Nova organizacija in financiranje zobozdravstvenega zdravstva dokončno izničuje možnost ustreznega dela slovenskih zobozdravnikov, so ocenili na današnjem zboru zobozdravnikov Slovenije. Odločitve o novem sistemu financiranja pa so označili za politične, strokovno neutemeljene in škodljive za paciente.
Podpredsednik Slovenskega zdravniškega društva Matjaž Rode je ob robu zbora dejal, da se v Sloveniji trenutno ogroža strokovni vsakdan slovenskih zobozdravnikov in se onemogoča, da bi zobozdravniki delali po načelih dobre klinične prakse. Kot navaja, plačnik storitev zobozdravnikov (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije) "nekako sugerira strokovne odločitve, in to je tisto, proti čemur se poskušamo boriti".

Rode tudi opozarja, da stroka pri odločanju o novem načinu financiranja zobozdravnikov ni bila poklicana, ali pa je bila poklicana samo v posameznih fazah dela. Kot je poudaril, so bili do sedaj neuslišani pri svojih prošnjah, ponudbah oziroma željah.
Ob tem so na zboru zobozdravnikov ocenili nov način financiranja v zobozdravstvu kot političen, strokovno neutemeljen in škodljiv za paciente. Zato politične "odločevalce" pozivajo k ponovnemu razmisleku o prihodnosti zobozdravstvenega varstva pri nas.
Podpredsednik slovenskega zdravniškega društva tudi opozarja, da novi sistem financiranja pravzaprav ni glavarina. Kot ocenjuje, bi šlo za glavarino v primeru, če bi zobozdravnik za 2400 pacientov dobil tudi nekaj pavšalnega denarja. "Jaz temu rečem vpisnina, prijavnina. Kajti zobozdravnik od tega povečanega števila pacientov ne bo dobil nič drugega kot še dodatno delo," meni Rode.
Glede dolgih čakalnih dob za zobozdravnika je Rode dejal, da so čakalne dobe v medicini zmanjšali samo na en način: "Našlo se je več denarja." Ocenjuje tudi, da je povsem nemogoče ljudem zagotoviti enako kakovost storitev ali pa sodobno zobozdravstveno zdravstvo z denarjem, ki je danes na razpolago.
Tudi podpredsednica zdravniške zbornice Sabina Markoli je opozorila, da uvedba novega sistema financiranja zobozdravstva ne bo skrajšala čakalnih dob brez dodatnih finančnih sredstev, ampak bodo čakalne dobe ostale enako dolge oziroma se bodo celo podaljšale. "In ne vem, čemu spreminjamo nek sistem, ki sicer morda ni dober, pa je vseeno boljši od tega, ki se nam obeta," se sprašuje Markolijeva, ki je sicer tudi predsednica odbora za zobozdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije.
Kot je ocenila, večina zobozdravnikov zagotovo meni, da novi model financiranja ne bo prinesel boljšega vzdušja, kvečjemu "več konfliktnih situacij, več nezadovoljstva tako na strani bolnikov kot tudi na strani zobozdravnikov".
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.