Sindikat zobozdravnikov Slovenije je v pismu javnosti, ki so ga 10. julija naslovili medijem, zapisal, da je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) tik pred poletnimi počitnicami izvajalcem zdravstvenih storitev dal okrožnico za beleženje zdravstvenih storitev, v kateri nekatere zdravstvene pravice omejuje. Pri tem navajajo, da se endodontsko zdravljenje modrostnega zoba prizna le v primeru, kadar je ta zob strateško pomemben, drugače se ZZZS zdravljenja ne more obračunati.
Je ali ni vaš modrostni zob strateško pomemben?
Po mnenju sindikata zobozdravnikov to pomeni, da vam korenine modrostnega zoba lahko pozdravijo zobozdravniki v breme zavarovalnice le, če imajo namen na ta zob narediti mostiček, ki ga odobri zavarovalnica. "Če pa imate v ustih še kakšen kočnik na tej strani, pa vam zobozdravnik mora ta modrostni zob izpuliti, čeprav bi se ga dalo pozdraviti s sodobnimi metodami zdravljenja," navajajo v pismu. Prav tako opozarjajo, da je "še večja banalnost ta, da je nadzorni zobozdravnik rekel enemu od zobozdravnikov, da če je modrostni zob začel zdraviti pred 23. junijem letos, da ga lahko pozdravi do konca, če pa ga začne zdraviti sedaj, pa ga pacientu lahko izpuli ali pa si zdravljenje plača sam." še
Sprašujejo se , kje je tu ekonomska logika ZZZS. "Za ceno zdravljena modrostnega zoba s tremi koreninskimi kanali lahko zobozdravnik izpuli 15 modrostnih zob. S tem bo naša država zelo skrajšala čakalne vrste za popravilo zob," pravijo v sindikatu.
ZZZS trdi, da gre za pavšalne navedbe
Na ZZZS očitke sindikata zavračajo. Opozarjajo, da ne gre za omejevanje zdravstvenih storitev, pač pa se to izključno nanaša na dva konkretna odgovora, ki jih je strokovna služba ZZZS pripravila v sklopu vprašanj glede pravilnega obračunavanja zdravstvenih storitev. Poudarjajo, da se ne spreminja obsega in vrste pravic do zdravstvenih storitev, saj se le-te določajo izključno v Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter v Pravilih obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki jih sprejema Skupščina ZZZS, nanje pa daje soglasje minister za zdravje. Po njihovem mnenju so trditve sindikata, da ZZZS nekatere pravice omejuje pavšalne in napačne. "Z omenjenimi odgovori namreč ZZZS zgolj podaja izvajalcem zdravstvenih storitev odgovore in pojasnila na njihova vprašanja glede pravil obračuna storitev v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja," navajajo na zdravstveni zavarovalnici.
Na vprašanje, kako je sedaj z zdravljenjem modrostnega zoba, na ZZZS odgovarjajo, da zob ni le posamičen organ, temveč je tudi integralni del zobnega loka in ustne votline. "Splošno znano je, da imajo modrostniki (iz znanih razlogov) manjšo strateško vrednost (npr. znane so pogoste ekstrakcije tudi asimptomatskih modrostnikov). Njihova strateška vrednost se poveča, ko so predvideni kot sidrni zobje, npr. pri protezi," navajajo na ZZZS in dodajajo, da so 23. junija na vprašanje izvajalca zdravstvenih storitev, ali se endodontsko zdravljenje modrostnega zoba lahko obračuna ZZZS, res pojasnil, da se zdravljenje modrostnega zoba prizna le v primeru, kadar je ta zob strateško pomemben.
Torej ne zavračajo trditev sindikata zobozdravnikov, ki opozarja, da v primeru, če imate v ustih še kakšen kočnik na strani, kjer je vaš 'sporni' modrostni zob, da vam mora zobozdravnik ta modrostni zob izpuliti, čeprav bi se ga dalo pozdraviti s sodobnimi metodami zdravljenja.
Je res potrebno skoraj za vsak poseg slikati zobe?
Drugo vprašanje, na katerega opozarjajo v sindikatu zobozdravnikov, pa je nujnost rentgenskega slikanja zob. Zobozdravniki se pomenljivo sprašujejo, ali je rentgensko slikanje zob aromaterapija? Kot pravijo, bodo zobozdravniki sedaj le še rentgensko obsevali. "In to brez izjeme, tudi otroci in nosečnice, brez izjeme mora biti narejena na dve leti slika vseh zob, če ne vam zobozdravnik ne bo smel narediti nit pregleda na strošek ZZZS, kaj šele odpreti zoba, ki boli, ali dati zdravilo na boleč zob," pravijo v sindikatu in dodajajo, "da brez slike mlajše od dveh let zobozdravnik ne sme izpuliti niti majavega zoba ali pa mlečnega zoba." Trdijo še, da se vam lahko zgodi, da boste v času počitnic, ko se obračate z bolečinami na nadomestne zobozdravnike, morali najprej slikati zobe, četudi imate pri izbranem zobozdravniku že sliko, ker zobozdravnik ne sme brez slike odpreti zoba, pa če ste noseči ali otrok z mlečnim zobom. Takšno naj bi bilo pravilo zavarovalnice, trdijo v sindikatu.
Zavarovalnica: zobozdravnik lahko uporabi starejše posnetke, a mora to utemeljiti
Pa je temu res tako? Na ZZZS pravijo, da je rentgensko slikanje uveljavljena diagnostična metoda. Kot navajajo, "je rentgenski posnetek sicer zelo pomemben, saj je na panoramskih posnetkih možno zaznati številne anatomske strukture pa tudi njihovo patologijo, kar omogoča tudi zaznavanje sistemskih bolezni, s katerimi zavarovane osebe morda niso bile niti seznanjene oziroma zobozdravnik ne ve, da jih pacient ima."
S tega stališča je rentgensko slikanje zob zelo pomembno, pa je res nujno, da se slikamo na vsake dve leti? RTG žarčenje ima namreč negativne učinke (predvsem kumulativne), zato je potrebno zmanjšati izpostavljenost temu. Zato so se zaradi zaščite zavarovanih oseb pred nepotrebnimi sevanji na ZZZS odločili, da je možno uporabiti tudi starejši RTG posnetek (do 2 leti), ki utemeljuje odločitev zobozdravnika za določeno zdravljenje. To pomeni, da se zobozdravnik pri pregledih ne odloči za slikanje, če to smatra za nepotrebno in to odločitev utemelji v medicinski dokumentaciji. Hkrati navajajo, da se v primeru pregledov, ki se opravljajo vsako leto, bolnika izpostavi žarčenju le, ko se temu ni možno izogniti, in je zato to strokovno utemeljeno.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.