloveniji uradno začela mednarodna akcija AI Ustavimo nasilje nad ženskami. V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so opozorili zlasti na posredno diskriminacijo, ki so je ženske deležne na delovnem mestu. Medtem ko sta Društvo za nenasilno komunikacijo ter Ženska svetovalnica predstavili akcijo proti spolnemu nadlegovanju na delovnem mestu, v okviru katere bodo zbirali podpise in prispevke. V knjigarni Konzorcij založbe Mladinska knjiga pa so ob današnjem dnevu pripravili okroglo mizo, na kateri so se udeleženci strinjali, da ženske v primerjavi z moškimi še vedno nimajo enakih pravic. Ob današnjem dnevu pa so se tudi po svetu vrstili pozivi k izboljšanju položaja žensk. Evropska komisarka za okolje Margot Wallstroem je ob tem povedala, da Evropska unija praznuje napredek, ki ga je storila na področju enakopravnosti žensk in moških.
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je povedal, da že dve ali tri leta opozarja na problematiko nasilja nad ženskami. Poleg tega je urad varuha pred dobrim letom z zahtevo po novem zakonu, ki bi celostno urejal problematiko, sprožil vprašanje nasilja v družini. Situacija glede osveščenosti ljudi o nasilju nad ženskami se je po njegovem mnenju sicer izboljšala, že zaradi tega, ker se o problemu govori in se o tem podpisujejo peticije, medtem ko je bilo to še pred časom popolnoma tabu tema.
Spolno nadlegovanje na delovnem mestu
Že pred začetkom mednarodne akcije pa so v AI Slovenija v sodelovanju z Društvom Ženska svetovalnica in Društvom za nenasilno komunikacijo v KUD France Prešern pripravili novinarsko konferenco, kjer so predstavili izkušnjo petih žrtev spolnega nadlegovanja in njihovo nemoč pri iskanju pravice in neogrožujočega delovnega okolja. Razdelili pa so tudi zloženko o spolnem nadlegovanju in druga gradiva. Gre za uslužbenke Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana.
Predstavili so tudi akcijo proti spolnemu nadlegovanju na delovnem mestu, v okviru katere bodo zbirali podpise in prispevke, s katerimi želijo med drugim nekaterim žrtvam nadlegovanja kriti plačilo stroškov pravnega zastopnika. S tem želijo pomagati ustvariti žrtvam prijazne prakse, ki bodo žrtve zaščitile ter preprečile dodatno stigmatiziranje. Spodbuditi želijo tudi oblikovanje takšne notranje politike podjetij, ki bo preprečevala nastop tovrstnih primerov ter bolj učinkovito delovanje nekaterih institucij, kot so urad za enake možnosti, inšpektorat za delo, policija in sodišča.
8. marec - dan žensk
Dan žensk praznujejo ženske vsega sveta 8. marca. Ideja o mednarodnem dnevu žena se je porodila v začetku 20. stoletja kot poziv k enakopravnosti žensk. Dan, posvečen ženskam, se je sicer od začetka 20. stoletja praznoval skoraj vsako leto, vendar ob različnih datumih; šele Generalna skupščina OZN je z resolucijo decembra 1977 določila 8. marec kot mednarodni dan žensk, z njim pa povode za zborovanja, ki zahtevajo pravice žensk in njihovo sodelovanje v političnih in gospodarskih procesih.
Pozivi k izboljšanju položaja žensk

Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je polovica okuženih z virusom HIV žensk. Na jugu Afrike se ženske med 15 in 24 letim starosti s HIV okužijo dvainpolkrat pogosteje kot moški v tej starostni skupini. Kot razlog za to WHO navaja predvsem finančno odvisnost žensk, fizično in spolno zlorabo, slabo izobrazbo, poligamijo in ter pogosto pomanjkljivo sopravico pri odločitvi za kontracepcijo.
Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) pa je ob tem prazniku danes v Ženevi zahteval, da je potrebno olajšati življenje žensk v času vojn in zavarovati njihovo dostojanstvo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je državljankam čestital ob mednarodnem dnevu žensk, ki je v Rusiji državni praznik: "Danes me je prešinilo, da ženske v proizvodni dejavnosti delajo neprekinjeno tudi ob praznikih. Danes pečejo kruh, zdravijo otroke, opravljajo celo delo, ki ni primerno za ženske."
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je ob dnevu žensk pozval k ukrepom, ki bi poskrbeli za usklajenost med materinstvom in delom: "Prazne zibelke so pravi in prvi problem italijanske družbe. Družba z majhnim številom mater in otrok je obsojena na izginotje."
Palestinski voditelj Jaser Arafat pa je ženske po svetu pozval, naj si prizadevajo za konec izraelske okupacije palestinskega ozemlja: "Palestinska ženska, ki rojeva ob izraelskih pregradah ali tam umira s svojim otrokom, ženske po svetu prosi, naj si z vsemi sredstvi prizadevajo za konec prezira vredne izraelske okupacije."
V Iraku pa so danes sprejeli odločitev o vzpostavitvi posebnih centrov za pomoč ženskam, ki se v državi leto dni po padcu režima Sadama Huseina borijo za temeljne človekove pravice. V centrih se bodo ženske lahko izobraževale za določene poklice, naučili jih bodo tudi, kako poiskati pravno, zdravstveno in finančno pomoč. Centri bodo imeli na razpolago 1,4 milijona dolarjev, vodila pa jih bo mednarodna organizacija Ženska za žensko, ki ima sedež v Washingtonu.

V Beogradu so danes nevladna organizacija Ženske v črnem ter predstavnice ženske pobude Ne v našem imenu, ne z našim denarjem, od parlamenta državne skupnosti SČG zahtevale izročitev vseh osumljencev za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije haaškemu Mednarodnemu sodišču.
Predsednik somalske vlade Abdikasim Salat Hasan pa je kot zločin proti veri in proti človečnosti označil obrezovanje deklic. Pohabljenje deklic ne bi smela upravičevati niti islam niti somalska kultura, je menil Hasan.
Alžirski predsednik Abdelaziz Bouteflika je ob mednarodnem dnevu žensk pomilostil 240 žensk, ki so bile zaprte zaradi kršitve javnega prava.